• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mëngjesi të mban të dobët

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Pa mëngjes të rinjtë shtojnë më lehtë në peshë. Kush heq dorë nga mëngjesi dhe beson në këtë mënyrë se mund të bjerë në peshë, e ka gabim.


Këtë e kanë treguar shkencëtarë të Universitetit Minnesota (SHBA) në bazë të një studimi me mbi 2000 të rinj amerikan.

Pas pesë vjetësh personat që e linin vaktin e parë të ditës peshonin mesatarisht rreth 2,3 kg më shumë. Ndërsa, personat që hanin rregullisht mëngjes merrnin më tepër kalori dhe i digjnin ato më shumë gjatë ditës. Megjithatë jo vetëm për të rinjtë është i rëndësishëm vakti i parë i ditës.

Një studim tjetër i Universitetit Cambridge me 7000 persona të moshës së mesme, tregon se edhe këtu njerëzit që ushqehen në mëngjes, shtojnë më pak në peshë.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top