• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lind biçikleta që kap 100 km/h

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113

Një biçikletë me fibra karboni ultramoderne është në gjendje të arrijë deri në 100 kilometra në orë, zbuloi sot e përditshmja gjermane “Bild”.
Mjeti peshon pak më pak se 20 kilogramë dhe është krijuar nëpërmjet një ndërthurrje të elementeve si karbon, titan dhe një aliazh alumini e magnezi.
Biçikleta punon falë një sistemi elektrik, i cili merr nismën nga energjia mekanike e pedaleve, por është në gjendje të shumëfishojë forcën e saj nëpërmjet një sistemi unik, të projektuar edhe falë një studio të specializuar inxhinjerike të Shtutgartit.
Fibrat e karbonit e bëjnë njëkohësisht biçikletën të lehtë, por edhe shumë të fuqishme, edhe më të fortë se biçikletat normale të prodhuara me metale e plastikë të fortë

Autori : Bota Sot
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Lind biçikleta që kap 100 km/h

qenka shume interesante, ngjanka me te paren biciklete/motor qe ka bere Mercedesi aty nga vitet 1800 dhe qe eshte komplet prej druri.

Me kete biciklet u shkoka me shpejt nga Tirana ne Durres sesa me Mercedes qe bllokohet ne trafik
 
Top