• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Makarona flutur me salçiçe, kungull dhe djath të shkrirë

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa300gr makarona flutur400gr kungull100gr salcice4 feta djath te shkrire ne feta (qe perdoret per tost)20gr gjalpkripepiperPresim tulin e kungullit te lare dhe te pastruar ne kubik te vegjel te cilet i veme te kaurdisen ne nje tigan me pak gjalp dhe sherebel. I rregullojme me kripe dhe piper sipas deshires, vendosim kapakun dhe i leme ne kete menyre te zbuten ne zjarr te avashem duke i perziere here pas here. Ne nje tenxhere me uje te kripur, ziejme makaronat dhe nderkohe skuqim salcicen e prere ne copeza ne nje tigan te vogel pa i shtuar yndyre (salcicia do te skuqet me yndyren qe leshon).Kur kungulli te jete gatuar plotesisht, e shtypim pak me pirun derisa te formohet nje lloje pureje, i shtojme salcicen, djathin e shkrire ne copa dhe se fundi makaronat qe i kemi kulluar. I perziejme mire te gjithe perberesit dhe e sherbejme kete pjate duke e sperkatur me djath te grire apo sherebel.


*Keshille: Ne vend te makaronave flutur, mund te perdorni forma te tjera makaronash mjafton qe ato te jene te shkurtra si guaska, kacurrela etj.
 
Top