• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Marko Boçari dhe suliotët e Tragjasit

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
4,634
Pikët
113
Vendndodhja
philadelphia
kjo ndodh se askush nuk interesohet per asimilimin e tyre, pushte-taret tane jane te zene me xhepat e tyre,
Po pra. 9 minoritete i krijuan ne Shqiperi keta politiqent tane,nderkohe qe ne Maqedoni 50 mije shqiptareve i mohohet nenshtetesia maqedonase dhe nuk mund te votojne. Nderkohe keta qent e pokitikes tjone qe kemi mardhenie te shkelqyera me fqinjet. E kemi te keqen brenda nesh.
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
11,258
Pikët
113
Vendndodhja
SHQIPTARËT E GREQISË SIPAS REGJISTRIMIT TË 1879-s:
224 000 NUK DININ FARE GREQISHT.

Sipas Karl Baedeker (Greece: Handbook for Travellers, 1889) popullsia e Greqisë në regjistrimin e vitit 1879, ishte 1 679 561; kësaj i duhen shtuar edhe 300 000 të tjerë, pas përvetësimit të Thesalisë, më 1881.
Numri i popullsisë shqiptare në Mbretërinë Helene, që nuk dinte të fliste fare greqisht, sipas regjistrimit të vitit 1879, na jepet nga Rennell Rodd (The Customs and Lore of Modern Greece, 1892) dhe ishte si më poshtë. Në këtë numërim nuk përfshiheshin ata që dinin dy gjuhë ose ata shqiptarë që ishin helenizuar:

“Përqindja e popullsisë shqipfolëse në mbretërinë helene në regjistrimin e vitit 1879 ishte si më poshtë:

Peloponezi ... 90,000
Greqia qendrore ... 84,000
Euboea ... 40,000
Andros ... 10,000
______
Totali ... 224, 000

që do të thotë, përpjetë 11 përqindëshit të gjithë popullsisë; dhe nuk duhet harruar se, përveç kësaj popullsie shqipfolëse, ekziston një numër i madh, të cilët e kanë humbur gjuhën e tyre dhe flasin vetëm greqisht, por origjina shqiptare e të cilëve është historikisht e sigurt.”

Pra, nga 1 679 561, numri i atyre që nuk dinte fare greqisht ishte 224 000. Vetëm 33 për qind e gjithë mbretërisë dinte shkrim e lexim. Po të kuptoje greqisht, konsideroheshe "grek"...
Thënie për shqiptarët
________
Titulli: The Customs and Lore of Modern Greece, Edition 2
Autori: Rennell Rodd
Botues: D. Stott, 1892

1615962779053.png
 
Top