• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mak Albania

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,049
Pikët
113
Vendndodhja
Godina në pronësi të “Mak Albania”-s ku ndodhej hoteli “Sheraton” u shit në vitin 2018 për 30 milionë euro. Që atëherë zëra kanë qarkulluar se në atë zonë, blerësi i ri, kompania “Kastrati”, do të ndërtojë ndërtesa të larta banimi, apo siç quhen me zhargon ekzotik, kulla.
“Gazeta Shqiptare” publikon sot projektin e grupit të ndërtesave që do të lartësohen pas “Sheraton”-it, në krah të stadiumit “Air Albania”.

Projekti përfshin nga 2 kate shtesë që do të ngrihen mbi vetë ish-hotelin “Sheraton”, plus dy godina për zyra nga 14 kate secili, plus dy blloqe apartamentesh banimi. 8 pallatet e këtij blloku do të kenë përkatësisht: 11, 13, 9, 12, 11, 8, 10 dhe 9 kate secila.

E gjithë sipërfaqja është 65 mijë metra katrorë dhe ka 682 vende parkimi.

 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ne letra po!

Ceshtja eshte qe do ja kafshojne edhe ate Pak gjelberim qe i ka mbet parkut te Tiranes.

Por edhe une jam i mendimit qe keto investime zhvillojne shoqerine dhe ekonomine, dhe duhen bere. Kastrati eshte oligark serjoz, njesoj si Trump.
Per mendimin tim persa i perket gjelberimit ...Tirana nuk ka qene ndonjehere me mire se tani .

Ku permend Trump mua me ndizen direkt dritat e gjata 🤣 mos me prish diten te lutem .😆
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Per mendimin tim persa i perket gjelberimit ...Tirana nuk ka qene ndonjehere me mire se tani .

Ku permend Trump mua me ndizen direkt dritat e gjata 🤣 mos me prish diten te lutem .😆
Sa per gjelberim mos e hap ate teme, eshte e vertet ajo qe thua por me e vertete eshte qe ndotja e ajrit aty eshte 400% me e larte se normat e lejuara, qe eshte rritur numri i automjeteve ne menyre te pakntrolluar.
E di si eshte ndertuar Trump tower?
 

Marla

.
Anëtar
Apr 3, 2020
Postime
4,045
Pikët
113
Edhe e realizoi endrren Ceti. Sheratoni eshte mbyllur nuk funksionon dhe nderkohe ka marre lejen dhe ka filluar ndertimi i kullave.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Sa per gjelberim mos e hap ate teme, eshte e vertet ajo qe thua por me e vertete eshte qe ndotja e ajrit aty eshte 400% me e larte se normat e lejuara, qe eshte rritur numri i automjeteve ne menyre te pakntrolluar.
E di si eshte ndertuar Trump tower?
E kam thene shpeshhere qe andej nuk ndergjegjesohen as vete njerezit persa I perket ndotjes se ajrit dhe trafikut... I ndezin makinat per te ikur ne kafe per 10-15-20 min ne kembe.. kemi ca qe I ndezin edhe per Brenda ne lagje, kulmi.. k’to per mendimin tim duhen gjobitur rende . Plus shteti te jete strict ( por k’to prb kjo e fundit dmth kontrolli i shtetit ndodh pothuajse gjithandej ) Ndersa njerezit k’tu ku jam une pshm Jane me te ndergjegjesuar ne
Pergjithesi ndaj natyres dhe ambientit.

Jo ?
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,965
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Mënyra se si i'u rrëmbye prona investitorit arab nga Kastrati është kryekëput vjedhje me noterizim shtetërorë.
Ajo pronë në 2013 është kërkuar nga një investitor ruso-indian për vlerën e 110 milion € por në Shqipëri penalizohen investitorët me origjinë ruse (ndryshe nga Mali i zi dhe Greqia)
Çuditrisht në 2015 me ardhjen e velinës së bashkisë asaj prone i bllokojnë hyrjen kryesore (sheshi nënë Tereza) me pretekstin e shëtitores dhe i lejuan vetëm një kalim spiraleje për të arritur në pronë.
Pronarët arabë duke parë vjedhjet galopante që ndodhnin rëndomtë në vëndin tonë (mak në Durrës, Sarandë, dhe Linzë) vendosën ta heqin qafe që në 2012 por rrethanat e çuan t'ia fal Kastratit (sigurisht ky i fundit i zgjedhur nga pushteti shqiptarë për shkak të favoreve të ndërsjellta)
10-12 milion € ishin borgje të akumulara ndaj palëve të 3-ta, dhe për investitorin arab doli me "brekë" të grisura nga Shqipëria.
Sa për Kastratin!!!!!!
Është një nga sipërmarrësit më të mëdhenjë që evazionin fiskal e ka patur dhe ka parësore por edhe lidhjet me pushtetin.
Nga njëra anë vallzojnë me këngë të Berishës, nga ana tjetër putha-përqafohen me Ramën.
Kunatin e ka deputet të PS, ish prokurorë në monizëm.
Ka shumë por shumë për të shkruar se si disa oligarkë kanë zaptuar Shqipërinë dhe një prej këtyre është Kastrati.
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Shkoi Trump te kryetari i bashkise i asaj kohe, ishte kriza e viteve 80, i thot, une do hap 3000 vende pune per 5 vitet e ardhshme dhe 30.000 mije te tjera ne vezhdim. Dua te ndertoj kete kullen, ok i thane ndertoje, jo, do ta ndertoj ne 5th Ave, midis 56-57st, atje ku dua une, dhe sdo me taksoni.
ok i thane. Dhe ashtu ndodhi.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Ndodhin edhe k’to gjera kur vendi vuan per sponsor dhe per investim.... nuk eshte e thene , por qe ne duhet te shikojme edhe anen pozitive ne k’te rast .

Ti je plotesisht I bindur qe k’to gjera apo shume gjera mund ti ndertojme vete sot ?
 

shoku_tanku

Free Palestina
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
30,348
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Mënyra se si i'u rrëmbye prona investitorit arab nga Kastrati është kryekëput vjedhje me noterizim shtetërorë.
Ajo pronë në 2013 është kërkuar nga një investitor ruso-indian për vlerën e 110 milion € por në Shqipëri penalizohen investitorët me origjinë ruse (ndryshe nga Mali i zi dhe Greqia)
Çuditrisht në 2015 me ardhjen e velinës së bashkisë asaj prone i bllokojnë hyrjen kryesore (sheshi nënë Tereza) me pretekstin e shëtitores dhe i lejuan vetëm një kalim spiraleje për të arritur në pronë.
Pronarët arabë duke parë vjedhjet galopante që ndodhnin rëndomtë në vëndin tonë (mak në Durrës, Sarandë, dhe Linzë) vendosën ta heqin qafe që në 2012 por rrethanat e çuan t'ia fal Kastratit (sigurisht ky i fundit i zgjedhur nga pushteti shqiptarë për shkak të favoreve të ndërsjellta)
10-12 milion € ishin borgje të akumulara ndaj palëve të 3-ta, dhe për investitorin arab doli me "brekë" të grisura nga Shqipëria.
Sa për Kastratin!!!!!!
Është një nga sipërmarrësit më të mëdhenjë që evazionin fiskal e ka patur dhe ka parësore por edhe lidhjet me pushtetin.
Nga njëra anë vallzojnë me këngë të Berishës, nga ana tjetër putha-përqafohen me Ramën.
Kunatin e ka deputet të PS, ish prokurorë në monizëm.
Ka shumë por shumë për të shkruar se si disa oligarkë kanë zaptuar Shqipërinë dhe një prej këtyre është Kastrati.
Sa informacione ke dhe ti,kan me te heq qafe noi dite!
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,965
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Më falni për injorancën, cfare kuptimi ka fjala "Mak"?
#par, në postimin më lart përmend "Mak Durrës" , cfar është kjo Mak?
Muhamed Al Kharafi (Mak ) ishte pronari i të gjitha pronave në Shqipëri.


Mak Durrës është marr nga një tjetër oligarkë lëpirës i pushtetit (news 24), sot prestigj alb
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,964
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Shkoi Trump te kryetari i bashkise i asaj kohe, ishte kriza e viteve 80, i thot, une do hap 3000 vende pune per 5 vitet e ardhshme dhe 30.000 mije te tjera ne vezhdim. Dua te ndertoj kete kullen, ok i thane ndertoje, jo, do ta ndertoj ne 5th Ave, midis 56-57st, atje ku dua une, dhe sdo me taksoni.
ok i thane. Dhe ashtu ndodhi.
Baballek a te vjen keq te te them se je I keqinformuar ?

Kulla u ndertua mbi nje objekt ekzistues qe ishte ne ate cep dhe nuk merret bashkia ketu me kerkesa apo debulesa e tongerlliqe por te miraton planet ne baze te NYC DOB Zoning resolution dhe NYC Building Code.

Ai miratoi dhe nxorri leje per nje te ashtuquajturen aplikim per "altertion type 1 " zgjrrim I nje godine ekzistuese dhe la vetem muret e jashme te godines ekzistuese dhe germoi e instaloi kollona e platforma betoni per katet e reja te siperme.
Nje veprim mjaft I zgjuar I tiji dhe I njerezve qe e keshillojne pasi ne ate rruge pra 5th Ave. nuk kishte parcele bosh....SI dhe procedurat e aplikimit Jane me te thjeshta ne nje Alteration type 1 sesa kur aplikon per new bldg ( ndertese te re) pagesat, kerkeat dhe miratimi jane me te shpejta e me te thjeshta ne aplikimin e pare.

Sa per taksat dhe mos taksmin apo edhe taksimin e lehte pas 10-20 viteve ka qene aplikuat deri para 4 viteve dhe ishte per ndertimet e reja vetem, por Trump dhe sigurisht avoketerit qe punojne per te, gjeten nje klauzole ne zoning resolution qe u jepte mundesi ndertusve te taksoheshin me pak e te ndertonin me shume ne qofte se "x" perqindje e apartamenteve (varion nga ndryshimet e zoning resolution cdo 5-8 vute?) do ti jepej bashkise qe ta perdore per grupe te caktuara me mundesi te kufizuar te ardhurash e qe bashkia I mban me pension dhe u paguan nje pjese te mire te qerave.

Keto lehtesira apo shmangje detyrimesh taksore nuk ishin nje dhuruat vetem per Trumpin por per te gjithe nderuesit nder to edhe mjaft me origjine Shqiptare we e perdoren dhe e perdorin ma s'miri per interesat e tyre.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
7,965
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Baballek a te vjen keq te te them se je I keqinformuar ?

Kulla u ndertua mbi nje objekt ekzistues qe ishte ne ate cep dhe nuk merret bashkia ketu me kerkesa apo debulesa e tongerlliqe por te miraton planet ne baze te NYC DOB Zoning resolution dhe NYC Building Code.

Ai miratoi dhe nxorri leje per nje te ashtuquajturen aplikim per "altertion type 1 " zgjrrim I nje godine ekzistuese dhe la vetem muret e jashme te godines ekzistuese dhe germoi e instaloi kollona e platforma betoni per katet e reja te siperme.
Nje veprim mjaft I zgjuar I tiji dhe I njerezve qe e keshillojne pasi ne ate rruge pra 5th Ave. nuk kishte parcele bosh....SI dhe procedurat e aplikimit Jane me te thjeshta ne nje Alteration type 1 sesa kur aplikon per new bldg ( ndertese te re) pagesat, kerkeat dhe miratimi jane me te shpejta e me te thjeshta ne aplikimin e pare.

Sa per taksat dhe mos taksmin apo edhe taksimin e lehte pas 10-20 viteve ka qene aplikuat deri para 4 viteve dhe ishte per ndertimet e reja vetem, por Trump dhe sigurisht avoketerit qe punojne per te, gjeten nje klauzole ne zoning resolution qe u jepte mundesi ndertusve te taksoheshin me pak e te ndertonin me shume ne qofte se "x" perqindje e apartamenteve (varion nga ndryshimet e zoning resolution cdo 5-8 vute?) do ti jepej bashkise qe ta perdore per grupe te caktuara me mundesi te kufizuar te ardhurash e qe bashkia I mban me pension dhe u paguan nje pjese te mire te qerave.

Keto lehtesira apo shmangje detyrimesh taksore nuk ishin nje dhuruat vetem per Trumpin por per te gjithe nderuesit nder to edhe mjaft me origjine Shqiptare we e perdoren dhe e perdorin ma s'miri per interesat e tyre.
Mesa e pashë @LOST bëri një krahasim mes Trump - Kastrati që i shmangen taksave, por harroj se janë të pakrahasueshme njëri me tjetrin.
Ky është vetëm një shembull, se ......... nuk mbarojnë këto binarët e këtyre oligarko-partiakësh
Trump nuk mendoj të ketë blerë 1000000 lekë të reja birra Corona brenda një muaji , dhe të ketë shitur vetëm 5 shishe të tilla me 300 lekë secilën dhe nuk i figuron askund stoku.
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
2,742
Pikët
113
Qe kur u be Mak Albania, klientela e ketij hoteli shkoi ne fund.
Doli fjala qe donin ta benin Hayat, per deri tani ende eshte Mak Albania.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
43,964
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Mesa e pashë @LOST bëri një krahasim mes Trump - Kastrati që i shmangen taksave, por harroj se janë të pakrahasueshme njëri me tjetrin.
Ky është vetëm një shembull, se ......... nuk mbarojnë këto binarët e këtyre oligarko-partiakësh
Trump nuk mendoj të ketë blerë 1000000 lekë të reja birra Corona brenda një muaji , dhe të ketë shitur vetëm 5 shishe të tilla me 300 lekë secilën dhe nuk i figuron askund stoku.
Edhe un mendoj qe nuk ka krahasim pasi Trumpit dhe kllases se tij te multi milionereve qe mbajne gjalle ketu me kontribute dy partite ne fuqi kundrejt stilit Eurpiano lindoro- Aziatik ku ne Shqiperi politikanet perdorin njerez te panjohur (e qe burimin e pasurise e kane te pa provuar e shum te dyshimte), pikerisht per ti vene si xhol perpara e qe pasi u sigurojne mbeshtetje dhe "lehtesira" fiskale jo atyre por vehtes se tyre, i meshojne nje pangopesie dhe dashakeqperdorimi te postit ne dem te interesave kombetare dhe shoqerore...pangopesi qe ua kalon limiteve dhe standarteve te diktaktorucerve anembane botes.
 
  • Like
Reactions: par
Top