• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

'Le Temps' në 1921: Kisha shqiptare u shkëput nga Kisha greke

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,002
Pikët
113
10/12/2019
Nga Aurenc Bebja, Francë

“Le Temps” ka botuar, të premten e 2 shtatorit 1921, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shkëputjen e kishës ortodokse shqiptare nga ajo greke, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
“Lëvizja separatiste fetare në Shqipëri e udhëhequr nga imzot Fan Noli, president i delegacionit shqiptar në Lidhjen e Kombeve, sapo mori formë. Kisha shqiptare është shkëputur nga ajo greke dhe ky lajm, i shpallur nëpërmjet një manifesti, është përshëndetur me entuziazëm nga popullsia ortodokse. Kisha shqiptare, pas atyre rumune, serbe dhe bullgare, bëhet kombëtare dhe shkëputet nga patriarkana e Fanarit.”/ Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania
 

Attachments

Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Kjo eshte nje ngjarje per Ortodokset shqiptare meqe ta fjala, jo per gjithe shqiptaret.

Ortodoksia eshte besim ne Zot, dhe jo ekstaze politike, pavaresisht keqinterpretimeve.

Shqiptaret u shkeputen nga Patriarkana e Konatandinopojes, dhe jo Kishes Greke.

Kyre injorantet i ngaterrojne keto te dyja.

Kisha Ortodokse e Greqise u krijua ne 1836.

Pjestare te caktuar te kesaj Kishe donin ti perfshini Ortodokset shqiptare si te tyre.Nderkohe qe Patriarkana e Konstandinopojes, eshte qendra e Ortodoksise Boterore qe prej zyrtarizimit te Krishterimit nga Konstandini i Madh ne 335.

Greqishtja eshte gjuhe zyrtare qe prej shekullit te 9, si gjuha nderkombetare e Ortodoksise.
 
Top