• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lufta Iran-USA eshte bere e pashmangshme

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,826
Pikët
113
Irani po tregon shume mencuri dhe gjakftohsi. Ata e dijn qe izreali e kontrollon trumpin 100% dhe ky ishte plani i izrealit. Edhe sulmet qe i bene bazave amerikane kane lajmeruar 6 ore ne avancim te heqin njerz nga aty. Ata do presi dhe do durojn deri sa te ndertojn bombat atomike pastaj do hakmerren si nje lufte e ftoht me avantazhe psikologjike sepse nuk kane frike te shuhen i gjithe si popull.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
24,846
Pikët
113
Nuk ka per te pasur lufte


Me e forta dhe e cuditshmja ishte kur po bej muhabet me njerin, nuk ka luft i thoja une, ai thoshte do behet

Mbas pese minutash plasen lajmet lol
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,450
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Lufte me ke ... me orange man ? Lool

He declared peace already last night ... but I want Iran to kick them out from their country .
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,684
Pikët
113
Irani po tregon shume mencuri dhe gjakftohsi. Ata e dijn qe izreali e kontrollon trumpin 100% dhe ky ishte plani i izrealit. Edhe sulmet qe i bene bazave amerikane kane lajmeruar 6 ore ne avancim te heqin njerz nga aty. Ata do presi dhe do durojn deri sa te ndertojn bombat atomike pastaj do hakmerren si nje lufte e ftoht me avantazhe psikologjike sepse nuk kane frike te shuhen i gjithe si popull.
Nuk besoj se do të ketë luftë. Vetëm nëse iranianëve ju ikën mëndja e kokës. Sulmi i djeshëm me raketa ishte për të shpëtuar fytyrën. Nëse iranianët do vazhdojnë të këmbëngulin atëherë do përpiqen që të kthejnë Irakun në një fushëbetejë, pra të vazhdojnë planin e Kasëmit. Por kjo gjë do t'ju kushtojë shumë shtrenjtë dhe në fund do humbasin. Nuk e lejon njeri Iranin që të gllabërojë Irakun. Nuk është thjeshtë çështje e Izraelit që ju e pomponi kaq shumë. Nuk e lejojnë arabët këtë gjë. Nëse Amerika, Rusia, gjithë fuqitë tërhiqen nga Lindja e Mesme ata atje kanë për tu vrarë me njëri tjetrin.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,684
Pikët
113

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,826
Pikët
113
Nuk besoj se do të ketë luftë. Vetëm nëse iranianëve ju ikën mëndja e kokës. Sulmi i djeshëm me raketa ishte për të shpëtuar fytyrën. Nëse iranianët do vazhdojnë të këmbëngulin atëherë do përpiqen që të kthejnë Irakun në një fushëbetejë, pra të vazhdojnë planin e Kasëmit. Por kjo gjë do t'ju kushtojë shumë shtrenjtë dhe në fund do humbasin. Nuk e lejon njeri Iranin që të gllabërojë Irakun. Nuk është thjeshtë çështje e Izraelit që ju e pomponi kaq shumë. Nuk e lejojnë arabët këtë gjë. Nëse Amerika, Rusia, gjithë fuqitë tërhiqen nga Lindja e Mesme ata atje kanë për tu vrarë me njëri tjetrin.
Kush do e ndaloje? Arabet? Saudi arabia po humb luften ne yemen kunder shiiteve qe nuk kane as buke me hanger.
Ne siri jane 85% arab sunni dhe fitoi irani me asadin totalisht. Ne irak jane vetem 43% sunni dhe qekur u hoq qafe sadami shiite vellezerit e iranit jane ne fuqi.
Irani kontrollon libanin irakun sirine yemenin dhe palestinen. Nese trupat amerikane ikun nga iraku Irani do fuqizohet shume, dicka qe tmerron arabine saudite dhe izrealin.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,684
Pikët
113
Kush do e ndaloje? Arabet? Saudi arabia po humb luften ne yemen kunder shiiteve qe nuk kane as buke me hanger.
Ne siri jane 85% arab sunni dhe fitoi irani me asadin totalisht. Ne irak jane vetem 43% sunni dhe qekur u hoq qafe sadami shiite vellezerit e iranit jane ne fuqi.
Irani kontrollon libanin irakun sirine yemenin dhe palestinen. Nese trupat amerikane ikun nga iraku Irani do fuqizohet shume, dicka qe tmerron arabine saudite dhe izrealin.
Arabet jane nje komb shume i madh o Kurt. Ne Siri kasta qe sundon jane Alevi, pavaresisht se Asadi plak deklaroi qe u kthyen te gjithe vullnetarisht ne sunite. Ne rast se Fuqite e Medha do terhiqen nga rajoni atehere dy jane mundesite:
E para, vendet e rajonit do te bejne ndermjet tyre nje lufte te ngjashme me Luften e Dyte Boterore ne Europe.
E dyta, vendet e rajonit do te bejne nje bashkim te ngjashem me Bashkimin Europian.
Ke ndonje skenar te trete ti Kurt qe te na e sugjerosh? Nese jo cili nga dy skenaret e mesiperm eshte me i mundshmi?
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,826
Pikët
113
Meqe na paska permendur Khomenei si vend shejtan dhe paskan ndaluar agjendet qud ne shqiperi para nje viti ne jemi vendi me ne rrezik nga irani. Vetem ishalla i vjen keq per popullin tone iranit se jemi shume ne rrezik.
Edhe mbajm armiqt kryesor te rregjimit islamik brenda edhe aleate te amerikes dhe izraelit, irani ka tw drejte te na shpalli lufte pas ktij atentatit sulos.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,826
Pikët
113
Arabet jane nje komb shume i madh o Kurt. Ne Siri kasta qe sundon jane Alevi, pavaresisht se Asadi plak deklaroi qe u kthyen te gjithe vullnetarisht ne sunite. Ne rast se Fuqite e Medha do terhiqen nga rajoni atehere dy jane mundesite:
E para, vendet e rajonit do te bejne ndermjet tyre nje lufte te ngjashme me Luften e Dyte Boterore ne Europe.
E dyta, vendet e rajonit do te bejne nje bashkim te ngjashem me Bashkimin Europian.
Ke ndonje skenar te trete ti Kurt qe te na e sugjerosh? Nese jo cili nga dy skenaret e mesiperm eshte me i mundshmi?
Tani kam hallin tone, tani jemi ne armiqesi te hapur me serbine rusine dhe iranin, me trumpin ne krye nuk kemi qene nojher me ne rrezik si komb.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
37,450
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Don’t worry Kurt ... nese do te na hapin lufte neve, it would be cox of Kosovo and that’s Going back to the American .. strategy , left as unfinished business .
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,684
Pikët
113
Tani kam hallin tone, tani jemi ne armiqesi te hapur me serbine rusine dhe iranin, me trumpin ne krye nuk kemi qene nojher me ne rrezik si komb.
Ka edhe nje opsion te trete Kurt por meqe ty nuk te intereson tema por je i shqetesuar per Shqiperine, atehere edhe une nuk po e vazhdoj me tej kete diskutim.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,826
Pikët
113
Ka edhe nje opsion te trete Kurt por meqe ty nuk te intereson tema por je i shqetesuar per Shqiperine, atehere edhe une nuk po e vazhdoj me tej kete diskutim.
Cili eshte apsionimi trete jam kurjoz?
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
9,684
Pikët
113
Cili eshte apsionimi trete jam kurjoz?
Opsioni i trete eshte nje cike diskutim i gjate o Kurt. Vendet arabo-myslimane perfaqesojne nje qyteterim te ndryshem nga ai perendimor. Gjendja ne te cilen ndodhen sot keto vende mund te krahasohet me Mesjeten Europiane perpara fillimit te Rilindjes, pra jane te zhytur ne injorance.
Problemi kyc i Islamit eshte se prej 100 vjetesh mbas renies se Perandorise Otomane, nuk ka nje Kalif. Kalifi i fundit ishte Sulltani Osman i fundit. Mirepo vendet islamike jane qeverisur gjithmone me ligjet e Kuranit dhe urdheresat qe nxirrte kalifi i cili bashkonte autoritetin shteteror me ate fetar, njesoj si ne Perandorine Romake. Kjo ka krijuar konfuzion ne vendet islamike sepse c`do mullah i jep te drejte vetes qe te nxjerri nga nje urdherese ashtu sic e gjykon ai te arsyeshme dhe ta interpretoje Kuranin sic do ai.
Tani keto vende ose do kthehen mbrapsht ne modelin e Kalifatit, por ketu ka pastaj probleme te medha sepse pershembull shitet(Irani) nuk e pranojne nje Kalif sunit. Ose do bejne ate qe bene Europianet kur u shkeputen nga Mesjeta, te fillojne nje proces te ngjashem me Rilindjen dhe proceset qe pasuan me vone dhe qe nje nder rezultatet me te medha kishte ndarjen e Shtetit nga Feja. Normalisht per arabet ky proces duhet te ishte me i lehte se sa c`ishte per europianet. Por arabet jane njerez te trashe. Nje nga porosite qe Ataturku u ka lene turqve eshte qe per asnje arsye te mos merren me arabet. Keshtu qe keto pune keshtu do vazhdojne ne ate rajon derisa te mbaroje pika e fundit e naftes.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,826
Pikët
113
Lufta dhe tencione konfliktesh jane biznes i madh per ameriken. Vetem nje helmeta e pilotit te avionit te ri F-35 kushton 400.000 dollar ndersa avioni 115 million dollar dhe parashikojn se do shesin ne gjithe boten gjithesej 4600 aviona, rreth 600 billion dollar.
vetem nga nje tip avioni, imagjino gjera tjera qe shesin.
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
447
Pikët
43
Lufta dhe tencione konfliktesh jane biznes i madh per ameriken. Vetem nje helmeta e pilotit te avionit te ri F-35 kushton 400.000 dollar ndersa avioni 115 million dollar dhe parashikojn se do shesin ne gjithe boten gjithesej 4600 aviona, rreth 600 billion dollar.
vetem nga nje tip avioni, imagjino gjera tjera qe shesin.
Do vjedhur ndonjë helmet -qesh-
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,982
Pikët
113
Nuk besoj se do të ketë luftë. Vetëm nëse iranianëve ju ikën mëndja e kokës. Sulmi i djeshëm me raketa ishte për të shpëtuar fytyrën. Nëse iranianët do vazhdojnë të këmbëngulin atëherë do përpiqen që të kthejnë Irakun në një fushëbetejë, pra të vazhdojnë planin e Kasëmit. Por kjo gjë do t'ju kushtojë shumë shtrenjtë dhe në fund do humbasin. Nuk e lejon njeri Iranin që të gllabërojë Irakun. Nuk është thjeshtë çështje e Izraelit që ju e pomponi kaq shumë. Nuk e lejojnë arabët këtë gjë. Nëse Amerika, Rusia, gjithë fuqitë tërhiqen nga Lindja e Mesme ata atje kanë për tu vrarë me njëri tjetrin.
Dhe une ashtu mendoj. Nuk ka lufte. Ishte nje pergjigje e Iranit sa me i tregu botes, they responded. Dicka dmth.
 
Top