• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mërzia më stresuese se puna

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Ata të cilët punojnë shumë, ëndërrojnë për ditët pa obligime, mirëpo një studim i ri tregon se mërzia është shumë më stresuese sesa puna.
Personat të cilët gjatë ditës nuk kanë obligime pune, janë më të stresuar se ata të cilët kanë çfarë të bëjnë.

Pse ndodh kështu? Mërzia sjell deri te mendimi i vazhdueshëm mbi atë se duhet bërë diçka, por nuk dihet si edhe ku, ndërsa kjo i sjell deri te shfaqja e shqetësimit, fajit dhe depresionit.

Në studimin në të cilin janë përfshirë 98 studentë- të cilët janë ndarë në grupin që nuk ka pasur asnjë obligim dhe në grupin që kanë punuar diçka-është treguar se angazhimi vërtet sjell lumturi
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Mërzia më stresuese se puna

E vertete.
 

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
763
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Mërzia më stresuese se puna

Studimi me siper nuk eshte relevant me temen sepse studimi eshte bere tek studentet dhe jo tek te papunet dhe ata tek ata ne marredhenie pune. Si duket nuk kane patur budget :d .

Por jam dakort me ate qe merzitja dhe stresi qe ka dikush i papune eshte me i madh se stresi qe mund te krijohet gjate problemeve ne pune. Imagjino te kish fatura, kredi e pergjegjsia te tjera ekonomike dhe te jesh i papune ? Ufff tmerr.
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
835
Pikët
18
Anglo-saksonet e kane kulture punen kshu ne pergjithsi. Ndoshta edhe aziatiket e lindjes se largme.
Lloj sorrollopet e tjere pastaj, me pak ose aspak. Ne Shq psh qe ka kulture osmane, punen e kane zët.
 

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
763
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Anglo-saksonet e kane kulture punen kshu ne pergjithsi. Ndoshta edhe aziatiket e lindjes se largme.
Lloj sorrollopet e tjere pastaj, me pak ose aspak. Ne Shq psh qe ka kulture osmane, punen e kane zët.
Kultura Osmane pushtoi gjysmen e botes jo per shkak te dembelizmit por per shkak se punonin. Shko shikoje sot Turqine dhe hajde fol. Une punoj me Turqit . Sa here i bej porosine si ta dua dhe kur te dua ma sjellin ashtu sic e dua duke punuar dhe gjithe naten. Ne shqiptaret jemi popuĺl qe per llafe dhe pergojuar popujt e tjere jemi njesha.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,552
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Kultura Osmane pushtoi gjysmen e botes jo per shkak te dembelizmit por per shkak se punonin. Shko shikoje sot Turqine dhe hajde fol. Une punoj me Turqit . Sa here i bej porosine si ta dua dhe kur te dua ma sjellin ashtu sic e dua duke punuar dhe gjithe naten. Ne shqiptaret jemi popuĺl qe per llafe dhe pergojuar popujt e tjere jemi njesha.
Une s'punoj me turq, por e aprovoj kete post.
Sodomos fjaline e fundit! :)
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
835
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Kultura Osmane pushtoi gjysmen e botes jo per shkak te dembelizmit por per shkak se punonin. Shko shikoje sot Turqine dhe hajde fol. Une punoj me Turqit . Sa here i bej porosine si ta dua dhe kur te dua ma sjellin ashtu sic e dua duke punuar dhe gjithe naten. Ne shqiptaret jemi popuĺl qe per llafe dhe pergojuar popujt e tjere jemi njesha.
Pushtoi ato popujt dembele aty rreth e rrotull dhe Ballkanin e percare.
Kur shkuan ne dyert e Vienes, thyen turinjte. Edhe ne shqiptaret ia thyem turinjte ne fillim, por ngelem vetem dhe rame. Dhe na nderruan gjakun.

p.s.
Kam qene nje here tranzit ne aeroportin e Stambollit. Me duhet te merja nje vize, se do fleja nje nate aty. Radha ishte rrumpalle e vertete se te benin ping pong nga nje sportel ne tjetrin. Njeri s'kishte kusur me te kthyer, tjetri vendosi ta mbyllte pa prit pa kujtuar, plus qe ishin duke u zgerdhire njeri me tjetrin dhe me sherbyen pa piken e miresjelljes qe i takon etikes se punes. Ky ishte impakti im me pasardhesit e osmanllinjve. Edhe shqiptaret gjak-nderruar po keshtu nuk kane as koncept radhe e as miresjellje, pune jo e jo.
 

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
763
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Pushtoi ato popujt dembele aty rreth e rrotull dhe Ballkanin e percare.
Kur shkuan ne dyert e Vienes, thyen turinjte. Edhe ne shqiptaret ia thyem turinjte ne fillim, por ngelem vetem dhe rame. Dhe na nderruan gjakun.

p.s.
Kam qene nje here tranzit ne aeroportin e Stambollit. Me duhet te merja nje vize, se do fleja nje nate aty. Radha ishte rrumpalle e vertete. Ata sherbyesit nga brenda sportelit ishin duke u zgerdhire njeri me tjetrin dhe me sherbyen pa piken e miresjelljes qe i takon etikes se punes. Ky ishte impakti im me pasardhesit e osmanllinjve. Edhe shqiptaret gjak-nderruar po keshtu nuk kane as koncept radhe e as miresjellje, pune jo e jo.
Nuk e njeh mire historine. Perandoria Osmane deri vone i vilte taksa gjysmes se shteteve te Evropes ne kembim te paqes dhe keta ja jepnin jo per qejf por nga zorri.

Meqe fole per aeroportin e Stambollit pershtypja jote eshte pershtypje e nje shqiptari. Turkish Airlines eshte kompania me e mire ajrore ne Evrope pikerisht per shkak te korrekteses, sherbimit dhe punes . Po nejse ta leme me kaq se skam ndermend te te mbush mendjen.

P.s Se kam idene sa te sakte e ke kete konstatimin me siper sepse shqiptaret kane mbi 10 vjet qe nuk duan vize per te hyre ne Turqi.
 

Tj Tweedle

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2015
Postime
835
Pikët
18
Re: Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Nuk e njeh mire historine. Perandoria Osmane deri vone i vilte taksa gjysmes se shteteve te Evropes ne kembim te paqes dhe keta ja jepnin jo per qejf por nga zorri.

Meqe fole per aeroportin e Stambollit pershtypja jote eshte pershtypje e nje shqiptari. Turkish Airlines eshte kompania me e mire ajrore ne Evrope pikerisht per shkak te korrekteses, sherbimit dhe punes . Po nejse ta leme me kaq se skam ndermend te te mbush mendjen.

P.s Se kam idene sa te sakte e ke kete konstatimin me siper sepse shqiptaret kane mbi 10 vjet qe nuk duan vize per te hyre ne Turqi.
Pershtypje shqiptari sigurisht. Dhe qe te jem i sinqerte, kur hypa kisha edhe nje fare emocioni per hir te historise. Kisha kontakt te pare me turqit dhe kam verejtur cdo gje me imtesi.

Ata punonjesit qe jepnin viza nuk ishin punonjes te Turkish Airline por punonjes te shtetit qe jepnin viza. Nderkohe qe edhe ne avion, tani qe po me kujtohet, i shiqja turqit qe u shtrinin sa gjate gjere, hiqni corapet etj etj..

Shihja ne fytyrat e turqve shprehje sysh, apo profile kokash qe i mbaja mend t'i kisha ndeshur me pare, ne shkolle apo lagje. Na kane sakatosur si komb 500 vjet.

p.s. Isha me pashaporte te huaj.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Pushtoi ato popujt dembele aty rreth e rrotull dhe Ballkanin e percare.
Kur shkuan ne dyert e Vienes, thyen turinjte. Edhe ne shqiptaret ia thyem turinjte ne fillim, por ngelem vetem dhe rame. Dhe na nderruan gjakun.

p.s.
Kam qene nje here tranzit ne aeroportin e Stambollit. Me duhet te merja nje vize, se do fleja nje nate aty. Radha ishte rrumpalle e vertete se te benin ping pong nga nje sportel ne tjetrin. Njeri s'kishte kusur me te kthyer, tjetri vendosi ta mbyllte pa prit pa kujtuar, plus qe ishin duke u zgerdhire njeri me tjetrin dhe me sherbyen pa piken e miresjelljes qe i takon etikes se punes. Ky ishte impakti im me pasardhesit e osmanllinjve. Edhe shqiptaret gjak-nderruar po keshtu nuk kane as koncept radhe e as miresjellje, pune jo e jo.
Kur isha une ne aeroport ne Stamboll, kamarier Qamili le qe e fliste anglishten peribret (ne fakt ky nuk perben ndonje problem per anglishten), por sherbimin si turinjte e tij e kishte. Heren e pare i lashe pak bakshish. Kur doja te porosisja heren e dyte, hajde ta gjeje Qamilin. Me ne fund i bertita me forte
- Qazim come here!
- S'e kam emrin Qazim - me tha
- Listen, Qazim or Qamil is the same thing. Where is my drink that I ordered 2-3 hours ago?

Plus qe ishte 1/2 meter burre. Popull pa pike shije nga paraqitja dhe te fishkur e te rrudhosur nga fytyra, sikur kishin punuar nje jete te tere ne kooperative. Nga 6 ore pritje e bene 8-9 ore. Oh, po te shtyrat tek shkallet e aeroplanit, kush te hynte me pare?! Njesoj sikur ishin tek rradha e mishit, ose e qumeshtit. Pa rregull, pa edukate pune ishin. Le tek kontolli i pasaportave edhe elefanti me gjithe nocke kalonte aty, aq i parrepte ishte kontrolli. Ma shpifi ai aeroport, literally!

Kot nuk thone "Dembelet e Stambollit".
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,256
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Nuk e njeh mire historine. Perandoria Osmane deri vone i vilte taksa gjysmes se shteteve te Evropes ne kembim te paqes dhe keta ja jepnin jo per qejf por nga zorri.

Meqe fole per aeroportin e Stambollit pershtypja jote eshte pershtypje e nje shqiptari. Turkish Airlines eshte kompania me e mire ajrore ne Evrope pikerisht per shkak te korrekteses, sherbimit dhe punes . Po nejse ta leme me kaq se skam ndermend te te mbush mendjen.

P.s Se kam idene sa te sakte e ke kete konstatimin me siper sepse shqiptaret kane mbi 10 vjet qe nuk duan vize per te hyre ne Turqi.

Nuk eshte cudi qe ti mund te jesh puro turk ne gjak. Ja kjo eshte pershtypja ime nga postimet e tua!

Of course qe Tj do kete pershtypjen e nje shqiptari, se kur je i njejti gjak, nuk e dallon dot ndryshimin.
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,763
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna


Nuk eshte cudi qe ti mund te jesh puro turk ne gjak. Ja kjo eshte pershtypja ime nga postimet e tua!

Of course qe Tj do kete pershtypjen e nje shqiptari, se kur je i njejti gjak, nuk e dallon dot ndryshimin.
Tj Tweedle per nga ana mashkullore ka linje Sllave, vete e ka thene ne nje teme Y-DNA e tij.

Mandej demonizimet si bejne fajde askujt, shumica e prodhimeve qe importohen ne Ballkan jane Made in Turkey lol, vetem prodhimet e Serbise nga Ballkanasit mund ti bejne balle deri diku.

Nuk po i simpatizoj aspak por kah ne thojne trimin vraje po hakun mos ja ha.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Anglo-saksonet e kane kulture punen kshu ne pergjithsi. Ndoshta edhe aziatiket e lindjes se largme.
Lloj sorrollopet e tjere pastaj, me pak ose aspak. Ne Shq psh qe ka kulture osmane, punen e kane zët.
Dua te te kundershtoj pak...

Vëzhgimet e tua jane deri diku të sakta, por jo në rastin e shqiptarëve.
Në Shqipëri nuk punojnë, se nuk i lejojnë të punojnë, por atje ku i lejojnë, janë më punëtorët.

Se cili eshte populli me punetor, duket ne Greqi.

Nuk ka popull më punëtor se shqiptarët në Greqi. Greqia është një vend kafsheror, ku punohet më keq se ne mesjete. Nuk ka punë me te rende se ndertimi apo bujqesia ne Greqi. Dhe te gjithe ata qe puojne ne ndertim dhe bujqesi atje, jane shqiptare.

Kam pare shume raca ne Greqi, turq, pakistaneze, arabe, polake, etj. por askush nuk punon aq sa shqiptaret.


Eshte e vertete qe osmanet sollen edhe kolone aziatike qe mbeten ne Shqiperi, mirepo nuk jane shumica e popullsise. Dhe kolone aziatike ka ne gjithe ballkanin.

Ajo shemti kulturore apo fizike per te cilen flet ti, vjen edhe nga sistemi komunist.
 

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
763
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna


Nuk eshte cudi qe ti mund te jesh puro turk ne gjak. Ja kjo eshte pershtypja ime nga postimet e tua!

Of course qe Tj do kete pershtypjen e nje shqiptari, se kur je i njejti gjak, nuk e dallon dot ndryshimin.
Kujton se po me ofendon se po me quan turk?

Une kam pasaporte shqiptare , pyet ate shokun tend Tj Tweedle c'fare pasaporte ka se atij i duhet vize per ne Turqi. Serbet me duket duan vize :p
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,849
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Kujton se po me ofendon se po me quan turk?

Une kam pasaporte shqiptare , pyet ate shokun tend Tj Tweedle c'fare pasaporte ka se atij i duhet vize per ne Turqi. Serbet me duket duan vize :p
Edhe keta mund te kene pasaporte shqiptare


 

rolex

V.I.P
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
763
Pikët
63
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Edhe keta mund te kene pasaporte shqiptare


Shqiptar eshte kushdo i cili ndihet shqiptar edhe pse nuk ka lere ne shqiperi.

Problemin e shikoj tek ata qe lindin ne shqiperi dhe nuk ndihen shqiptar.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,849
Pikët
113
Përgjigje e: Mërzia më stresuese se puna

Edhe ki miku mbrapa mund te kete pasaporti Shqiptare.
Ki miku para ka mundesi mos te kete pasaporti Shqiptare sepse ka shume mundesi te jete nga Kosova.

Pra ai nga mbrapa mund te jet Shqiptar e ki ng apara nuk eshte fare. -boh-
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,849
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: Mërzia më stresuese se puna

Shqiptar eshte kushdo i cili ndihet shqiptar edhe pse nuk ka lere ne shqiperi.

Problemin e shikoj tek ata qe lindin ne shqiperi dhe nuk ndihen shqiptar.
Problemi me i madh eshte kur jane shqiptare e ndjehen si te huaj.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
43,849
Pikët
113
Përgjigje e: Mërzia më stresuese se puna

Naten e mire.
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Mërzia më stresuese se puna

Merzia ,friga dhe pasiguria jan vese te njerzve,un personalisht mundohem mos ti baj mbas veti,por ajo qka po behet ne kohen e fundit veshtir eshte te mbyllesh syt ose veshet..
njerzit ne pergjithsi i shohin ne shqetsime dhe ne frig nga e ardhmja,por nje eshte e sigurt qe "qka te mbillet sot do te korret kur ti vie koha nestra..",
Njerzit e llogjikshem dhe te arsyeshem mundohen ti ndryshojn gjerat,por duhet nje krah i fort dhe nje grusht godites..jan ber shum te keqia ne vendin ton per te par nje te mir te dukshme,kam frig qe per te par at te mir duhet qe thyerja te kapet nga fillimi..
 
Top