• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Makarona me perime

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massaPërbërësit për 6 persona:

* 400-500gr makarona
* 2 qepë, 2 thelpinj hudhre
* 1-2 kungulleshka (300gr)
* 3 speca (300-400gr) mundësisht me ngjyra
* 2- 3 karota (200 gr)
* 4-5 domate të freskëta ose nga doza (450 gr)
* 150ml vaj
* 1 kub i koncentruar perimesh
* 1 pako lëng domateje (450 ml)
* kripë, pipër i zi, dhe pipër i kuq.

Përgatitja:
Në 2 litra ujë me kripë, makaronat zihen për 7- 9 minuta. Hiqen nga zjarri dhe derdhën në kulluese. Perimet lahen dhe prehen të gjitha në katrorë. Qitet vaji në tenxhere, qepa e hudhra të grira imët kaurdisen, i shtohen perimet (specat, karotat e kungulleshka). I qitën mëlmesa dhe perimet lihen të zihen 10-15 minuta. Ndërkohë, domatet qitën e përvëlohen në ujë të valë 2–3 minuta, hiqen nga zjarri, qërohen e prehën në copa dhe qiten në perime dhe së bashku zihen edhe 2-3 minuta.
Në fund makaronat e zier e të kulluar bashkohen me perimet e ziera, shtohet lëng domatesh sipas dëshirës dhe ena hiqet nga zjarri.

Këshillë praktike: Për të mos humbur kohë dhe për të kursyer rrymën, domatet mund të përvëlohen fillimisht para se të zihen makaronat.
 
Top