• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lulefytyrat (ngjyrosja e fytyrës)

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
4,122
Pikët
133
Disa arsye përse mendohet se iliro-thrakët përveç lulengjyrave (tatuazhe) kanë pasur edhe luleyfytyra

View attachment 111826

063E9D1F-773C-4C40-A726-0E94054A9F46.jpeg
Jo vetëm të malësisë, por edhe gratë e Pollogut, jo para shumë vitesh, ngjyrosnin mbi vetullat me pika si fotoja më lartë, por horizontalisht. Sa keq që u humb kjo art traditë.
 

Hylltar

Pagan Warrior
Anëtar
Jan 8, 2014
Postime
871
Pikët
93
Vendndodhja
Në Fushat e Elyses
Ngjyrosja e fytyrtës ka të bëjë me raste të caktuara festive, dhe ka karakter religjioz. K një kuptim të thellë, një funksion fetar, përmes të cilit arrihet diçka, p.sh. identifikimi i individit me kauzën e hyjnisë së caktuar,
 
Last edited:
Top