• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Martese Apo Bashkejetesë?

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
12,570
Pikët
113
Vendndodhja
Cili opsion mendoni se eshte zgjidhja me e duhur ne nje lidhje?
 
Last edited by a moderator:

invisible

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
101
Pikët
0
Vendndodhja
tirane
Re: Martese Apo Bashkejeteseë

une them me mire ne fillim te bashkjetosh dhe pastajk mund te martohesh keshtu shef nese te p[elqen jetesa me ket person:D
 

patrokli

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
155
Pikët
0
Re: Martese Apo Bashkejeteseë

edhe un kshu them me mir martohu njeher pastaj shiko nese mund te bashkjetosh apo jo:D
 

borana

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
78
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Re: Martese Apo Bashkejeteseë

Bashkjetese ore ca martese.......duhej njoft njeriu perpara se te nenshkruash certifikaten e vdekjes :p
 

vajze_labe

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 20, 2009
Postime
26
Pikët
0
Titulli: Martese Apo Bashkejeteseë

Besoj te bashkejetosh eshte gjeja me e mire sepse arrin te njohesh njeriun e duhur te cilin do ndash jeten me te --- tek ne shqipetaret akoma ska hyre ajo Ide qe te bashkjetosh ndaj dhe ne jet ndodhin shume gjera kur martohen sepse se njohin njeriun qe duhet .
 

Fatjoni

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
34
Pikët
0
Vendndodhja
Tirone
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Bashkjetesa martesa eshte vetem nje gjest simbolik me shum shpenzime e njerez rrethe e rrotull bashkjetesa po qe ka te baje :D
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Sipas mundesive dhe kushteve, nuk mund te gjykoje kurresesi nje cift qe bashkejeton, do isha kurioz te dija sesi funksionon ajo mardhenie, asgje me shume.

Une e shikoje si formen me te mire martesen, me duket si me e lidhur dhe e perkushtuar, ndersa bashkejetesen e shikoje si nje form kontraktuale te mardhenies.
 

Skydive

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2012
Postime
2,260
Pikët
0
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Martesa? Ajo ku gruaja i dorezohet burrit nepermjet nje noterie, sa gje vulgare! Krijon kushte, zhduk vullnetin, heq mundesine e zgjedhjes, vendos, si gramatika, nje sintakse marredheniesh, zevendeson frymezimin me ortografi, e ben dashurine diktat, heq cdo mister, zbret nga rete figuren e gruas, duke e veshur me kemishe nate, prish drejtpeshimin e seksit te forte e te dobet, burrin e ben zot dhe gruan sherbetore, kurse, pa martesen, ka vetem skllav dhe mbretereshe. Eh, ka dhe njerez qe e shohin keshtu martesen.

|Viktor Hygo |
 

Fiore

ON/OFF
Anëtar
Mar 3, 2012
Postime
915
Pikët
0
Vendndodhja
Venus
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Nje bashkejetese e shkurter paramartesore s'do ishte keq.-fershellen-
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,458
Pikët
0
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Lovers lovers lovers....


dmth as njeren e as tjetren :p
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
16,736
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Martesa mbron pjestarin e familjes se ardheshme. Eshte nje lloj kontrate, nje lloj ombrelle, qe mbron pjestarin e familjes se ardheshme(qufte burri, qofte gruaja). Pas prishjes se marteses, ne qoftese nuk ka nje kontrat paraprake(pra kur martesa nuk eshte me kontrate), te ardhurat e familjes ne martese ndahen ne menyre te barabarte pa patur parasysh se i kujt ka qene kontributi me i madh ne te ardhura per familjen. Pra edhe nese burri ka derdhur ne familje nje milion euro, ndersa kontributi i gruas ka qene zero, gruas i takon gjysma e pasurise se familjes. Pra peseqindmije euro. Pra me pak fjale kjo eshte martesa. Martesa i jep dashurise nje status, nje garanci.

Kurse bashkejetesa eshte nje lloj ciftezimi i pa pergjegjshem. Hajde te ciftezohemi, por per cdo gje qe mund te ndodh, pergjegjesia ime qofte morale, qofte ekonomike ndaj teje eshte zero. Ne pergjithesi drejte bashkejeteses shkojne ciftet ku njeri nga pertneret nuk eshte fort i dashuruar me tjetrin. Ndoshta mund te kete nje terheqje seksuale te perkoheshme.

Per mendimin tim Martesa eshte fortesisht e keshillueshme.
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,458
Pikët
0
Përgjigje e: Martese Apo Bashkejeteseë

Per mendimin tim Martesa eshte fortesisht e keshillueshme.
Dashnia eshte fortesisht e keshillueshme, ne martese ne bashkejetese ne fshehtesi ne fundjave kur te doni ju. Cdo vendim qe vjen si pasoje e nje ndjenje te sinqerte e te fuqishme eshte i keshillueshem.

Te tjerat jan 0.
 
Top