• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Llazanja

SnAke

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
87
Pikët
0
Pergatitja:
Peta llazanje (1 kuti)
200 gr djathe kaëkavall i grire ne rende

Per salcen beshamel:
3 luge gjalpe
3 luge miell
1 veze
ë lt qumesht

Per salcen bolonjeze:
ë kg mish i grire
3-4 thelbinj hudhra
2 qepe mesatare
100 gr gjalpe
2 luge salce
1 tufe majdanoz
dhe ë gote vere e kuqe
piper, kripe

Per te pergatitur salcen beshamel: Ne nje tave, skuqim 3 luget e gjalpit, hedhim 3 luget e miellit dhe e skuqim pak ate. Me tej shtojme ne te dhe qumeshtin ku kemi futur dhe vezen. I perziejme keto mire deri sa krijohet salca beshamel.

Per te pergatitur salcen bolonjeze: Skuqim qepet e grira imet ne gjalpe deri sat e zbuten dhe te fillojne te zverdhen pak. Fusim mishin e grire dhe ate e kavardisim pak me qepen, me tej hedhim thelbinjte e hudhres te grira ne copa te vogla dhe pas njefare kohe te skuqjes se tyre, shtojme kripe, piper, salcen dhe majdanozin. Pasi t'i skuqim dhe keto te teras e vashku dhe per pak kohe, i shuajme me vere dhe e mbulojme me kapak deri sa te avulloje.

Zijini petat e llazanjes ne nje tenxhere me uje te vluar deri sa te zihen nje nga nje dhe i zevendesojme nje nga nje me njera-tjetren. Petat e ziera i shtrojme ne tepsi. Siper tyre shtrojme ne fillim nje pjese se salces bolonjeze. Mbi te hedhim salcen beshamel dhe siper saj pak djathe kaëkavall. Perseriteni 2-3 here duke vendosur petat e llazanjes siper. Pasi ta mbuloni me peta per here te fundit vini dhe ate pak salce beshamel qe ka ngelur dhe pak djathe kaëkavall te grire. Piqeni ne furren e ngrohur qe me pare ne 180ë.
 
Top