• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Marigona shqiptarja e famshme në Gjermani

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Marigona ti tashmë je një ndër shqiptaret e famshme në Gjermani dhe mbarë botën, tek ne shumë pak dinë për juve. Na thuaj diçka më shumë rreth vetes?


Pra unë kam lindur në Gjermani dhe vazhdoj të jetoj këtu. Babi im vjen nga Kosova nga qyteti i bukur i Pejës. Merem me muzikë dhe modelizëm, jam 20 vjeçare.

Në moshën 6 vjeçare ke marë çmimin e parë tek “Kiddy Contest”. Na thuaj çfarë evenimenti është dhe çfarë tjetër fitove nga ky spektakël?

Në “Kiddy Contest” mësuesi im më kishte sugjeruar të mar pjesë në këtë festival për fëmijë që mbahet në Austri dhe që ndiqet në të gjitha vendet gjermano-folëse edhe aty u vlerësova me vendin e parë. Pasi mora vendin e parë kam ralizuar me ta një album për fëmijë që kryesoi pastaj vendet e para të toplistave. Fitorja në këtë festival për mua ishe edhe akoma është dita më e lumtur e jetës time.

Jeton dhe vepron në Gjermani, të mungon vendlindja, e viziton ndonjëherë?
Të them të drejtën më mugon shumë por fatkeqësisht afër 4 vite s’kam qenë aty për shkak të angazhimeve të mia, por këtë vit do ti vizitoj të gjitha trojet shqiptare duke filluar nga Kosova, Shqipëria, Maqedoni etj.

Më vonë kur u berë 16 vjeçe je paraqitur tek “Popstars”, ku së bashku me dy vajza të tjera keni fituar vendin e parë. Kush janë ato dy koleget tua të grupit?
Aty mora pjesë nën moshën 16 vjeçare, ku ishin mbi 30 mijë konkurentë dhe artistë, arrita të shkoj në finale dhe publiku më votoj që unë të jem në band së bashku me dy shoqet e mia, Senna edhe Bahar. Grupi mban emrin “Monrose”, ndërsa kënga me të cilën fituam titullohej “Shame”. Siç e ceka më parë mesuesi im ishte ai që e zbuloj talentim tim dhe më ka përkrahur deri në maximum. Unë jam një njeri që kur ëndëroj diçka, punoj deri sa të ralizohet ëndëra ime.​

Tashmë keni edituar katër albume me grupin “Monrose”. Si është të punosh me producentë gjerman?
Puna është shumë e lehtë. Pruducenti jonë është Mikkel Remee Sigvardt. Është shumë i mirë pasi pa ndihmën e tij ne nuk do kishim bërë asgjë pasi ka shumë “castingsband” që ralizojnë vetëm nga një këngë dhe nuk ralizojnë më asgjë. Merita më e madhe për sukseset tona i mer menaxherja jonë Joey dhe producenti. Është pak e vështirë them të drejtën pasi çdo ditë ushtrojmë dhe punojmë por në fund i’a vlen.

Kush përkujdeset për klipet që i realizoni atje dhe sa janë të shtrejtë ato?
Për videoklipet tona përkujdeset menaxherja, ajo më së shumti meret me këto gjera dhe i përzgjedh pruduksionet me të cilët duhet të bashkëpunojmë, ne vetë i’a tregojmë disa ide tona edhe ajo i përpunon me ta, ndërsa sa për çmim nuk di shumë sigurtë as unë pasi nuk merem me këto gjëra.

Është po i njejti eveniment që ka fituar edhe Miriam Cani?
Po është event i njejtë.

Ke takuar ndonjëherë Miriamin?
Po, dhe kam qenë një fanse e madhe e saj, por fatkeqësisht grupi i tyre nuk egziston më. Ajo tashmë nuk ka shumë angazhime në Gjermani
Po ndonjë producent apo kompozitor shqiptar të ka ofruar bashkpunim?
Kam shumë oferta, por shpresoj që në të ardhmen të punoj me Behxhet Hazirin dhe “Max production”.

Bëra një kërkim dhe pashë që klipet e grupit tënd qenkan shumë të klikuara, ndërsa në Kosovë dhe në Shqipëri shumë pak të njohin. Si mendon nuk të duhet afirmimi tek ne apo nuk të është dhënë rasti të tregosh talentin?
Sa i përket Kosovës dhe Shqipërisë e kam vërejtur situatën si shkon atje dhe puna në muzikë nuk më ka pëlqyer edhe aq shumë, për këtë shkak kam qenë pak indiferente…

Përveç muzikës, ju mereni edhe me modelizëm. Kush ju ndihmon në këtë drejtim?
Unë kam edhe një kontratë me “Lousisa models”, Peyman Amin edhe Günther Klum, babai i Heidi Klum më ka ndihmuar shumë, por kam dhe shumë oferta, them që nga 5 në ditë vijnë në adresën time.

Në vitin 2009, ju jeni zgjedhur “Sexiest Woman in the World FHM” – Germany! Vazhdoni të mbani akoma këtë titull, dhe na thuaj diçka më shumë rreth këtyre aktiviteteve…
Revista “FHM” e bën çdo vit një përzgjedhje të të gjitha femrave në botë dhe gjithë kanë drejtë vote pasi është onlinë, ku në vitin 2009 u shpalla unë “Sexiest Ëoman in the Ëorld”. Ishte një ndjenjë shumë e mirë pasi besoj se çdo femër ka dëshirë të nderohet kështu. Këtë vit unë jam përsëri në konkurim me numrin 15.

Do ishit larguar ndonjëherë nga Gjermani për të vazhduar karierën në vendlindje?
Të them të drejtën nuk dua të largohem nga Gjermania, duke mos lënë anash që në një të ardhme të punoj dhe në Kosovë e Shqipëri.

Momentalisht me çfarë jeni të preokupuar?
Momentalisht kemi disa koncerte këtu në Europë edhe disa projekte të tjera që nuk është e lejueshme të flas për to…

Ku do ti kaloni pushimet verore?
Këtë vit jam për rreth një muaj në Mallorca, më pëlqen shumë ai vend me bukuritë natyrore, ndihem shumë e lirë aty edhe rehat pasi për momentin jam duke e ndërtuar një vilë në këtë vend. Ndërsa në gusht shpresoj që të vizitoj të gjitha vendet shqipfolëse dhe të shiqoj si është atje jeta.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top