• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Magjia e zezë dhe ndikimi i saj.

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
17,243
Pikët
113
Po pra po! Nuk jane shpifje por gjera te verteta, biles vete ti thua qe po punesojne fallxhore kafenesh pra eshte shnderruar ne profesion atyre aneve.
Nejse, nuk ka asgje te keqe ne kte mes. Kush beson, shkon dhe i degjon, kush nuk beson e ben si puna ime qe i veshtron hiret 😂😂😂🖐
Baba ka ndonje tek tuk qe e bejne sa per te nxjerr dy euro. Nuk jane fallxhore ato por bejne sikur jane,fundja 2 euro paguan, vetem e kane bere si trick per te terheq klientet...po flasim tani ndonje kafeteri qe ska shume levizje biznese te vogla..ne ato serioze kurrsesi... por me thene te drejten ketu skam has ,jane shume pak kur vete ne shqiperi boohh njera shikon kafene, tjetra lexon kuranin, tjetra doren, tjetra letrat ,shikoj qe njerezit I besojne shume keto ndaj dhe jane me shumice...
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,786
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Baba ka ndonje tek tuk qe e bejne sa per te nxjerr dy euro. Nuk jane fallxhore ato por bejne sikur jane,fundja 2 euro paguan, vetem e kane bere si trick per te terheq klientet...po flasim tani ndonje kafeteri qe ska shume levizje biznese te vogla..ne ato serioze kurrsesi... por me thene te drejten ketu skam has ,jane shume pak kur vete ne shqiperi boohh njera shikon kafene, tjetra lexon kuranin, tjetra doren, tjetra letrat ,shikoj qe njerezit I besojne shume keto ndaj dhe jane me shumice...
Dakord jam me ty e dashur, por mendoj qe ne Shqiperi njerzit jane me fukarenj sesa ne Greqi dhe kur njerzit jane ne hall, i drejtojne syte me shume nga Fati apo Zoti sesa nga shteti e qeveria. Zgjidhjen e problemeve te fukarallikut apo veshtirsive e kerkojne ne fuqine Hyjnore.
Ne Greqi, njerzit jane me mire ekonomikisht por jane me besimtare dhe supersticioze dhe andaj i hidhen me shume ktyre fenomeneve.
Ndoshta gabohem rende sepse nuk e njoh thellesisht realitetin grek, por me ka bere shume pershtypje qe nje pjese shume e madhe e shqiptarve qe praktikojne kto marifete i kane sjelle/huazuar edhe nga Greqia.
Tradicionalisht shqiptaret musliman i kane te ndaluara me Fe (religjion) kto marifete edhe pse disa hoxhallare shkruanin nuska e hajmali per fat e miresi por kurrsesi nuk merreshin me magji.
Dikur ne doktrinen e tyre thuhej:
Magjia eshte Haram, kush e ben ate, eshte Qafir!
Nuk di c'te them me shume, por besoj qe edhe shqiptaret jane pak a shume ne vlerat normale persa i perket bestytnive, biles ca me pak se te tjeret sepse 45 vjet diktature kto gjera pothuajse u zhduken ndersa bota vazhdonte dhe i aplikonte. Pra me te qeshur mund te themi qe jemi ende 50 vjet mbrapa me boten ne kte drejtim, ashtu sic jemi edhe ne fusha te tjera 😏.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
7,996
Pikët
113
Jo vetem shqiptaret.
Ne Greqi eshte shume i perhapur fenomeni i "leximit te filxhanit" dhe ky eshte nje fenomen i vjeter atyre aneve.
Shume "fallxhore" shqiptare pohojne qe kte zanat e kane marre/mesuar ne Greqi.
Dikur ne Shqiperi, zoteruesit e ketij zanati ishin arrixhofkat te cilat enden edhe sot kesaj dite plazheve per per te genjyer turistet /pushuesit me leximin e dores, me leximin e nje fije peri te perdorur per qepjen e nje veshje personale etj etj etj...
Para disa vitesh kam hasur ne plazh dy arrixhofka te reja ne moshe qe me thane te lexoj doren per 10 mije leke te vjetra.
Ajo me lexonte doren duke fol kodra mas bregut, ndersa une i veshtroja me syte pince gjokthin..
Ishte vajze e re dhe arrixhofke e bukur dreqi.. 😂 😂 😂
Hiku 10000 -shja për një pincë...
Edhe rumunet të tmerrshme janë ...u besojnë mo u besojnë këtyre gjonave...
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
17,243
Pikët
113
Dakord jam me ty e dashur, por mendoj qe ne Shqiperi njerzit jane me fukarenj sesa ne Greqi dhe kur njerzit jane ne hall, i drejtojne syte me shume nga Fati apo Zoti sesa nga shteti e qeveria. Zgjidhjen e problemeve te fukarallikut apo veshtirsive e kerkojne ne fuqine Hyjnore.
Ne Greqi, njerzit jane me mire ekonomikisht por jane me besimtare dhe supersticioze dhe andaj i hidhen me shume ktyre fenomeneve.
Ndoshta gabohem rende sepse nuk e njoh thellesisht realitetin grek, por me ka bere shume pershtypje qe nje pjese shume e madhe e shqiptarve qe praktikojne kto marifete i kane sjelle/huazuar edhe nga Greqia.
Tradicionalisht shqiptaret musliman i kane te ndaluara me Fe (religjion) kto marifete edhe pse disa hoxhallare shkruanin nuska e hajmali per fat e miresi por kurrsesi nuk merreshin me magji.
Dikur ne doktrinen e tyre thuhej:
Magjia eshte Haram, kush e ben ate, eshte Qafir!
Nuk di c'te them me shume, por besoj qe edhe shqiptaret jane pak a shume ne vlerat normale persa i perket bestytnive, biles ca me pak se te tjeret sepse 45 vjet diktature kto gjera pothuajse u zhduken ndersa bota vazhdonte dhe i aplikonte. Pra me te qeshur mund te themi qe jemi ende 50 vjet mbrapa me boten ne kte drejtim, ashtu sic jemi edhe ne fusha te tjera 😏.
Nuk kam njohur ndonje shqiptare qe te thote se e ka mesuar flixhanin ketu nga greket. Mund edhe te kete nuk e mohoj por e di si ndodhin keto,shpesh e themi nje llaf per shaka apo per antipatine ndaj grekut e kshu ata QE e kane degjuar e kane marr per te mireqene meqense greku antipatik lol dhe kane dale fjale andej kendej . Por gjithsesi sic e pohove e vet nuk do shume mend per te kuptuar se ku qendron e verteta ne fakt.
 

SystemA

V.I.P
Banned
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,889
Pikët
113
Nuk kam njohur ndonje shqiptare qe te thote se e ka mesuar flixhanin ketu nga greket. Mund edhe te kete nuk e mohoj por e di si ndodhin keto,shpesh e themi nje llaf per shaka apo per antipatine ndaj grekut e kshu ata QE e kane degjuar e kane marr per te mireqene meqense greku antipatik lol dhe kane dale fjale andej kendej . Por gjithsesi sic e pohove e vet nuk do shume mend per te kuptuar se ku qendron e verteta ne fakt.
E verteta ESHTE qe....
arvanitas-FILO greke.
arrnautas-kebap arkadash.
Albanenezet----------CAUBOJS.
Beni me...............BUKUROSHET ``fumato``
 
Top