• Përshëndetje Vizitor!

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

Regjistrohu !

Letërsi popullore - Anekdota

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Bac Ademi,

Ne qofte se nuk je Universal cfare je?

Ose me mire kush eshte antonimi i fjales Universal?

El

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Nje shofer duke shkuar per ne qytet, ul shpejtesine, nxjerr koken nga dritarja e makines dhe duke u tallur i thote nje fshatari i cili ishte ne qejf te vet hipur mbi gomar : O xhaje hip me gjithe gomar ne makinen time qe t'ju shpie shpejte ne qytet.

Fshatari nuk thote asnje fjale dhe vazhdon rrugen deri sa ne nje ane te rruges sheh makinen e cila po nxirrte tym nga motorri.
Te keqen xhaja, thote fshatari, hip me gjithe makinen tende mbi gomarin tim qe t'ju shpie sagllem ne qytet.

Morali i historise: Kush ecen me shpejte nuk mbrrin domosdoshmerisht ne destinacion.

Morali Nr2. Destinacioni nuk leviz. Ajo qe leviz eshte mjeti per te shkuar atje.

El

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
jo i gjithanshëm;
me njohuri të kufizuara;

këto po më kujtohen për momentin!
Nje njeri universal mund te jete edhe nje njeri etnik.

Universaliteti vene perballe me etnicitetin eshte me superior. I pari eshte bashkues dhe i dyti eshte ndares.

Nje ushqim universal eshte ai lloj ushqimi qe perdoret nga te gjitha etnicitetet. Por jo cdo ushqim etnik mund te perdoret nga nje universalist.

Etniciteti nenkupton aroma te ndryshme te cilat i shtohen universalitetit.

Ne qofte se une servir oriz dhe biftek plus disa perime ne nje pjate te cilat jane "shqeto" atehere cdo etni mund te perzieje kete ushqim me erezat e veta. Nje indian perdor ereza te ndryshme nga nje oriental apo nga nje italian a nje shqiptar.

PS. Erezat e shumta tregojne mungesen e shijes se ushqimit.
PS2. Ato qe lyhen me parfum mbulojne aromen natyrale te trupit.

El

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Nje fshatar qe nuk dinte shkrim e kendim merr nje leter nga i biri i cili ishte ne kurbet. Ai vete tek hoxha i fshatit dhe i kerkon qe ky i fundit t'i lexoje letren. Hoxha pasi e shfletosi i'a kthen fshatarit duke i thene se letra ishte e shkruar ne arabisht dhe se ai nuk e lexonte dot.

Turp te kesh, thote fshatari, ti je edhe me callme ne koke.

Hoxha heq callmen nga koka dhe i'a ve fshtarit duke i thene. Tani qe ke callme ne koke, lexoje vete letren.

Morali i Historise: Pellisni sa te doni nga majat e minareve dhe kishave. Personi qe do t'ju degjoje eshte HALLA juaj. Kujdes se mos i'u kap me breke ne dore.

El

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Nje burre plak duke ecur nen nje pallat degjon hapjen e nje dritareje dhe pasi ngre koken ndjen dicka t'i bjere ne fytyre. Eshte nje tip llastiku i mbushur me nje lloj qumeshti te bardhe.

Ai ngjit shkallet dhe troket tek dera prej dritares se te ciles fluturoi llastiku.

Nje grua plake i hap deren dhe ai e pyet ne se ajo eshte vetem.

Jo, thote plaka, kam edhe djalin me nusen qe po flene, ne dhomen e tyre.

Urdhero edhe nipin, i thote plaku dhe iken.

Morali i historise: Zhdukni faren tuaj ne qofte se nuk doni te keni femije ilegale ne dere.

El

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,993
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
se ku i gjen, mi Adea!
Më pëlqejnë këto që sjell ti.

Te kjo e fundit, moralin e historisë e shoh pak më ndryshe. M'i kujton spartanët, kur zhduknin fëmijët që konsideronin se nuk janë sojli. Ata këtë zhdukje e bënin në mënyrë mizore, sot kjo mund të bëhet me "llastikët" që përmende ti dhe ndoshta është e arsyeshme!

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Nje te pasuri i ngordhi qeni dhe ai donte t'a varroste me hoxhe. Hoxha i tha se nje kerkese e tille ishte nje shuplake per besimtaret dhe fyerje per fene. Plus kesaj edhe kadiu do te inatosej.

Pasi i pasuri e siguroi qe do t'a rregullonte muhabetin me kadiun, hoxha pranoi te varroste qenin me te gjitha ritualet.

Kadiu e merr vesh dhe inatoset. Ai therret te pasurin dhe i kerkon llogari.

Zoti Kadi, thote pasaniku, qeni im ishte si njeri. Ai kur ngordhi me la amanet te te jap ty demin me te mire te kopese dhe nje fuci me djathe.

Paska qene vertete njeri thote Kadiu.

Morali i Historise: Nuk ka absolutisht ASGJE qe nje i pasur nuk mund te bleje.

El

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,993
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Marrë nga Emin Halimi

Çka na gjet k'shtu !?...

Njâni i kish pasë tre djem. Dy të parët dilingji, faqezi, hajna, budallë... i treti i mêçëm, i urtë, puntor...
- Oj grue, e thirri ky burri të shoqen, a thue çka na gjet kshtu me k'ta djem - njani budallë, tjetri faqezi, hajn...
- O njeri, i tha plaka, kur jam kânë me yzër, në të parin, e kam nie gjallë sefte, kur jam kânë nër lopë, tu e mjelë...
Të dytin, kur e kam nie gjallë jam kanë kah i qes qenit...
E të tretin, kur e kam nie gjallë jam kânë kah i qes me i la duert Xhemajl Obrisë...

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
3,819
Pikët
113
Gjithkush e njeh ( do ) bandën ( shoqërinë ) e vet

Shkon një magjup ( cigan ) ushtar, në atë kohë, d.m.th. të ish shtetit që u shpërbë. Gjuhë zyrtare ishte gjuha serbo-krote dhe në këtë gjuhë atë magjupin e thërrisnin shkurt “cigo”. Po magjupi ishte problem, kështu një ditë e thërrasin në raport te kapedani.
Pasi e qortoi shumë kapedani, mes tjerash e tha:
- E sheh cigo, kaq muaj je këtu dhe ende s’i njeh eprorët e tu! E njeh kapedan Gashin?
- Jo, - u përgjigj cigo
- Po, major Krasniqin e njeh?
Magjupi ngriti krahët në shnejë mohimi
- Po kolonel Berishën?
- Jo, as këtë s’e njoh!
- Ti s’njeh askë cigo. Ik tash! Shporru!
Sapo bëri magjupi dy tre hapa, u kthye kah kapedani e i tha:
- Shoku kapedan, a mund të të pyes ty diçka?
- Fol, – i tha kapedani.
- A e njeh Remzon?
- Jo, - u përgjigj kapedani.
- Po Hyskon?
- As këtë, - u përgjigj kapedani.
- E Haskon?
Kapedani ngriti krahët dhe shtrembëroi buzët në shenjë mohimi.
- E sheh, shoku kapedan, gjithkush e njeh (do) bandën e vet!

Porosia e anekdotës: Mos u brengos nëse nuk respektohesh nga të gjithë, sespe nuk je universal. Në disa raste ( varësisht nga banda ) ndiju mirë për këtë. Varet kush është tjetri!
Po pse? U cmenda une te behem evgjit? Cigan? Magjyp?

p.s. merr ore ndonje rrace ariane te jesh brenda... pse ngaterrohesh me ngjyra? (bzinjt)

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
3,819
Pikët
113
Nje te pasuri i ngordhi qeni dhe ai donte t'a varroste me hoxhe. Hoxha i tha se nje kerkese e tille ishte nje shuplake per besimtaret dhe fyerje per fene. Plus kesaj edhe kadiu do te inatosej.

Pasi i pasuri e siguroi qe do t'a rregullonte muhabetin me kadiun, hoxha pranoi te varroste qenin me te gjitha ritualet.

Kadiu e merr vesh dhe inatoset. Ai therret te pasurin dhe i kerkon llogari.

Zoti Kadi, thote pasaniku, qeni im ishte si njeri. Ai kur ngordhi me la amanet te te jap ty demin me te mire te kopese dhe nje fuci me djathe.

Paska qene vertete njeri thote Kadiu.

Morali i Historise: Nuk ka absolutisht ASGJE qe nje i pasur nuk mund te bleje.

El
Mua nuk me blen dot... ja pra qe jam nje rast...