• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Le te flasim pak per shahun

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
732
Pikët
63
Ja edhe një problem i lehtë ;).
Si përfundon loja?
Pamarrëparasysh kush fillon, rezultati është i njëjtë!

Problem 1.jpg
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
11,454
Pikët
113
Vendosa ta ndal cigaren dhe te shkruaj dicka per lojen me te bukur ,SHAHUN!
Do te me duhet ndihme nga ata qe kane mesuar dhe luajne me mire sesa une (kam zbuluar tani vone pasionin per kete loje) ja disa nga konkluzionet qe kam nxjerre:
Fusha e shahut eshte jeta,
Duhet te nisesh te levizesh dhe te studiosh me vemendje levizjet e kundershtarit,
Asnjehere nuk duhet te sulmosh pa pasur ne mendje nje strategji apo pa I pasur krahet te mbrotjur,
Nje levizje e pamenduar te ben qe lojen te ta dirigjojne te tjeret,
Ndonjehere kur je ngushte mbrojtja me e mire eshte sulmi,
Nese gabon ne fillim ke mundesi ta kthesh lojen dhe te behesh fitimtar ,
Asnjehere nuk duhet te dorezohesh gabime mund te beje dhe kundershtari,
Gezimi me I madh qe ndjej ndersa luaj eshte kur ushtari I thjeshte behet factor,
Nuk ka rendesi nese humbet nje loje tjeter fillon dhe shanset jane te barabarta per te gjithe.
@ana_gend si po ja çon me cigaren sot? Cigarja mundi shahun, apo shahu mundi cigaren?

Nje gje qe do me ngelet pishman ne jete, eshte se nuk mesova kurre si luhet shahu. :mad:
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
11,454
Pikët
113
As unë se kam mësuar☹
Dominon po?
Oh ne domino te perlaj. E mundja babin cdo here ne ate loje. Ne fund gjithmone me thoshte: Desha une qe te lashe te fitoje, jo nga aftesia jote....ahaha

Me ka marre malli per babushken, idhullin tim!
 

Linda

❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
7,812
Pikët
113
Oh ne domino te perlaj. E mundja babin cdo here ne ate loje. Ne fund gjithmone me thoshte: Desha une qe te lashe te fitoje, jo nga aftesia jote....ahaha

Me ka marre malli per babushken, idhullin tim!
Edhe unë,sa e gdhinim ???
E ke babin?
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
11,454
Pikët
113
Edhe unë,sa e gdhinim ???
E ke babin?
Joooo, me ka vdekur. Ai ka qene 55 vjec kur kam lindur une. Kur u rrita une e mbaj mend plak pa dhembe ne goje. Pa le kur me vinin ne shkolle, une kisha turp, se ata te dy ishin gjyshër pa dhembe ne goje, ndersa une isha si Helena e Tropojes.....ahaha. Vete babi e kishte te jatin 62 vjet difference. Po te jetonte gjyshi im, do ishte sot te pakten 170 vjeç.

Sorry @ana_gend se ta prishem temen!
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
12,525
Pikët
113
Ja edhe një problem i lehtë ;).
Si përfundon loja?
Pamarrëparasysh kush fillon, rezultati është i njëjtë!

View attachment 60736
A di me lujt shah se ne fakt guret e bardhe jane me ne avantazh ketu. Mund ta fitosh lojen po pate durim!

Shko me mbretereshen te F1. Mbreti i zi do shkoje te A2 ose B2. Pastaj co mbretereshen te E2 qe te maresh oficerin. Me pak levizje e fiton lojen.
 

ricky_ch

*************
Anëtar
Feb 16, 2015
Postime
732
Pikët
63
A di me lujt shah se ne fakt guret e bardhe jane me ne avantazh ketu. Mund ta fitosh lojen po pate durim!

Shko me mbretereshen te F1. Mbreti i zi do shkoje te A2 ose B2. Pastaj co mbretereshen te E2 qe te maresh oficerin. Me pak levizje e fiton lojen.
Nejse , po mendon piunin apo ushtarin, se oficer në tabelë s'kemi.
Sidoqoftë, je gabim. Nëse ti luan në Qf1+, ai luan c1Q, çka don të thotë se ushtari avancohet në Mbretëreshë dhe loja
përfundon remi.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
8,204
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Nejse , po mendon piunin apo ushtarin, se oficer në tabelë s'kemi.
Sidoqoftë, je gabim. Nëse ti luan në Qf1+, ai luan c1Q, çka don të thotë se ushtari avancohet në Mbretëreshë dhe loja
përfundon remi.
Do ti japesh shah me dame ta detyrosh mbretin e zi te dali para ushtarit dhe te afrosh mbretin e bardhe deri sa tia marri,
 
Top