• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Letërsi popullore - Anekdota

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,442
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
E HUAZUAR

D NGA fb
Në një fshat në Shalë të Bajgorës, një djal i shtëpisë e kishte mërzi maqorrin që sa herë hanin bukë hynte nër sofër. Djali punonte në minierën e Trepçës dhe i lind ideja me marrë një dinamit me vete. Sapo vjen në mëngjes nga ndërrimi i natës, hanë mëngjes shpejtë dhe kap maqorrin në dorë dhe del në oborr dhe ja lidh dinamitin maqorrit në shpinë dhe e ndez fitilin. Kur e ndez fitilin, ky e lëshon maqorrin dhe fillon mu largu nga maqorri. Maqorri nga frika e që ndizej fitili i dinamitit fillon të vrapojë drejtë e në shtëpi. Ky djali kur e pa çka po ndodh fillon e bërtet: Oj nanë, ikni se jau kajti nanën maqorri. Maqorri drejtë e nër sofër e për fat në momentin e fundit familjarët arrijnë të ikin nga sofra dhe shpëtojnë pa u lëndu. Pas plasjes së dinamitit kur hyjnë në dhomë, tregonin anëtarët e familjes,maqorrit nuk ja gjetëm copat, a langu me speca e domatet piknin nga tavani i dhomës.
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,442
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Dikujt ia kam ** nânën ...

Shkon njani në të pame, se ish dekë dikush edhe kur hyni po ia shnosh kryet ( po i shpreh ngushëllime ) kryefamiljarit:
- A diq Haziri, a? Zoti ju lashtë shnosh!
- Jo, more qe ku asht Haziri, - po i thotë kryefamiljari
- Zoti ju lashtë shnosh për Rrustemin!
- Jo, Rrustemi asht te çajat ...
- Zoti ju lashtë shnosh për Bilallin...
- Jo, Bilalli qitu ke, po shkoj me iu qitë gjâve yshym...
Ky që kish ardhur për kryeshnosh u lodh e i ra trupaz:
- More dikuj ia kam ** nânën u dekë, po kushdo koftë Zoti ju lashtë shnosh!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,442
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
@drague : Tema po shikohet nga (Total: 22, anëtarë: 11, vizitorë: 11)

hahhahaha.
Nejse: lexoni ndpnjë anekdotë të cilat e kam postuar n¨der vite!

Argëtim të kënshëm,
Demka
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,442
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
E HUAZUAR, nga Emin Halimi

Zotshpillëku...

Sali Hamiti i Aqarevës, tha, tregonte:
Baba u plak. Nji natë e nxori kuletën e ia gjou vllaut tem ma te vogël e i tha prej santit ti e ki zotshpillakun! Mue me meti hatri pse me kapercei mue, tuj kanë vlla ma i madh. I thash 'Babë nuk po ban mirë! Pse ky zot shipe e jo une?'
Hajt, hajt, tha se e di une...
Te nesrit, vllau duel n'Pejë. Në të errun, p'e shohim qe po vjen me nji gjâ t'zezë... Çka ka ble, more?- thamë...
Çka me pa, e kish ble nji buell!
- Pse bre vlla e bleve ket' buell, çka t'vyjti?
- Hajt, hajt - tha baba- se tek asht i mire për damazllak (damazllak - per me i mbajtë bollicat me të)...
- Çfar damazllaku more, po na s'e kena asnji bollicë!
Nejse e lidhem n'ahër, po, sa u rahatuem, t'iu shkoi t'gervallne gjâve.
- Ou mulne, kqyrni çka u bâ, briti baba.
Buelli e kish këput kërpeshin e ishin kputë tana gjâtë...
- Çka u bâ bre, veti baba...
- O, thash, p' u ethshin me lopë e vjeta e mzet e çka ka! Krejt njâ mi njâ ishin!
...
T' nesrit, gratë i kishin la teshat e kishin shtrê n'gardh...
P'e shoh, tha, buellin iau ka msy tirqve t'babës... Ia ngjiti kâmës, krrup-krrup-krrup... Kur i ka shkue kah guni, kam britë: ou mulne tirqtë e babës! ( nuk kish tjerë, ish metë n' tlina...)
At'herë i plasi zemra babës e briti n' kup t' qellës: Hajde, ishalla edhe trenat e shpisë don me na i hangër !!!...
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,442
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
LUM E MJER
Kallxojke babagjyshi im, Milazimi, rahmet i pastë shpirti.
E kish pas gjetë njani i Shtuticës ni allti edhe u gëzue fort e ia nisi e po bân:
- Oooo, i lumi unë i lumi cka kam gjet! Ooooo, lumi unë i lumi....
edhe ia nisi e po luen me tâ, po e "raportirat", herë ia shtike, herë ia nxirrke fishekët...
qashtu tuj lujt, kur ka ba alltia bam, e këtij t'i bie në kambë e t'ja hoqi kapakun e gunit!...
t'ia nisi ky e po kukat:
- Ah mejri û i mjeri çka m'gjet! Ah mjer û i mjeri...

Sa lum, qaq mjer!

Porosia: s'duhet t'u gëzohemi e të mashtrohemi prej gjerave që në shikim të parë na duken të bukura e joshëse, sepse mund të kesh pasoja fatale prej saj!
 
Last edited:

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,831
Pikët
113
Përgjigje e: Letërsi popullore - Anekdota

Nuk pillshin do femna, ne i qonin ne TEQE.
Dervishi kur hynte <fatkeqja>.
Hiqi...poturet.
A ske marre? shterpa.
Te placin site,i ke siper kryeve(deres) poturet.
Ato qe pranonin....te garantuar...pasardhesit.
Dervish....EBEN.
Unë e di me "hiqi brekët vari në tel"
Kush zbatonte urdhrin mbaronte punë me sukses.
Kush kundërshtonte i thoshte:
-Po jo moj e uruar, hiqi ato brekët që janë aty dhe vari te teli mbi kokë. 🤣
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Unë e di me "hiqi brekët vari në tel"
Kush zbatonte urdhrin mbaronte punë me sukses.
Kush kundërshtonte i thoshte:
-Po jo moj e uruar, hiqi ato brekët që janë aty dhe vari te teli mbi kokë. 🤣
Ma ka tregu i lab nga Bolena....KEPO.
Biles sipas ketij, AJO qe ja kishte treguar i THA....une mezi po prisja ti hiqja,mbas 1 jave me mjalte ne arra ne TEQE.
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,459
Pikët
113
Po pra dhe mjaltin e arrat duhet ti çonte hallexhiu që donte ti pillte gruaja që të plotsohej formula e ngeljes shtatzanë. 🤣
Te mendosh qe akoma palla te tille
e gra qe besojne ne te tilla. -qesh- -qesh-

Kish dhene stopi nje hoxhe 90 vjecar ne Sarande me duket nje histori te ngjashme (nje pervers) -qesh-
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,831
Pikët
113
Te mendosh qe akoma palla te tille
e gra qe besojne ne te tilla. -qesh- -qesh-

Kish dhene stopi nje hoxhe 90 vjecar ne Sarande me duket nje histori te ngjashme (nje pervers) -qesh-
E pash, te Fiksi.
E kapte nga cicat dhe i thoshte ka hipur njeri tjetër mbi këto sisë përveç burrit? 😜
Unë i kap thoshte por i kap se dua të shikoj ça zëmre ke, i kapte për shkak të punës jo se ishte pervers. 🤣
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
16,459
Pikët
113
E pash, te Fiksi.
E kapte nga cicat dhe i thoshte ka hipur njeri tjetër mbi këto sisë përveç burrit? 😜
Unë i kap thoshte por i kap se dua të shikoj ça zëmre ke, i kapte për shkak të punës jo se ishte pervers. 🤣
Diku e lexova si lajm

Ahahahahaha

Si s'ka vjelle ajo ?

koqe fishkuri 🤭 t'ia shkulje e tia fusje ne goje.-fershellen-
Haj medet!
 

Gi de Masha

The untouchables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
19,442
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Kepi ( @Akrepi ), Beni ( @SystemA ) kjo eshte histori shume e lasht, mbi 40 vjecare. Mund te jete ngjarje e trilluar, por mund te jet reale ( sepse nuk permendet as vepruesi, as vendi )
Ne Shqiperi u njihka sikur vepruesi eshte dervish... te ne ishte hoxhe.
Kjo ngjarje shtjellohet ne nje liber, “ Rrushi ka nis me u pjeke” dhe tregimi njihet si “ Hoxhe ushkuri”

Keshtu duke u percjelle goje pas goje jane paraqitur edhe keto moterzime!
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,199
Pikët
113
Kepi ( @Akrepi ), Beni ( @SystemA ) kjo eshte histori shume e lasht, mbi 40 vjecare. Mund te jete ngjarje e trilluar, por mund te jet reale ( sepse nuk permendet as vepruesi, as vendi )
Ne Shqiperi u njihka sikur vepruesi eshte dervish... te ne ishte hoxhe.
Kjo ngjarje shtjellohet ne nje liber, “ Rrushi ka nis me u pjeke” dhe tregimi njihet si “ Hoxhe ushkuri”

Keshtu duke u percjelle goje pas goje jane paraqitur edhe keto moterzime!
Ka mundesi te jete keshtu si keni shkruar juve apo nuk e perjashtoj mundesine.
Ai qe ma tregoi mua,fatkeqesisht ka shkuar ne boten tjeter,ndersa ajo qe ja TREGOI ka banu ne kombinat.
PS...ka pas DERVISHE qe....te lanin TAVEN(i thone ca si puna e shkruesit).
Teori konspiracioniste apo goje te liga kane thon qe....
edhe padret e VARRIkanit nuk njeleshin mrapa per KSHU gjonash.

Danke.
 
Top