• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,372
Pikët
113
Vendndodhja
Leket.....leket te prishin... apo jo?
Ne me te shumtat e rasteve besoj qe po....
Arrine te humbesh vlerat e te mos vlersosh me gjerat me te vertet te rendesishme te jetes.....poor guidohesh vetem nga ana ekonomike....edhe behesh materialist..........
Korupsion besoj qe ka ne cdo fushe jete....sic ne mjeksi, ne shkolle e ku e me ku....

A eshte njeriu i ngopur me leke??
A sjllin leket kenaqsine dhe lumturine?? [nqs po...kjo dmthn qe lumturia blihet me leke?]

Deri ne ca pike jan te rendesishem leket per ju??

Mund te jesh i shkret dhe i lumtur?
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Leket.....leket te prishin... apo jo?... Po
Ne me te shumtat e rasteve besoj qe po...............Normale
Arrine te humbesh vlerat e te mos vlersosh me gjerat me te vertet te rendesishme te jetes.....poor guidohesh vetem nga ana ekonomike....edhe behesh materialist.......... Eshte gjeja me e ulet ...:S
Korupsion besoj qe ka ne cdo fushe jete....sic ne mjeksi, ne shkolle e ku e me ku.... Mendoj se po..

A eshte njeriu i ngopur me leke??
Ska rendesi leku para Lumturis
A sjllin leket kenaqsine dhe lumturine?? [nqs po...kjo dmthn qe lumturia blihet me leke?].......

Aspak leku fitohet duke derdhur djerse..
Lumturia fitohet kur dike dike qe te don me gjith shpirt..
kur ke 1te ardhe te sigurte qe ja ke krijuar vetes ;)
Lumturia eshte siguria ne vetvete dhe te ecesh me koken lart !

Deri ne ca pike jan te rendesishem leket per ju??

Mund te jesh i shkret dhe i lumtur?
I shkrete dmth njeri i mbaruar nga cdo aspekt ..askush se deshiron..po nese je i lumtur zevendeson 1boshllik te vogel..po ske te ardhme..sepse jeta vazhdon..;)
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

leku ploteson disa nevoja materiale por jo se eshte gjithcka,lekun mund ta fitosh dhe sot e ke neser se ke por rendesi ka njeriu...
 

Jolene

Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,461
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Titulli: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Leku e prish njeriun ne shumicen e rasteve, ai qe se ka e deshiron aq shume sa mund te kaloj ne extrem per ta pasur, ai qe e ka ben ato veprimet qe i shofim cdo dit dmth, shthur cdo gje qe ka ndertuar per te arritur aty ku esht.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Njeriu ben leke, me pas Leku e zh-ben Njeriun !
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Puna eshte se ne shqiperi kjo dukuri eshte me e perparuar . Sepse ne vendet e tjera te europes njerezit moren dijen ,moren kulturen, dhe ne fund u pasuruan pak .Ndersa shqiptaret dolen jasht shtetit ose me sakte sa ra diktatura, kapen lekun edhe te shtypnin me kembe me 5 leke ne dore . Disa iken ne fillim edhe sa moren disa leke neper duar sdonin tja dinin per asgje , por sapo kuptuan qe leku nuk sjell kulturen ose dijen ,pasatj filluan ti kerkojne keto dy te fundit edhe ne vendet e huaja .. Me pak fjale shqiptaret i ndryshon shume leku,une kam shoke te huaj qe kan lek te papare e kur vjen puna jane aq te thjeshte flasin tamam , kurse qellon rasti me shqiptaret me 5 leke fillojne te lavderohen ..hahahaha kto reklamat na hengren ne :D
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Po Alb_ sepse ata qe thua ti andej jane te pasur prej shtate brezash te themi.

Lindin, rriten, edukohen, shkollohen, duke qene te pasur dhe mos u munguar asgje.E keshtu marrin ate kulture qe vlerat me te medha i ka tek Thjeshtesia.

Por po ta nisesh nga 0 e me shku deri aty, nuk i shmang dot gjate rruges manine per tu mburrur, etj etj. Pas 20 vjetesh ndoshta dhe do ndryshoje shqiptari ne ket vanitet qe shfaq sot.
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Tema eshte a e ben lekun njeriu apo njeriu lekun edhe une u pergjigja :) Sic thashe edhe me siper une mund te kem patur shume leke neper duar i kam prishur edhe sjam bere pishman se as me kan munguar leket edhe as jam bere boss ,punoj edhe sdua tja di .Nje rast konkret njeri na shiste mend ne tavoline kam bej ishim me te dashurat qelluam rastesisht ne nje tavoline se njihte shokun tim , ky cuni qe lavderohej kishte sjelle shoqerine edhe ne fund priste te paguanin tjeret oren qe erdh llogaria shkoi ne banjo hahaha e dashura e tij u be flake e kuqe nga turpi , doja te dilja qe disa e kane ves te lavderohen :D
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Dhe une dhashe mendimin tim dhe jam ok me ato qe shprehe Alb_
 

EDI_IT

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2010
Postime
43
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

leku e ben njeriun te famshem te bukur
 

God'o

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2010
Postime
173
Pikët
0
Vendndodhja
Ireland
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Is a money world but without knowledge.you are nothing.ja pershtata nga vargjet e kenges This is a man's world. But it wouldn't be nothing, nothing without a woman.:)
Me mire te dish apo te kesh.Mund ta gjykosh ne shume menyra,por mua me pelqen me mire te di se ateher do dish si te kesh.
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Me para blen ushqimin por jo oreksin
Me para blen shtepine por jo familjen
Me para blen krevatin por jo gjumin
Me para blen ilacet por jo shendetin
Me para blen gjakun por jo jeten
Me para blen kasaforten por jo sigurine
Me para blen oren por jo kohen
Me para blen seksin por jo dashurine
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Re: Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Me para blen ushqimin por jo oreksin
Me para blen shtepine por jo familjen
Me para blen krevatin por jo gjumin
Me para blen ilacet por jo shendetin
Me para blen gjakun por jo jeten
Me para blen kasaforten por jo sigurine
Me para blen oren por jo kohen
Me para blen seksin por jo dashurine
Plotesisht dakort , Skam gje per te shtuar :)
 

Pure_Gold

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 12, 2010
Postime
66
Pikët
0
Vendndodhja
Elbasan Shqiperi
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Un jam Dakort me Alb_Lover sepse un jetoj ne shqiperi jam mashkull dhe e di se cfar heq une sjam i lumtur ne elbasan vec prej lekut kjo eshte e gjitha eshte ndryshe jashte shtetit kur cilesohen vlerat e njeriut un normalisht jam me ide perendimore paverishte se skam jetuar jashte vendit por ama un po vuaj shum ne elb vec prej lekut sepse ketu ne cdo bisede argument ide cdo familje shoqeri gjithcka flitet per lek dhe asgje tjeter. Shkurt fare ne Shqiperi nuk jetohet sepse njerezit nuk jan perparuar akoma ne ide vizion kulture 20 vjet demokraci nuk jan aspak ndryshueshmeri ska aspak levizje jemi shum mbrapa akoma mos fokusoheni tek Tirana dhe Durresi sepse keto bajn diferenc madje vec Tiranen mund te cilesoj te ndryshme ne ide dhe ne faktor ndryshimi jetesor etj etj Per mua ketu ne elb leku eshte gjithcka jashte shtetit ska vlere se jan njerezit te atille qe e bejn jeten e bukur dhe qe te adhurosh ate dhe te bajn te mos kthehesh ne shqiperi kaq kisha flm!
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Me para blen ushqimin por jo oreksin
Me para blen shtepine por jo familjen
Me para blen krevatin por jo gjumin
Me para blen ilacet por jo shendetin
Me para blen gjakun por jo jeten
Me para blen kasaforten por jo sigurine
Me para blen oren por jo kohen
Me para blen seksin por jo dashurine


Jam shum dakord me te gjitha keto qe jane postuar me lart gjithashtu do shtoja se " I pasur eshte ai di te gezoje pasurine e tij dhe jo ai qe thjesht e zoteron ate"...
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Grupi cute boy , tani une e di qe ne shqiperi eshte pak e ekzagjeruar egoja e femrave per lek . Por mund te gjesh dhe vajza te cilat nuk shohin vetem lekun , tani kjo qe them une eshte pak e veshtire , por besoj se do kete akoma ndonje te tille ;) Kerko ...:D
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Njeriu e ben lekun,qofte duke punuar,qofte ne menyra te tjera per te cilat pergjigjen individet e duhur. Gjithsesi,eshte mese e vertete qe shume persona jane te pritur drejt keqmenaxhimit te lekut! Ndoshta eshte e sakte qe leku fitohet per tu investuar e shpenzuar por jo per tu keqmenaxhuar!

Per me teper duhet te krijojme bindjen qe paraja eshte thjesht nje instrument i jetes per te jetuar mire,dhe jo vete qellimi i jetes ...
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Leku eshte skllav i njeriut, por mund te ndodhi dhe e kunderta, njeriu mund te behet skllav i lekut. Duhet te jesh shume fleksibel dhe mos krijosh varesi nga leku, po te dish ta manovrosh dhe ta perdoresh.

Pikat qe ka thene Lela: jane shume domethenese, mund te shtohen me mijera po tha disa shume aktuale dhe te forta.
 

The_AnGeL

World is Mine
Anëtar
Jan 27, 2010
Postime
174
Pikët
0
Vendndodhja
Atje Ku Ballakumja Eshte me e Shijshme ;)
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Me Kte Shprehje une mendoj se te 2ja Jan pjese e jetes nje njeri i mire lodhet e mundohet edhe e ben lekun vet me djerse po me nje ane tjeter po te shohesh leku e ben njeriun te ndryshoje nga te tjeret ... Mesa Kam pare un harrojne Qe nje dit kan Qene Si Te Tjeret .. Prandaj jam i mendimit qe te 2 ja i perkasin jetes :)
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Leku e ben njeriun apo Njeriu e ben lekun?

Leku te tregon Zoteri*, por "ariun" nuk e ben dot Njeri.
 
Top