• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Lutja shembullore.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Me te zeza jane fjalet e Zotit dhe ato me ngjyre normale jane fjalet e besimtarit.Nje besimtar filloi te lutej si gjithmone.

Ati yne qe je ne qiell.
Po?

Mos me nderprit mua. Jam duke u lutur.
Por- ti me thirre mua!

Te thirra ty? jo nuk te thirra ty.
Une po lutem
Ati yne qe je na qiell.
JA -ti e bere prap.
Bera cfare?
Me thirre Mua.
Ti the:
''Ati yne qe je ne qiell''
Keshtu pra ja ku jam.
Cfare eshte ne mendjen tende?

Por une nuk kisha menduar asnjehere kete.
Une isha, ti e di vetem duke thene lutjen e dites.
Une gjithmone e them lutjen e Zotit, me ben mua te ndjehem mire

Mire dakort vazhdo.

Dakort ,
U shenjteroft emri yt....
Qendro pak ketu cfare do te thuash me kete?
Me cfare?

Me ''U shenjterofte emri yt''?
Kjo dmth, kjo dmth ....... Zoti i mire.
Une nuk e di se cfare kuptimi ka.
Si mund ta di une kete ne kete bote?
Eshte thjesht pjese e lutjes.
Meqe ra fjala cfare kuptimi ka?
Ka kuptimin : I nderuar, i shenjte, i mrekullueshem.

Ah tani paska kuptim per mua .
Une nuk e kisha menduar me perpara se ckuptim ka fjala ''U shenjterofte;;.
Faleminderit.
U befte vullneti yt ne toke ashtu sic eshte ne qiell.

Vertet mendon keshtu?Patjeter , pse jo?
Cfare je ti duke bere per kete.

Duke bere? Pse, asgje, une vetem pres.
Une mendoj vetem qe ti duhet te kesh kontroll ketu ne toke ashtu sic ke atje ne qiell

Po e di por, a kam une kontroll mbi ty?Epo une shkoj ne kishe

Nuk te pyeta per kete.
Po rreth temperamentit tend te keq?
Ti vertet qe ke mje problem ketu ti e di kete.
Dhe eshte menyra se si ti i shpenon parate te gjitha per veten tende.
Po per llojet e librave qe lexon?
Tani qendro pak nje minute.
Mjaft me thumbove mua
Une thjesht jam me mire se sa pjesa tjeter e njerezve te kishes.

Me fal pak ,
Une po mendoja se ti ishe duke u lutur qe vullneti Im te behet
Kjo eshte ajo qe po bej dhe fillon nga nje person i vetem si dikush qe lutet per kete gje,
si pershembull ti
Epo nuk varet nga une , ti e di
Mendoj se mund te therras disa te tjere.
Ate gje e kam bere une.

Une nuk kam menduar ndonjehere me perpara per kete gje.
Por do te me pelqente te beja disa gjera per kete.
Une deshiroj me te vertet nga ty ti e di te jem vertet i lire per kete.

Mire le te punojme sebashku per kete ti dhe une Une te premtoj ty.
Shiko Zot nese smerzitesh dua ta perfundoj kete lutje ti e di eshte akoma edhe me e gjate se kaq.
Buken e perditeshme na e jep ti sot.
Ti duhet te te presesh cdo lidhje me buken sepse ti je mbi peshe
Ou prit nje minute!Cfare eshte kjo gje?
Ketu une po bej punen time fetare dhe papritur ti me nderpret dhe me kujton mua gjerat qe duhet te heq dore.

Lutja eshte dicka e rrezikshme, ti vetem kujtohu te marresh energji ,cfare je duke me kerkuar kujtohu.
ti me thirre mua- dhe ja ku jam
Eshte shume vone te ndalosh tani
Vazhdo lutjen pusho dhe vazhdo prap.
Une jam i frikesuar per.
I frikesuar ? Nga cfare?
Une e di se cfare je ti duke thene.
Tregome mua.
Falna fajet tona ashtu sic ua falim ne fajtoreve tane.
Po per Anen cfare do te thuash?
Shikon? une e dija kete.
Pse Zot ajo thot genjeshtra per mua.tregon histori.
Ajo kurre nuk mi ka kthyer parate qe me ka marre mua.
Une nuk mund te ve veten time posht saj.
Po lutja jote?Perse ti e ben ate lutje?
Une nuk dua te them kete , une nuk e kam ne kete menyre.
Mire te pakten ti je i sinqert.Por eshte teresisht nje peshe e madhe duke u ngritur rreth gjithshkaje qe ka te beje me zemerimin dhe fyerjen e qe nuk mund te mbahet..
A eshte keshtu?Po, por une ndjehem mire duke qendruar larg saj.
Kisha disa plane per te por ajo nuk e beri te ndodhte.
Jo ti nuk ndjehesh hic mire
ti ndjehesh keq
Ti e di se sa i palumtur ti je
Por une mund ta ndryshoj kete gje.
Ti mundesh? Si?
Fale Anen dhe une do te fal ty.
Dhe urrejtja dhe mekati do te jene nje problem i Anes dhe jo i yti.
Ti do te jesh i qete dhe problemi nuk do te te shqeytesoj me.
Oh po ti e di ti ke te drejte.
Ti gjithmone Je.Me shume se mund ta mendoj une.
Une dua te jem i drejte me ty, dakort , dakort une e fal ate.
Ja tani.
mrekulli.
Si ndjehesh?Hmmmmmm mire jo keq.
Jo dhe aq keq.
Ne fakt une ndjehem shume mire.
Ti e di nuk do te shkoja te flija dot gjume sot dhe do te kisha ndejtur akoma i merzitur ti e di.
Po e di por ti nuk ke mbaruar ende me lutjen tende apo jo? Vazhdo.Oh po ke te drejte.
Dhe mos na ler te biem ne tundim por na mbro nga i ligu.
Mire , mire do ta bej kete vetem mos e fut veten ne vende ku mund te tundohesh.Cfare do te thuash me kete?
Ti e di se cfare dua te them.
Po e di .
Ne rregull vazhdo mbaro lutjen tende.Sepse te tuat jane mbreteria, fuqia dhe lavdia perjete Amen.
A e di ti se cfare me jep mua lavdi dhe se cfare me ben te jem i kenaqur?Jo, por dua ta di.
Une dua te te lutem ty tani, ine me te vertet qe kam bere shume gjera camurr
une dua me te vertete te te ndjek ty.Une e shikoj me te vertet tani se sa i madh je ti.
Pra me trego mua .
Si mund te te bej une ty te lumtur?
Ti sapo e bere.
 
Top