• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Maqedonia shqiptare: Aleksandri i Madh është shqiptar

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,531
Pikët
113
Nga gjitha ato informata qe kemi qasje po shihet qarte se Maqedonet ishin te fisit Dorian si Spartanet dhe Korinthianet.
 

Mollos

Anëtar
Anëtar
Jun 25, 2013
Postime
96
Pikët
18
Demosthenes jo vetem ofendonte Filipin si barbar por edhe Aleksandrin e quante Μαργίτης, ne shqip i marrë .Tek gjuha hel.vj. dhe latineve disa shkronja duhet te beni sikur nuk i shihni,e tille eshte -γ- ketu μάργος Eng.mad, i marros` ose μάργε madman!, i marrë ,pra Μαργίτης ne shqip duhet ta transliterojme si `marritës`.

Homeri ; “μαῖα φίλη, μάργην σε θεοὶ θέσαν

''Maje(nene) e dashur,perendite marrinë ta kane futur.''
μάργην=marrinë
 

Zeus10

Epirus Patria Nostra
Staff member
Anëtar
Nov 28, 2011
Postime
649
Pikët
43
Vendndodhja
Canada
Demosthenes jo vetem ofendonte Filipin si barbar por edhe Aleksandrin e quante Μαργίτης, ne shqip i marrë .Tek gjuha hel.vj. dhe latineve disa shkronja duhet te beni sikur nuk i shihni,e tille eshte -γ- ketu μάργος Eng.mad, i marros` ose μάργε madman!, i marrë ,pra Μαργίτης ne shqip duhet ta transliterojme si `marritës`.

Homeri ; “μαῖα φίλη, μάργην σε θεοὶ θέσαν

''Maje(nene) e dashur,perendite marrinë ta kane futur.''
μάργην=marrinë
Une mendoj, qe μάργην eshte nje fjale e perbere, ku μάρ ashtu sic ne shqip, do te thote marri=çmenduri, nga folja marr~ marr mentë. Pjesa e dyte γην eshte si ne fjalen geneos, dmth (ori)gjine, dhe buron nga fjala shqipe gji.
 

Mollos

Anëtar
Anëtar
Jun 25, 2013
Postime
96
Pikët
18
Une mendoj, qe μάργην eshte nje fjale e perbere, ku μάρ ashtu sic ne shqip, do te thote marri=çmenduri, nga folja marr~ marr mentë. Pjesa e dyte γην eshte si ne fjalen geneos, dmth (ori)gjine, dhe buron nga fjala shqipe gji.
μάργην eshte trajte e lakuar dhe -ην eshte thjesht prapashtese dhe ta perdoresh si γην nuk me duket e drejte.
Aristidh Kola me pare e kishte sjellur kete fjale:
 

Ajnej

Restaurator Orbis
Staff member
Anëtar
Jul 24, 2011
Postime
3,182
Pikët
63
Vendndodhja
Dardania Parva
Demosthenes jo vetem ofendonte Filipin si barbar por edhe Aleksandrin e quante Μαργίτης, ne shqip i marrë .Tek gjuha hel.vj. dhe latineve disa shkronja duhet te beni sikur nuk i shihni,e tille eshte -γ- ketu μάργος Eng.mad, i marros` ose μάργε madman!, i marrë ,pra Μαργίτης ne shqip duhet ta transliterojme si `marritës`.

Homeri ; “μαῖα φίλη, μάργην σε θεοὶ θέσαν

''Maje(nene) e dashur,perendite marrinë ta kane futur.''
μάργην=marrinë
Demostheni ka qene nga Athina, athinas apo athenjot.
Athenasit ishin bytheshitur dhe pothuaj plotesisht te konvertuar ne efemerine e zdralit persik.
Pas luftes se famshme te 300 Spartaneve. ( Greqia nuk e ka dale fitimtare ne ate lufte, aq me pak Athina - ata kan bere pazar :: me te cilin i kane siguruar vetes epersi ekononmike, e me kete edhe ushtarake dhe influencuese mbi pjesen tjeter te Helades tradicionale, e patriotike. ) Influenca politike e Persise ne Athine ka qene absolute dhe poaq e thelle, e sekrete!
Padyshim qe Athenasit e kesaj periudhe do te kene qene kunder fitores Helene mbi Persine e tyre te dashur - dhe pa as me te voglin dyshim - nuk do te kursenin fjale denigruese kundrejt bartesit te nje rreziku te tille. © Bekim BACAJ

Μαργίτης mund te perkthehet si "epshor"; person qe nuk i permban as sundon epshet e veta; person qe u nenshtrohet impulseve iracionale. Me nje fjale :: i papjekur ( sidomos, emocionalisht! ).
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,023
Pikët
113
Një nga komunitetet qe ra dakord t’u nënshtrohej Persëve ishte ishulli i Aegines, shtatëmbëdhjetë milje në jug të Athinës. Aegina ishte një aleat i Spartës. Cleomene, nje nga dy Ephoret (Epror?) qe drejtonin Sparte, ju përgjigj veprimit të tyre duke udhëtuar në ishull për të gjykuar dhe arrestuar udhëheqësit pro-Persiane. Demaratus, Ehori tjeter, mbështeti Aeginen në këtë mosmarrëveshje, duke u dërguar atyre një letër në të cilën ai sugjeroi që Cleomene po vepronte në mënyrë të paligjshme, me ryshfet nga Athina.

Cleomene vendosi te hiqte Demaratus si Ephor. Cleomenes (Kleomenti) i dha ryshfet orakullit në Delfi për ta shpallur Demaratus të paligjshëm. Rreth vitit 491, Demaratus u zhgradua dhe u vendos në një zyrë publike të rangut më të ulët. Vendin e tij e zuri Leotykide. Ryshfeti u zbulua, dhe Cleomenes, I debuar nga qyteti shkon ne Thesali, pastaj ne Arkadi ku po mblidhte forca qe te sulmonte Sparten.

Menjëherë pas kësaj, Demaratus u poshtërua në një festë publike dhe vendos të shkojë në mërgim në Persi. Darius e priti në Suzë, i dha toka (mendohet qytetet e Pergamus, Teuthrania dhe Halikanasa ku dunudan pasaredsit e tij deri ~400BC, Her.f.381) dhe e priti në oborrin e tij. Demaratus behet i afert me Xerxes, një nga disa nga djemtë e Darit. Herodotit thote se Demaratus i që i sugjeroi Xerxes që të kerkonte fronin e Persise pas vdekjes se Darius, pavarësisht se nuk ishte djali më i madh, me sugjerimin se ai ishte djali I pare qe lindi pasi Darusi erdhi në fron. Xerxes e përdori këtë argument me të atin dhe u bë trashëgimtar i fronit. Kjo mund të ndikojë shumë në ndikimin e Demaratus me Kserksin, i cili kishte një përvojë qeverisjeje përpara se të vinte në fron.

Pasi Xerxes hipen ne fron, ai përgatitet për një pushtim të Greqisë. Demaratus dërgoi një mesazh paralajmërues në Spartë. Herodoti ofron dy motive të mundshme - së pari, një dëshirë e mirëfilltë për të paralajmëruar bashkatdhetarët e tij, ose e dyta një dëshirë për të dashur.

Herodoti ne Lib.VII thote se Athina shpetoi lirine e Grekeve dhe jo Sparta….
_____________________

Dariusi e dinte se kush kishte qeverisur Susen, bere zap Azine e dhe Asirine nga froni i Afrikes. Xerxes deshi ta provonte.
Shumica e hierarkeve te debuar nga Athina dhe Sparta perfundoin ne oborrin Persian per disa vite. Disa kerkoheshin te ktheheshin perseri dhe disa mbeteshin atje.
 

Mollos

Anëtar
Anëtar
Jun 25, 2013
Postime
96
Pikët
18
Demostheni ka qene nga Athina, athinas apo athenjot.
Athenasit ishin bytheshitur dhe pothuaj plotesisht te konvertuar ne efemerine e zdralit persik.
Pas luftes se famshme te 300 Spartaneve. ( Greqia nuk e ka dale fitimtare ne ate lufte, aq me pak Athina - ata kan bere pazar :: me te cilin i kane siguruar vetes epersi ekononmike, e me kete edhe ushtarake dhe influencuese mbi pjesen tjeter te Helades tradicionale, e patriotike. ) Influenca politike e Persise ne Athine ka qene absolute dhe poaq e thelle, e sekrete!
Padyshim qe Athenasit e kesaj periudhe do te kene qene kunder fitores Helene mbi Persine e tyre te dashur - dhe pa as me te voglin dyshim - nuk do te kursenin fjale denigruese kundrejt bartesit te nje rreziku te tille. © Bekim BACAJ

Μαργίτης mund te perkthehet si "epshor"; person qe nuk i permban as sundon epshet e veta; person qe u nenshtrohet impulseve iracionale. Me nje fjale :: i papjekur ( sidomos, emocionalisht! ).
Shume e vertete per athinasit te cilet edhe Akilin e bene homoseksual.

''Μαργίτης mund te perkthehet si "epshor"'',

nuk e shoh te tille,nese do ta zbertheja i marre eshte m-arr ,dmth i herrun,harrun nga mend.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,016
Pikët
113
Interesant eshte edhe zoti Romak Marsi. Zoti I luftes, qe shpjegohet me shqipen 'i marre'.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
11,016
Pikët
113
Po Aferdita(afer dites)Po Aleksander(a le n'anderr),edhe nja 2 tjera po sme kujtohen tani Mano
Ka shume fjale te mitologjise Antike qe perkthehen vetem me shqipen. A le n'anderr me duket e sforcuar. Por nuk e hedh dote poshte.

Disa fjale te tjera jane: Athina, Demitri, Zeus, Hera, Apolloni, Thetis, Yllus, Aegimi, vellezerit Premetheus Epimetheus, Talia, ka shume me teper por keto me kujtohen tani. Te gjithe perkthehen me ane te Shqipes. Ne Greqisht nuk kan kuptime. Edhe Mqedonia me heret eshte njihur me fjalen emathia/emazia!

Jane trajtuar keto fjale disa here ne kete forum nga une, Zet, Landi, Ajnej, Mollos, Zeus10. Eshte prure metarial i pacmueshem ne kete forum.
 
Top