• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Më mirë hudhër se antibiotik

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa1 mg hudhër baras me 15 mg penicilinë. Hudhra vret jo vetëm bakteret, por dhe viruset.
Hudhra pa dyshim është çelës për të arritur imunitetin optimal dhe mbrojtjen kundër infektimeve. Së paku, 200 komponentë janë identifikuar në thelpinjtë e hudhrës, duke përfshirë më shumë se 70 komponentë të sulfurit; vitaminat A, B1 dhe C, kalcium mineralesh, kopër, hekur, magnez, fosfor, selen dhe zink, flavonoide si vitamina (cilado nga grupet e substancave të mëdha duke përfshirë anthocyanins) dhe 8 amoniacide esenciale dhe 9 aminoacide jo-esenciale.

Një miligram i komponentit të saj aktiv kryesor, allicin, përmban një fuqi ekuivalente antibakteriale të 15 njësive standarde te penicilinat. Ajo është efektive gjithashtu edhe kundër infektime të këpurdhave, duke përfshirë “kandida”, e cila është shkaktare për shumë raste të vaginitisit.

Hudhra ishte konstatuar si antibiotik më i fuqishëm se penicilini, ampicilini, deksocilini, streptomicini dhe cefaleksini, se disa nga ilaçet antibiotike të përdorura për trajtiminin e antraksit.
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Më mirë hudhër se antibiotik

Hudhra nuk ka qene kot ilaci me i perhapur ne mesjete i cili perdorej jo vetem per sherimin e semundjve por gjithashtu edhe gjithashtu per si arme kunder djallit, vampireve, syrit te keq etj etj.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
50,574
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
The only prb is the bad breath due to having to work and social life.... also there is not much out there qe ta Ben taman te qarte how often 2eat it what’s the best way and how .

I can’t eat it in the morning cox of the bad breath ... e kam provuar afternoon por me le pa gjume 4some reasons .
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
50,317
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
nji koker huder, nje luge voj uDhini si dhe teke rraki e shoqerume me nji loge mjolt trendeline ene jo karona po edhe nona vet me ardh ste gje gjo.....ne fund futi nji qaj Qinez dhe ........
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
69,674
Pikët
113
Më mirë antibiotik se antibiotik është kjo tema?? ? ?
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
50,574
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Nje luge kshu e ashtu thone te tere , por duhet te kete nje fare rregulli se edhe shume te shkaterron.

they also say that u must crush it and leave it for 15-20 min for it to release the main ingredient first .
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
7,800
Pikët
113
Hudhra e ka efektin vetem per dy ore. Por keto hudhrave tona po u dalin krimba.... Ne vendet e tjera si Italia jane import kinez, dhe kur them kinez vetekuptohet efekti....
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
Udhra nuk o antibjotik por paska veti ngacmuese te rezervave antikorpe apo imunitare per shkak te shijes se saj djegese ngacmonka vatren pothuaj td vdekur mendore qe leshonka antikorpe imunitare.
 
  • Like
Reactions: DUA

DUA

V.I.P
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
4,272
Pikët
133
Në raste infektimesh të vogla ku ndihmon hudhra, antibiotikët as që futen në procesin e trajtimit medikal. Së paku jo këtu ku jetoj unë.
Pastaj mos harrojmë se me shpikjen e antibiotikës, u reduktua dukshëm mortaliteti.
Hudhra është antibiotik natyral, por e ka të kufizuar efektin në rastet e infektimeve serioze.
 
Top