• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mak Albania

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Ku e lexon k’te ti Pjer ?
ketu, lexoje;

Projekti përfshin nga 2 kate shtesë që do të ngrihen mbi vetë ish-hotelin “Sheraton”, plus dy godina për zyra nga 14 kate secili, plus dy blloqe apartamentesh banimi. 8 pallatet e këtij blloku do të kenë përkatësisht: 11, 13, 9, 12, 11, 8, 10 dhe 9 kate secila.

E gjithë sipërfaqja është 65 mijë metra katrorë dhe ka 682 vende parkimi.
 

Tiku

YshForti….
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,707
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Po e kthejne ne nje lavatrice te madhe edhe ish-Sheratonin. ;) Keshtuqe Ceti eshte personi i duhur per te lare parate e Rilindjes.:)
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
ketu, lexoje;
Po mire ajo thote tek Sheratoni dmth Po I ngrene me te larta si Kate Po ne te njentin vend .. jo qe do te zene parkun e Liqenit.

Ne fakt ajo pjesa andej lart eshte bere Shume bukur ... kot pa lidhje ankohen njerezit .
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Po mire ajo thote tek Sheratoni dmth Po I ngrene me te larta si Kate Po ne te njentin vend .. jo qe do te zene parkun e Liqenit.

Ne fakt ajo pjesa andej lart eshte bere Shume bukur ... kot pa lidhje ankohen njerezit .
lexoje me kujdes, do ndertohen blloqe te reja, qe do te thote me pak gjelberim/mushkri,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
lexoje me kujdes, do ndertohen blloqe te reja, qe do te thote me pak gjelberim/mushkri,
Po ndertesat do te ndertohen o Pjer sepse e ka nevojshme kryeqyteti por sic e shikon nga plani nuk do Te ju mungoje as jeshilleku , se shikon jeshillekun aty ti ?

Une Po te them qe s’ka pune me parkun e liqenit... ti akoma kembengul.. mushkerite .

Sipas teje nuk paska nevoje kryeqyteti per ndertime ?
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Po ndertesat do te ndertohen o Pjer sepse e ka nevojshme kryeqyteti por sic e shikon nga plani nuk do Te ju mungoje as jeshilleku , se shikon jeshillekun aty ti ?

Une Po te them qe s’ka pune me parkun e liqenit... ti akoma kembengul.. mushkerite .

Sipas teje nuk paska nevoje kryeqyteti per ndertime ?
a nuk do te ishte mire qe ato blloqe te beheshin nga lapraka a kombinati,
per parkun e liqenit, ka pasur nje vendim te veçante nga qeverite shqiptare, per mbrojtjen dhe ruajtjen e saj,
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
8,031
Pikët
113
Me 30 milion euro do kisha blere gjithe Tironen....
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
a nuk do te ishte mire qe ato blloqe te beheshin nga lapraka a kombinati,
per parkun e liqenit, ka pasur nje vendim te veçante nga qeverite shqiptare, per mbrojtjen dhe ruajtjen e saj,
Periferite ndryshe e qendra ndryshe Pjer , nderkohe qe qendra ka nevoje per ndertime te reja .

Jane dy gjera te ndryshme Pjer .

Tek liqeni kur eshte Hera e fundit qe Ke qene ? Se ka lezet qe te kalosh diten aty aq bukur qe e kane bere dhe e mbajne . ( dhe eshte edhe i sigurte)
 

Pjer Thomas

V.I.P
Anëtar
Dec 18, 2014
Postime
4,638
Pikët
113
Periferite ndryshe e qendra ndryshe Pjer , nderkohe qe qendra ka nevoje per ndertime te reja .

Jane dy gjera te ndryshme Pjer .

Tek liqeni kur eshte Hera e fundit qe Ke qene ? Se ka lezet qe te kalosh diten aty aq bukur qe e kane bere dhe e mbajne . ( dhe eshte edhe i sigurte)
e dashur zana, une pi e ti dehesh, a e kupton se parku i liqenit mbrohet me vendim qeverie, se eshte i nje rendesie te veçante per kryeqytetin,
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
46,106
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
e dashur zana, une pi e ti dehesh, a e kupton se parku i liqenit mbrohet me vendim qeverie, se eshte i nje rendesie te veçante per kryeqytetin,
Po e di mo e di 🤣 .. por varet se cila qeveri eshte ne aksion 😆 Po te them ne nje fare forme meqe u ankove me lart ....qe kjo qeveri e ka rregulluar dhe mbajtur Shume mire Po Ashtu edhe qendren.
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Baballek a te vjen keq te te them se je I keqinformuar ?

Kulla u ndertua mbi nje objekt ekzistues qe ishte ne ate cep dhe nuk merret bashkia ketu me kerkesa apo debulesa e tongerlliqe por te miraton planet ne baze te NYC DOB Zoning resolution dhe NYC Building Code.

Ai miratoi dhe nxorri leje per nje te ashtuquajturen aplikim per "altertion type 1 " zgjrrim I nje godine ekzistuese dhe la vetem muret e jashme te godines ekzistuese dhe germoi e instaloi kollona e platforma betoni per katet e reja te siperme.
Nje veprim mjaft I zgjuar I tiji dhe I njerezve qe e keshillojne pasi ne ate rruge pra 5th Ave. nuk kishte parcele bosh....SI dhe procedurat e aplikimit Jane me te thjeshta ne nje Alteration type 1 sesa kur aplikon per new bldg ( ndertese te re) pagesat, kerkeat dhe miratimi jane me te shpejta e me te thjeshta ne aplikimin e pare.

Sa per taksat dhe mos taksmin apo edhe taksimin e lehte pas 10-20 viteve ka qene aplikuat deri para 4 viteve dhe ishte per ndertimet e reja vetem, por Trump dhe sigurisht avoketerit qe punojne per te, gjeten nje klauzole ne zoning resolution qe u jepte mundesi ndertusve te taksoheshin me pak e te ndertonin me shume ne qofte se "x" perqindje e apartamenteve (varion nga ndryshimet e zoning resolution cdo 5-8 vute?) do ti jepej bashkise qe ta perdore per grupe te caktuara me mundesi te kufizuar te ardhurash e qe bashkia I mban me pension dhe u paguan nje pjese te mire te qerave.

Keto lehtesira apo shmangje detyrimesh taksore nuk ishin nje dhuruat vetem per Trumpin por per te gjithe nderuesit nder to edhe mjaft me origjine Shqiptare we e perdoren dhe e perdorin ma s'miri per interesat e tyre.
Coli nuk me vjen keq, perkundrazi, por une kam informacion qe ka patur nje debat te madh ne komunitet, pasi perballe kulles ndodhet “Fifth Avenue Presbyterian Church“ e cila u hijezua totalisht. Pamvarsisht shembullit banal bera nje paranteze per te kuptuar si funksionon oligarkia, aty ska patur asnje plan zhvillimi per kulla, por Trump bleu objektin ekzistues dhe e prishi per te ndertuar ate qe eshte sot TT.

Cfare parashikonte Zoning Resolution ne 1970-80 ? Prishjen e godinave ekzistuese, ndertimin e kullave dhe hijezimin e monumenteve ?
 

LOST

1- Get out before sunrise!
Staff member
Anëtar
Apr 7, 2020
Postime
3,186
Pikët
113
Mesa e pashë @LOST bëri një krahasim mes Trump - Kastrati që i shmangen taksave, por harroj se janë të pakrahasueshme njëri me tjetrin.
Ky është vetëm një shembull, se ......... nuk mbarojnë këto binarët e këtyre oligarko-partiakësh
Trump nuk mendoj të ketë blerë 1000000 lekë të reja birra Corona brenda një muaji , dhe të ketë shitur vetëm 5 shishe të tilla me 300 lekë secilën dhe nuk i figuron askund stoku.
Sigurisht qe sot nuk mund te jene njesoj, Trump-Kastrati, por fenomenet sigurisht qe jane te ngjashme, ne gjith boten, ne perjudha te ndryshme.
Berlusconi ka thene “Mos me pyesni se si bera vetem 1 miljon $ e pare, te tjerat ja u tregoj vet”
 
Top