• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Libri koduar i sekretit mason.

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
60
Pikët
33
Liber shume interesant, se cili eshte qellimi i autorit te shkruaj ne kte form nuk di.Ndoshta ka anetare te interesuar per te tentuar te deshifrojn leximin e pastaj te fillojn me kuptimizimin e librit ..Libri eshte shkruajtur ne vitet 1740 -1750 duhet te ket nje kod te veqant te leximit ,mendoj se eshte liber qe ne vete permban nje sekret te masoneris Ju deshiroj argetim dhe suksese.
https://cl.lingfil.uu.se/~bea/copiale/display150.html?fbclid=IwAR1MXm4fCioMvoAsep8QLWpQ85tofPHuFCDbY2MIS2X-I_VmoZRREB_6dpM
 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
60
Pikët
33
Liber shume interesant, se cili eshte qellimi i autorit te shkruaj ne kte form nuk di.Ndoshta ka anetare te interesuar per te tentuar te deshifrojn leximin e pastaj te fillojn me kuptimizimin e librit ..Libri eshte shkruajtur ne vitet 1740 -1750 duhet te ket nje kod te veqant te leximit ,mendoj se eshte liber qe ne vete permban nje sekret te masoneris Ju deshiroj argetim dhe suksese.
https://cl.lingfil.uu.se/~bea/copiale/display150.html?fbclid=IwAR1MXm4fCioMvoAsep8QLWpQ85tofPHuFCDbY2MIS2X-I_VmoZRREB_6dpM
Ja per shembull nje fjale e nenvizuar ne faqen e pare tekstuale te librit ku e kam nenvizue me te kuqe ,une mendoj se lexohet GJUHEN SIPE.1589747578572.png
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,246
Pikët
113
Liber shume interesant, se cili eshte qellimi i autorit te shkruaj ne kte form nuk di.Ndoshta ka anetare te interesuar per te tentuar te deshifrojn leximin e pastaj te fillojn me kuptimizimin e librit ..Libri eshte shkruajtur ne vitet 1740 -1750 duhet te ket nje kod te veqant te leximit ,mendoj se eshte liber qe ne vete permban nje sekret te masoneris Ju deshiroj argetim dhe suksese.
https://cl.lingfil.uu.se/~bea/copiale/display150.html?fbclid=IwAR1MXm4fCioMvoAsep8QLWpQ85tofPHuFCDbY2MIS2X-I_VmoZRREB_6dpM
ku eshte gjetur ky libri?
 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
60
Pikët
33
Para tri ditesh mu drejtua nje mik mason ,me pyeti per ti dhen mendimin tim ne lidhje me tekstin e nje faqje ,une i dhash pergjigjjen dhei tregova se eshte shum i perafert me alfabetet e Elbasanit, Vithkuqit , Dhaskal Todhrit e disa te tjer pasi qe edhe i pegjigjet kohes se perafert dhe i ngjan atyre alfabeteve , pastaj une u interesova ta posedoja librin ne pamje orgjinale duke hulumtuar ne pdf dhe google lexova nje disertacion te nje deshifruesi ku dhe gjeta linkun e librit. Perse eshte doreshkrim kur ne ato vite punonin shtyp shkronjat ? Mund te jet shkaku i gjuhes .Librin ska mundur ta shkruaj kushdo , ka mund te jete ndonje frat apo ndonje kardinal me origjin Shqipetare.Me sa kam verejt libri gjendet ne Amerik por kjo liber eshte nje ri botim ne vitin 1866 shkruar nga Philip e keni ne nje faqe te shkruar kte emer dhe vitin.Pra nuk kam te dhena tjera.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,246
Pikët
113
Departamenti i Wolfenbüttel KA...
17 kilometra rafte,
26,000 pergamene,
40,000 harta dhe plane,
si dhe të dhenat e vjetra të kishave.

Kirchenbuch.jpg

Dokumenti më i njohur daton ne vitin............................972.

Faziti.....FATKEQESISHT tek NE,NUK ka kshu NGJARJESH te NDODHURA,pasiqe kishat i prishen komunistat,ndersa RESTIN=KLLUFistat aPO sllavet e skiptarizuar.

PS....ndoshta cave nuk mund tju pelqeje,por ja qe KSHU ka NDODHUR,biles dhe TANI.
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
9,909
Pikët
113
Para tri ditesh mu drejtua nje mik mason ,me pyeti per ti dhen mendimin tim ne lidhje me tekstin e nje faqje ,une i dhash pergjigjjen dhei tregova se eshte shum i perafert me alfabetet e Elbasanit, Vithkuqit , Dhaskal Todhrit e disa te tjer pasi qe edhe i pegjigjet kohes se perafert dhe i ngjan atyre alfabeteve , pastaj une u interesova ta posedoja librin ne pamje orgjinale duke hulumtuar ne pdf dhe google lexova nje disertacion te nje deshifruesi ku dhe gjeta linkun e librit. Perse eshte doreshkrim kur ne ato vite punonin shtyp shkronjat ? Mund te jet shkaku i gjuhes .Librin ska mundur ta shkruaj kushdo , ka mund te jete ndonje frat apo ndonje kardinal me origjin Shqipetare.Me sa kam verejt libri gjendet ne Amerik por kjo liber eshte nje ri botim ne vitin 1866 shkruar nga Philip e keni ne nje faqe te shkruar kte emer dhe vitin.Pra nuk kam te dhena tjera.
...... sepse e gjithe historia e botes vjen permes nesh, sekretet permes gjuhes sone, por na e kane fshehur, mohuar dhe ndryshuar....., do kthehet, por mbas shume kohesh dhe tek ato qe e meritojne, pasi shume pak kane mbetur shqiptar me gjak fisnik, pra ato qe trashegojne gjakun e shenjte. ....
 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
60
Pikët
33
Po del se paska qene i deshifruar para 10 vitesh por shoku mason i Xhamajlit nuk e paska marr vesh!

Nejse, mire se erdhe Xhemajl.
Eshte deshifruar diku pjeserisht diku i teri , por jo me alfabet adekuat sepse gjdo njeni mundohet ta pervetesoj .Mjerisht ne Shqipetaret nuk jemi mar me deshifrimin e ketyre shkrimev .Pra fajin spo ja hedh askujt me shum se vehtes kombit tim .
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,167
Pikët
113
Eshte deshifruar diku pjeserisht diku i teri , por jo me alfabet adekuat sepse gjdo njeni mundohet ta pervetesoj .Mjerisht ne Shqipetaret nuk jemi mar me deshifrimin e ketyre shkrimev .Pra fajin spo ja hedh askujt me shum se vehtes kombit tim .
Megjithate ky dokument nuk duket se ka te bej me shqipen.

Vendi ku mendoj se duhet te kete materiale te mjaftueshme per historine tone jane arkivat e Vatikanit. Sidomos per mesjeten.

Vetem ne nje dokument qe e siguroi Aleksander Meksi, nga korrespodenca mes Gjon Kastriotit dhe Papa Gregorit, u zbulua vendndodhja e sakte e 17 kishave shqiptare. E dokumente te tilla ka me mijera aty.
 

Gent Arbani

Super Anëtar
Anëtar
Jan 10, 2019
Postime
60
Pikët
33
Megjithate ky dokument nuk duket se ka te bej me shqipen.
Rex une jam me se i bindur fal fakteve si me lart qe postova linkun e librit te shkrimeve boterore,ka shum per te diskutuar por me e rendesishme eshte qe te lexohet dhe pastaj te shofim se cfar gjuhe i perket libri.
 

kreksi

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2012
Postime
3,051
Pikët
113
Vendndodhja
France.
Çka me lexue dhe kush mundet me lexue ?
...hajt, qe, lrxoje per mua se une spo di me lexue shqip.
 
Top