• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Leter drejtuar kryeministrit, Edi Rama dt; 22-03-20

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
1,711
Pikët
48
Leter drejtuar kryeministrit shqiptar, Edi Rama dt; 22-03-2020
Kopan, u gezova per fillimin e masave drastike nga ana e qeverise suaj, ishin tamam ne kohe, pavarsisht zerave se ishin me vonese. Ishin tamam ne kohe, dhe ter gezim (ne fakt shqetesim) po ndiqja hap pas hapi ter ecurine e ngjarjeve ne Shqiperi.
Gabimi i pare qe vura re, ishte mos mbyllja apo mos bllokimi ne kohen e duhur i te ardhurve nga Italia. Ata vazhdonin te vinin me qindra e mijra, gje qe shtoi rrezikun per perhapjen e virusit.
Gabimi tjeter qe vura re (megjithse mund te jeni nisur nga synime te mira) ishte karantimi me orare, ne vend te ndergjegjesimit dhe mesimit, se si duhet te veprojne njerzit kur dalin jashte, kur jane ne shtepi, kur punojne, etj.
Ketu ku jam une, Belgjike, (dhe ne vende te tjera te Europes) levizja e lire e njerzeve lejohet, njerzit (nepermjet medias) sensibilizohen qe te mbajne distance, te mos krijojn konfuzion ne supermarkete, etj, etj.
Nje gabim fatal i juaji (nuk e di se kush ju shtiu trute e gomarit) ishte ai orari famekeq, 5 me 13 , ku njerzit u panikuan me keq dhe nen presionin e orarit u shtyne, u preken, u jargavosen, dhe si perfundim u infektuan, kur ishin afer nje te infektuari. Me kot indinjohej ministri juaj i ekonomise Ahmetaj, per grumbullimet "kriminale" te njerzeve (siç i quane ai), nderkoh qe kjo gje ishte pasoje e vendimit tuaj, 5 me 13. Nje budedallik me brire. E te mos harrojme se shume njerez nuk arriten te blejne gjerat e nevojshme, biles kishte njerez qe dje (te shtunen) nuk arriten te blejne buke, elementin kryesor te shqiptarve. Sot si e djele, karantine absolute, mirre me mend se ç'vuajtje psikollogjike pesuan shume familje pa buke.
Thuhet se neser po i njejti orar, 5 me 13, po i njejti skenar qe e shton numrin e te infektuarve.
Nigjo i dashur kopan, beje me mire 7 me 16 apo 17, se te del me mire. Vur police ne supermarket, meqe ai popull e ka te veshtire te vihet ne resht. Kontrrollo autot familjare, te mos kene me shume se dy vete ne makine, dhe mundesisht te jene me xhama hapur, se keshtu shmanget infektimi, kontrrollo kalimtaret te cilet duhet te jene nje per nje, me distance 1-2 metra. organizo sperkatjen me dizifektante ne trotuare, afer tregjeve, supermarketeve, pallateve, e per kete pune mund te japi ndihme ushtria dhe grate shqiptare.
Sot (e djele) i dashur kopan, do ishte ideale dizefektimi i rrugeve, trotuarve, etjera vende, nga ushtria dhe grate shqiptare, qe e kane ne gjak pastertine. Mirpo zotrote, je kujdesur me shume per pompozitetin e aksionit te qeverise per karantinen, se per eliminimin e virusit.
Nese do te me ndigjosh mua i dashur kopan, krahas masave qe ke marre, nigjo apo lerja kete pune eksperteve (virologe, biologe, bakteriologe, etj) , se shfaqja jote ne tv si fendi spathi, me shume prish pune se ndreq. Nigjo mua, se nuk te del keq, a te keqen.
Me respekt Pjer Thomas
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
49,570
Pikët
113
Leter drejtuar kryeministrit shqiptar, Edi Rama dt; 22-03-2020
Kopan, u gezova per fillimin e masave drastike nga ana e qeverise suaj, ishin tamam ne kohe, pavarsisht zerave se ishin me vonese. Ishin tamam ne kohe, dhe ter gezim (ne fakt shqetesim) po ndiqja hap pas hapi ter ecurine e ngjarjeve ne Shqiperi.
Gabimi i pare qe vura re, ishte mos mbyllja apo mos bllokimi ne kohen e duhur i te ardhurve nga Italia. Ata vazhdonin te vinin me qindra e mijra, gje qe shtoi rrezikun per perhapjen e virusit.
Gabimi tjeter qe vura re (megjithse mund te jeni nisur nga synime te mira) ishte karantimi me orare, ne vend te ndergjegjesimit dhe mesimit, se si duhet te veprojne njerzit kur dalin jashte, kur jane ne shtepi, kur punojne, etj.
Ketu ku jam une, Belgjike, (dhe ne vende te tjera te Europes) levizja e lire e njerzeve lejohet, njerzit (nepermjet medias) sensibilizohen qe te mbajne distance, te mos krijojn konfuzion ne supermarkete, etj, etj.
Nje gabim fatal i juaji (nuk e di se kush ju shtiu trute e gomarit) ishte ai orari famekeq, 5 me 13 , ku njerzit u panikuan me keq dhe nen presionin e orarit u shtyne, u preken, u jargavosen, dhe si perfundim u infektuan, kur ishin afer nje te infektuari. Me kot indinjohej ministri juaj i ekonomise Ahmetaj, per grumbullimet "kriminale" te njerzeve (siç i quane ai), nderkoh qe kjo gje ishte pasoje e vendimit tuaj, 5 me 13. Nje budedallik me brire. E te mos harrojme se shume njerez nuk arriten te blejne gjerat e nevojshme, biles kishte njerez qe dje (te shtunen) nuk arriten te blejne buke, elementin kryesor te shqiptarve. Sot si e djele, karantine absolute, mirre me mend se ç'vuajtje psikollogjike pesuan shume familje pa buke.
Thuhet se neser po i njejti orar, 5 me 13, po i njejti skenar qe e shton numrin e te infektuarve.
Nigjo i dashur kopan, beje me mire 7 me 16 apo 17, se te del me mire. Vur police ne supermarket, meqe ai popull e ka te veshtire te vihet ne resht. Kontrrollo autot familjare, te mos kene me shume se dy vete ne makine, dhe mundesisht te jene me xhama hapur, se keshtu shmanget infektimi, kontrrollo kalimtaret te cilet duhet te jene nje per nje, me distance 1-2 metra. organizo sperkatjen me dizifektante ne trotuare, afer tregjeve, supermarketeve, pallateve, e per kete pune mund te japi ndihme ushtria dhe grate shqiptare.
Sot (e djele) i dashur kopan, do ishte ideale dizefektimi i rrugeve, trotuarve, etjera vende, nga ushtria dhe grate shqiptare, qe e kane ne gjak pastertine. Mirpo zotrote, je kujdesur me shume per pompozitetin e aksionit te qeverise per karantinen, se per eliminimin e virusit.
Nese do te me ndigjosh mua i dashur kopan, krahas masave qe ke marre, nigjo apo lerja kete pune eksperteve (virologe, biologe, bakteriologe, etj) , se shfaqja jote ne tv si fendi spathi, me shume prish pune se ndreq. Nigjo mua, se nuk te del keq, a te keqen.
Me respekt Pjer Thomas
Beji dhe pasardhesve te Belgjikes...keto PYETJE.
 

lonely_lion

be your self, all others are taken !
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,858
Pikët
83
Leter drejtuar kryeministrit shqiptar, Edi Rama dt; 22-03-2020
Kopan, u gezova per fillimin e masave drastike nga ana e qeverise suaj, ishin tamam ne kohe, pavarsisht zerave se ishin me vonese. Ishin tamam ne kohe, dhe ter gezim (ne fakt shqetesim) po ndiqja hap pas hapi ter ecurine e ngjarjeve ne Shqiperi.
Gabimi i pare qe vura re, ishte mos mbyllja apo mos bllokimi ne kohen e duhur i te ardhurve nga Italia. Ata vazhdonin te vinin me qindra e mijra, gje qe shtoi rrezikun per perhapjen e virusit.
Gabimi tjeter qe vura re (megjithse mund te jeni nisur nga synime te mira) ishte karantimi me orare, ne vend te ndergjegjesimit dhe mesimit, se si duhet te veprojne njerzit kur dalin jashte, kur jane ne shtepi, kur punojne, etj.
Ketu ku jam une, Belgjike, (dhe ne vende te tjera te Europes) levizja e lire e njerzeve lejohet, njerzit (nepermjet medias) sensibilizohen qe te mbajne distance, te mos krijojn konfuzion ne supermarkete, etj, etj.
Nje gabim fatal i juaji (nuk e di se kush ju shtiu trute e gomarit) ishte ai orari famekeq, 5 me 13 , ku njerzit u panikuan me keq dhe nen presionin e orarit u shtyne, u preken, u jargavosen, dhe si perfundim u infektuan, kur ishin afer nje te infektuari. Me kot indinjohej ministri juaj i ekonomise Ahmetaj, per grumbullimet "kriminale" te njerzeve (siç i quane ai), nderkoh qe kjo gje ishte pasoje e vendimit tuaj, 5 me 13. Nje budedallik me brire. E te mos harrojme se shume njerez nuk arriten te blejne gjerat e nevojshme, biles kishte njerez qe dje (te shtunen) nuk arriten te blejne buke, elementin kryesor te shqiptarve. Sot si e djele, karantine absolute, mirre me mend se ç'vuajtje psikollogjike pesuan shume familje pa buke.
Thuhet se neser po i njejti orar, 5 me 13, po i njejti skenar qe e shton numrin e te infektuarve.
Nigjo i dashur kopan, beje me mire 7 me 16 apo 17, se te del me mire. Vur police ne supermarket, meqe ai popull e ka te veshtire te vihet ne resht. Kontrrollo autot familjare, te mos kene me shume se dy vete ne makine, dhe mundesisht te jene me xhama hapur, se keshtu shmanget infektimi, kontrrollo kalimtaret te cilet duhet te jene nje per nje, me distance 1-2 metra. organizo sperkatjen me dizifektante ne trotuare, afer tregjeve, supermarketeve, pallateve, e per kete pune mund te japi ndihme ushtria dhe grate shqiptare.
Sot (e djele) i dashur kopan, do ishte ideale dizefektimi i rrugeve, trotuarve, etjera vende, nga ushtria dhe grate shqiptare, qe e kane ne gjak pastertine. Mirpo zotrote, je kujdesur me shume per pompozitetin e aksionit te qeverise per karantinen, se per eliminimin e virusit.
Nese do te me ndigjosh mua i dashur kopan, krahas masave qe ke marre, nigjo apo lerja kete pune eksperteve (virologe, biologe, bakteriologe, etj) , se shfaqja jote ne tv si fendi spathi, me shume prish pune se ndreq. Nigjo mua, se nuk te del keq, a te keqen.
Me respekt Pjer Thomas

Nje gje nuk kuptoj :

Keta jane 3 milion shqiptare o Thomas dhe jo 3 milion belge ! Do e falenderonim shume nga ana juaj qe ju te bundurit ane e mbane botes te ktheheshit ne Shqiperi dhe t'a benit karantine ketu ...ne te pabindurit e te pagdhendurit qe kemi ngel ketu, te n'a conin ne vendin tuaj.


Je dakort shoku ?

Nje gje nuk kuptoj o Pjer. Ti je aty ku je. Te lumte. Jeton ate jete aty ku je qofte dhe ne kete moment. Nuk e kuptoj . Pse te rruhet derri, ty apo e ve veten ne siklet se cfare po bejne njerezit ketu ? Dhe sikur te kesh njerez shume te afert ketu.... ai KM ketu, me keta njerez ketu, ka gjetur kete rruge. TI i thua ndergjegjesoji. U ndergjegjesove ti atje ne Blegjike, apo te fusin kembet ne nje kepuce po shkele ligjin. Ai te jep 8 ore kohe. Ne 8 ore ke kohe te shkosh ku te duash. Ne 8 ore nuk ke pse ben si thua ti grumbullime. Por njerezit dalin ne momentin e fundit ose vijne verdalle me ore. Aman o Pjer.

651 te vdekur ne Itali sot.

P.S.
Se mos te re mendja dhe i drejtohesh KM belg me kete gjuhe dhe keto ide se .... te prune karte postale!
 
Last edited:

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
1,711
Pikët
48
Nje gje nuk kuptoj :

Keta jane 3 milion shqiptare o Thomas dhe jo 3 milion belge ! Do e falenderonim shume nga ana juaj qe ju te bundurit ane e mbane botes te ktheheshit ne Shqiperi dhe t'a benit karantine ketu ...ne te pabindurit e te pagdhendurit qe kemi ngel ketu, te n'a conin ne vendin tuaj.


Je dakort shoku ?

Nje gje nuk kuptoj o Pjer. Ti je aty ku je. Te lumte. Jeton ate jete aty ku je qofte dhe ne kete moment. Nuk e kuptoj . Pse te rruhet derri, ty apo e ve veten ne siklet se cfare po bejne njerezit ketu ? Dhe sikur te kesh njerez shume te afert ketu.... ai KM ketu, me keta njerez ketu, ka gjetur kete rruge. TI i thua ndergjegjesoji. U ndergjegjesove ti atje ne Blegjike, apo te fusin kembet ne nje kepuce po shkele ligjin. Ai te jep 8 ore kohe. Ne 8 ore ke kohe te shkosh ku te duash. Ne 8 ore nuk ke pse ben si thua ti grumbullime. Por njerezit dalin ne momentin e fundit ose vijne verdalle me ore. Aman o Pjer.

651 te vdekur ne Itali sot.

P.S.
Se mos te re mendja dhe i drejtohesh KM belg me kete gjuhe dhe keto ide se .... te prune karte postale!
lonely, une jetoj me shqetesimet e vendit tim, dhe kur shoh budalliqet e Palloshit, me ngrihet lesht e kokes,
po ç'ishte ai orar, 5 e mengjezit, nuk e di ai gomar se ne ate ore njerzit jane ne gjume.
 

lonely_lion

be your self, all others are taken !
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,858
Pikët
83
lonely, une jetoj me shqetesimet e vendit tim, dhe kur shoh budalliqet e Palloshit, me ngrihet lesht e kokes,
po ç'ishte ai orar, 5 e mengjezit, nuk e di ai gomar se ne ate ore njerzit jane ne gjume.
O Pjer. Lexome me kujdes. Nuk e dua Ramen, Nuk e dua Saliun. Nuk dua asnj,e sepse jane te tere komuniste. Lexome me kujdes. Te lus te me lexosh me kujdes. Keta jane shqiptaret. A ka ndonje mendim tjeter ? Si tja bejme me ta ?

P.S. Ne dhjetor djemte e mi ishin ne Bruksel. Gjeten nje oferte. I pyeta: si ishte Brukseli ne krahasim me ato qe keni pare. Pergjigja. Brukseli ishte i piste.
 

lonely_lion

be your self, all others are taken !
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,858
Pikët
83
lonely, une jetoj me shqetesimet e vendit tim, dhe kur shoh budalliqet e Palloshit, me ngrihet lesht e kokes,
po ç'ishte ai orar, 5 e mengjezit, nuk e di ai gomar se ne ate ore njerzit jane ne gjume.
Njerezit jane ne gjume ???? O ti qenke mbrapa bote o shoku. Dil ne oren 5 apo 6 , be pazar dhe shko e futu ne shtepi prap. Fli gjume. Nuk te del gjumi ne 5 ? Po fli qe ne oren 7 te mbasdites se nuk ke pune per te bere, ose dita e punes do jete 5 me 13. Kaq. Ndryshim orari. Une ne vitin e fundit kam punuar pothuaj nje vit rrjesht 6 me 14. Kishte dhe qe vinin ne 9 dhe rrinin deri ne 17.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
1,711
Pikët
48
Njerezit jane ne gjume ???? O ti qenke mbrapa bote o shoku. Dil ne oren 5 apo 6 , be pazar dhe shko e futu ne shtepi prap. Fli gjume. Nuk te del gjumi ne 5 ? Po fli qe ne oren 7 te mbasdites se nuk ke pune per te bere, ose dita e punes do jete 5 me 13. Kaq. Ndryshim orari. Une ne vitin e fundit kam punuar pothuaj nje vit rrjesht 6 me 14. Kishte dhe qe vinin ne 9 dhe rrinin deri ne 17.
o loni , po pse ç'te keqe ka ta shtyje nje dy ore, prish noi pune te madhe, psh 7 me 15 ose 8 me 16 , iu le dhe 1 ore tolerance,
ne ketu dalim ne çdo kohe, respekto distancen, dhe higjenizohu,
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
2,672
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
o loni , po pse ç'te keqe ka ta shtyje nje dy ore, prish noi pune te madhe, psh 7 me 15 ose 8 me 16 , iu le dhe 1 ore tolerance,
ne ketu dalim ne çdo kohe, respekto distancen, dhe higjenizohu,
Ore kur do arrini te beni dallimin ju atje, dhe ne ketu. Nuk eshte e njejta gje or mik. Atje ku je ti eshte totalisht tjeter ,tjeter mentalitet,tjeter shtet.
Nese pret qe ne shqiperi te mbajn radh apo distance gabohesh....edhe dy vete te jene ne radhe do zihen. Lere pastaj ndergjegjesim qytetar...0 % . Ketu Jo ushtria te dale por duhet te nxjerresh tanke aviona...dhe ate nendetsen 105 po munden se ndryshe nuk marin vesh.
Taracat e pallateve sot ishin plot,sgjeje vend. Ha e pi,domino ,letra, tavell ...garrumbull siper bjeri tjetrit.
 

Oqeani

V.I.P
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,157
Pikët
83
Vendndodhja
Nën hijen qiellore
O Pjer. Lexome me kujdes. Nuk e dua Ramen, Nuk e dua Saliun. Nuk dua asnj,e sepse jane te tere komuniste. Lexome me kujdes. Te lus te me lexosh me kujdes. Keta jane shqiptaret. A ka ndonje mendim tjeter ? Si tja bejme me ta ?

P.S. Ne dhjetor djemte e mi ishin ne Bruksel. Gjeten nje oferte. I pyeta: si ishte Brukseli ne krahasim me ato qe keni pare. Pergjigja. Brukseli ishte i piste.
Lonely, nuk jetoj ne Bx, ppr vertete eshte i piste ne pjesen qendrore, aty ku jane shqipet e sidomos marokanet, por te thuash i piste, kete nuk do a marr si thenie te plote.

Tema: Ky kllapo sikur "vellua" i vet Vuçko, nuk vuan masat e jashtezakome per diç tjeter por per te perforcuar pozixionet, kete po e kerkon "vellua" i trete Thaçko ne Ks,
Blloku mafioz ne Ballkan.
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
1,711
Pikët
48
Ore kur do arrini te beni dallimin ju atje, dhe ne ketu. Nuk eshte e njejta gje or mik. Atje ku je ti eshte totalisht tjeter ,tjeter mentalitet,tjeter shtet.
Nese pret qe ne shqiperi te mbajn radh apo distance gabohesh....edhe dy vete te jene ne radhe do zihen. Lere pastaj ndergjegjesim qytetar...0 % . Ketu Jo ushtria te dale por duhet te nxjerresh tanke aviona...dhe ate nendetsen 105 po munden se ndryshe nuk marin vesh.
Taracat e pallateve sot ishin plot,sgjeje vend. Ha e pi,domino ,letra, tavell ...garrumbull siper bjeri tjetrit.
po pra,ketu duhet ushtria e policia, ne kontrrollet tek lagjia, tek mehalla, jo ne rruge, patrrullim kot se koti, spektakel,
 

lonely_lion

be your self, all others are taken !
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,858
Pikët
83
Ore kur do arrini te beni dallimin ju atje, dhe ne ketu. Nuk eshte e njejta gje or mik. Atje ku je ti eshte totalisht tjeter ,tjeter mentalitet,tjeter shtet.
Nese pret qe ne shqiperi te mbajn radh apo distance gabohesh....edhe dy vete te jene ne radhe do zihen. Lere pastaj ndergjegjesim qytetar...0 % . Ketu Jo ushtria te dale por duhet te nxjerresh tanke aviona...dhe ate nendetsen 105 po munden se ndryshe nuk marin vesh.
Taracat e pallateve sot ishin plot,sgjeje vend. Ha e pi,domino ,letra, tavell ...garrumbull siper bjeri tjetrit.
Dola sot para ores 7. Bera pazar. Dola dy here. Heren e dyte bleva zarzavate.Qendrova jashte dyqanit dhe po lagesha ne shi.Nje burre nja 70 vjec me thote. Afrohu tek dyqani. I them: Ka njerez. Duro. Te mbaroje ai dhe vete une. Jo po afrohu se n'a hyne pa rradhe. Nuk i le une te hyjne i thashe. Te lutem prit. Mba rradhen. Kur filloi robi. U bere ti,qe je djali im te me mesosh mua rradhen, qe une e njoh qe ne 85. Ore mik i them . Se nuk ka aresye te bejme fjale. Prit ne rradhe. Jo,po... E di cke i thashe. Hyr para meje. Jo nuk dua. Ore hyr, mbaro pune dhe ik. Nje gru me tha . Po lagesh. Nuk do vdes se u lage i them . Mund te vdes, apo te infektoj njeri po u bera kapul aty ne dyqan. Nuk di c'tju them i thashe. Jeni gati te shkoni ne miting apo ndeshje futbolli dhe te lageni dhe nuk doni te lageni ketu , kur mbroni jeten tuaj dhe te te tjereve. Heren tjeter qe do dal, do kollitem sa me shume qe te mund. T'ja u shikoj ate cehren e fytyres dhe trimerine. Mbarova pune dhe erdha ne shtepi. I futa nje vrap nja nje ore e pak ne shtepi dhe u lava. Ulem tani ketu te shoh se c'behet.
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
3,708
Pikët
113
Ore kur do arrini te beni dallimin ju atje, dhe ne ketu. Nuk eshte e njejta gje or mik. Atje ku je ti eshte totalisht tjeter ,tjeter mentalitet,tjeter shtet.
Nese pret qe ne shqiperi te mbajn radh apo distance gabohesh....edhe dy vete te jene ne radhe do zihen. Lere pastaj ndergjegjesim qytetar...0 % . Ketu Jo ushtria te dale por duhet te nxjerresh tanke aviona...dhe ate nendetsen 105 po munden se ndryshe nuk marin vesh.
Taracat e pallateve sot ishin plot,sgjeje vend. Ha e pi,domino ,letra, tavell ...garrumbull siper bjeri tjetrit.
O idiot a e kupton qe me te tilla kufizime njerëzit do dynden me keq neper supermarket per ushqime?? Njerëzit do të ngelen pa ilaçe pas ores 13:00? Njerëzit që janë në punë dhe e mbarojnë punën pas orës 17:00, nuk kthehen dot me ne shtepi pas orës 13:00!? A e kupton efektin negativ të këtyre fashave kufizuese idiote a jo!??
 

3d1

V.I.P
Anëtar
Aug 5, 2011
Postime
2,672
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
O idiot a e kupton qe me te tilla kufizime njerëzit do dynden me keq neper supermarket per ushqime?? Njerëzit do të ngelen pa ilaçe pas ores 13:00? Njerëzit që janë në punë dhe e mbarojnë punën pas orës 17:00, nuk kthehen dot me ne shtepi pas orës 13:00!? A e kupton efektin negativ të këtyre fashave kufizuese idiote a jo!??
idioti sateme...nuk te ofendoi kush o pallosh
 

lonely_lion

be your self, all others are taken !
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
5,858
Pikët
83
O idiot a e kupton qe me te tilla kufizime njerëzit do dynden me keq neper supermarket per ushqime?? Njerëzit do të ngelen pa ilaçe pas ores 13:00? Njerëzit që janë në punë dhe e mbarojnë punën pas orës 17:00, nuk kthehen dot me ne shtepi pas orës 13:00!? A e kupton efektin negativ të këtyre fashave kufizuese idiote a jo!??
@ThegreatGatsby. Te arsyetjme pak pa bere llafe kot. Une dola shpejt e shpejt, bleva c'kisha te bleja dhe erdha ne shtepi. Shumica jane akoma ne gjume se bejne jete nate ne shtepite e tyre. Do e marrin me nge , do krehin pastaj leshte e bubit , do tallin eshte e trapit ne fb dhe kur te veje ora 13 do thone nuk na doli koha. Po te bejme nje llogari te vogel. 24 ore dita. 8 ore gjume, 8 ore pune , 8 ore i ke per te tjerat. Ky po te jep 8 ore qe nga ora 5 deri ne 13. Ku qendron e keqja ketu ? Ne pune nuk do shkosh por do qendrosh ne shpi. 8 ore i ke gjume. Pra ke kohe plot per te dale. Me sa di une. Shumica do punojne deri ne oren 13 ose deri ne 12 dhe nje ore te shkojne ne shtepi. Pa bere llafe kot. Ti mendon ndryshe ? Ok. Cfare propozon? Dhe po te shtyhet fasha orare prap do dale dikush qe do thote une punoj ne oren 18 si do vi ne shtepi. Me cfare di une, nuk po pengon njeri nga ata qe jane te detyruar te punojne. Ka plot te tille. Ajo qe me shqeteson ne kete moment qe po shkruaj eshte se rruget jane plot. Si me fasha orare si pa fasha orare , ky popull del kot. Kur vajta bleva buken, ai sherbente dhe kafe. E merrnin rrobt ne dore dhe ishin rreshtuar te tere tufe tek muri perballe. Dhe ti shikoje...

Te bej llogarite e tyre ? Ja po e bej. nje kafe dhe nje raki qe morri njeri bejne minimalisht 1000 lek. apo dhe 1200.Me aq leke blihet nje kile miell(60 lek, nje pako gjalpe dhe nje chupa chups per kalamanin). Tani ky tipi vjen dhe pi kafe e raki, qe mund t'a pije ne shtepi dhe le shtepine pa buke dhe rreshtihet kafe muhabet si burrat e lashte ne tufe tek muri.. Une e shoh ne kete menyre.

Mundohu te me kuptosh. Shumica e atyre qe dalin e TV dhe bejne gam gam per fashat orare jane mbyllyr ne vilat e tyre private dhe pasi kane ngrene pire mire e mire thone: Do tres nje cik ushqimi dhe do tall trapin me miletin.Ec e po dal e po fus miletin ne sherr. T'a ngre kunder qeverise. Ishalla e hedhin tuc dhe te vete une ne qeveri. Shkurt dhe qarte. Numri i te infektuareve u rrit. Vdekjet po e po. Ne dac me fasha ne dac pa fasha .... ja ne lajme po jep zedhenesen e Presidientit e USA, qe delaron masat shtrenguese dhe thote : mundohuni te qendroni sa me shume ne shtepi. Te ardhmen....? T'a them une. Po u be muti kala ne spitalet amerkane, do rritet shtrengesa dhe po qe qe se do filloje anarshia(do s'do USA dallohet per kete), njerezit do perdorin armet e blera, ushtria do dale ne rruge dhe do qelloje.

Te uroj shendet .
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
3,708
Pikët
113
idioti sateme...nuk te ofendoi kush o pallosh
Ik tani se po ti shqis veshët, llapush muti. Ska nevojë të me fyesh mua personalisht. E bënë atë me komentet e tua bythelpirese ndaj masave të gabuara të qeverisë. Shko tani gris bythën, dhe mos te shof me të me citosh, skuth.
 
Anëtar
Aug 30, 2012
Postime
3,708
Pikët
113
@ThegreatGatsby. Te arsyetjme pak pa bere llafe kot. Une dola shpejt e shpejt, bleva c'kisha te bleja dhe erdha ne shtepi. Shumica jane akoma ne gjume se bejne jete nate ne shtepite e tyre. Do e marrin me nge , do krehin pastaj leshte e bubit , do tallin eshte e trapit ne fb dhe kur te veje ora 13 do thone nuk na doli koha. Po te bejme nje llogari te vogel. 24 ore dita. 8 ore gjume, 8 ore pune , 8 ore i ke per te tjerat. Ky po te jep 8 ore qe nga ora 5 deri ne 13. Ku qendron e keqja ketu ? Ne pune nuk do shkosh por do qendrosh ne shpi. 8 ore i ke gjume. Pra ke kohe plot per te dale. Me sa di une. Shumica do punojne deri ne oren 13 ose deri ne 12 dhe nje ore te shkojne ne shtepi. Pa bere llafe kot. Ti mendon ndryshe ? Ok. Cfare propozon? Dhe po te shtyhet fasha orare prap do dale dikush qe do thote une punoj ne oren 18 si do vi ne shtepi. Me cfare di une, nuk po pengon njeri nga ata qe jane te detyruar te punojne. Ka plot te tille. Ajo qe me shqeteson ne kete moment qe po shkruaj eshte se rruget jane plot. Si me fasha orare si pa fasha orare , ky popull del kot. Kur vajta bleva buken, ai sherbente dhe kafe. E merrnin rrobt ne dore dhe ishin rreshtuar te tere tufe tek muri perballe. Dhe ti shikoje...

Te bej llogarite e tyre ? Ja po e bej. nje kafe dhe nje raki qe morri njeri bejne minimalisht 1000 lek. apo dhe 1200.Me aq leke blihet nje kile miell(60 lek, nje pako gjalpe dhe nje chupa chups per kalamanin). Tani ky tipi vjen dhe pi kafe e raki, qe mund t'a pije ne shtepi dhe le shtepine pa buke dhe rreshtihet kafe muhabet si burrat e lashte ne tufe tek muri.. Une e shoh ne kete menyre.

Mundohu te me kuptosh. Shumica e atyre qe dalin e TV dhe bejne gam gam per fashat orare jane mbyllyr ne vilat e tyre private dhe pasi kane ngrene pire mire e mire thone: Do tres nje cik ushqimi dhe do tall trapin me miletin.Ec e po dal e po fus miletin ne sherr. T'a ngre kunder qeverise. Ishalla e hedhin tuc dhe te vete une ne qeveri. Shkurt dhe qarte. Numri i te infektuareve u rrit. Vdekjet po e po. Ne dac me fasha ne dac pa fasha .... ja ne lajme po jep zedhenesen e Presidientit e USA, qe delaron masat shtrenguese dhe thote : mundohuni te qendroni sa me shume ne shtepi. Te ardhmen....? T'a them une. Po u be muti kala ne spitalet amerkane, do rritet shtrengesa dhe po qe qe se do filloje anarshia(do s'do USA dallohet per kete), njerezit do perdorin armet e blera, ushtria do dale ne rruge dhe do qelloje.

Te uroj shendet .
E mendova dhe anën tjeter të medaljes, se dhe ana kulturore dhe sociale te njerëzve luan rol. Tani qe e mendova pak më thellë, ndoshta dhe i gjati ska faj, se duke lënë famracit hapur këto të thekurit per të dalë jashtë mund ta përdorin si pretekst për të ndejt rrugëve. Nuk e di, s'di ca te them, po nje gjë mund ta them me siguri që një na vendet me te gabuara me të zënë karavirusi mbren, paska qene Shqipëria. Nejse Sdq ju uroj shëndet dhe e hudhshit me sa më pak dhimbje gjithë këtë mesele.
 
Top