• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lulja më e madhe në botë

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Rafflesia, e cila zhvillohet në pyjet tropikale të Indonezisë, me diametër rreth 1 metër, është lulja më e madhe në botë.


Me jetëgjatësi vetëm dy-javore, kjo lule gjendet vetëm në ishujt e Indonezisë.

Rafflesia me të hapur lulen brenda javës së parë, përfundon jetën e saj duke u tharë në javën e dytë. Me gjerësi deri në një metër, një Rafflesia e rritur arrin peshën e 11- kilogramëve.

Gjatë çeljes lulja ka ngjyrë të kuqë, ndërsa pas kësaj, gjatë fillimit të fazës së fundit të jetës ngjyra e saj kthehet në bakër.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top