• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Martin Scorsese

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan


Martin Marcantonio Luciano Scorsese asht i lindur me 17. 11. 1942 ne Queens, New York. Asht nje autor dhe regjisor Amerikan me prejardhje Italiane
veprat e ketij regjisori madheshtor jan te shumta , nuk besoj se secili nga lexusit te mos ti ket par pjesen dermuse te filmave te Martin Scorsese , e se paku te mos i ken pelqye bile 3-4 nga ata...

- Filmat artistik :

1967: Who's that knocking at my door?
1972: Boxcar Bertha
1973: Mean Streets
1974: Alice Doesn't Live Here Anymore
1976: Taxi DriverTaxi Driver asht film i vitit 1976 ne te cilin rolet krysere i luajn :
Robert De Niro - Travis Bickle
Peter Boyle - Wizard
Cybill Shepherd - Betsy
Jodie Foster - Iris
Harvey Keitel - Matthew „Sport“
ky film e fitoi Palmen e artë ne festivalin e filmit te Cannes ne vitin 1976 edhe ishte 4 here i numinuar per oscar


1977: New York, New York
1980: Raging BullRaging Bull , film i vitit 1980 ne rolet kryesore jan :
Robert De Niro
Cathy Moriarty
Joe Pesci
Nicholas Colasanto
Theresa Saldana
edhe nje sukses i madh i Martin Scorsese , ky film ishte fitues i dy oscar-ave ku ishte 8 here i nominuar per kete qmim .
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

vazhdoj ndonje here tjeter :)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

1983: King of Comedy
1985: After Hours
1986: The Color of MoneyThe Color of Money , film i vitit 1986 ne rolet kryesore jan :
Paul Newman
Tom Cruise
Mary Elizabeth Mastrantonio
Helen Shaver
Forest Whitaker
John Turturro
ishte 4 here i nominuar edhe fitus i nje qmimi oskar te cilin e mer Paul Newman

1988: The Last Temptation of Christ
1989: New York Stories
1990: Good FellasGoodfellas , film i vitit 1990 ku rolet i luajn :
Ray Liotta
Robert De Niro
Joe Pesci
Lorraine Bracco
Paul Sorvino
ky fim kishte 6 nominime , ishte fitues i nje qmimi oskar gjithashtu edhe fitues i Golden Globe Award. filmi asht i bazuar nga nje ngjarje e vertetë.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,916
Pikët
113
Përgjigje e: Martin Scorsese

Ke harruar Departed,ose do e shkruash me vone:

Kritika: me nje shperthim pesimist Scorsese tregon nje histori mbi genjeshtrat,korrupsionet dhe intrigat.Poshte siperfaqmerise se tij,ky film eshte nje Metafor per shoqerine aktuale amerikane.
PS: cinema Busavata.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

Ke harruar Departed,ose do e shkruash me vone:

Kritika: me nje shperthim pesimist Scorsese tregon nje histori mbi genjeshtrat,korrupsionet dhe intrigat.Poshte siperfaqmerise se tij,ky film eshte nje Metafor per shoqerine aktuale amerikane.
PS: cinema Busavata.
Armandi , pershendetje edhe faliminderit , jo nuk e kam harru por vjen ma vonë :)
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

1991: Cape Fear
1993: The Age of Innocence
1995: CasinoCasino , asht film i vitit 1995 ku ne role kryesore paraqiten :
Robert De Niro
Joe Pesci
Sharon Stone
Frank Vincent
Don Rickles
Pasquale Cajano
James Woods
filmi kishte dy nominime per oscar , kurse Sharon Stone e fitoi Golden Globe per aktoren ma te mirë
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

1997: Kundun
1999: Bringing Out the Dead
2002: Gangs of New York
2004: The Aviator
2006: The DepartedThe Departed filmi i vitit 2006 ( e me plot aktor te mirnjohur ) ne rolet kryesore te ketij filmi jan:
Leonardo DiCaprio
Matt Damon
Jack Nicholson
Mark Wahlberg
Martin Sheen
Vera Farmiga
Ray Winstone
Alec Baldwin

per Golden Globe 2007 ishte shum fish i nominuar gjithashtu edhe per qmimin oscar , e fitoi ne kategorin e regjisë Martin Scorsese Golden Glob , sa i perket qmimit oscar i fitoi ne 4 kategori : filmi ma i mirë , regjisori edhe dy tjer ...
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

Shutter Islandfilmi i fundit , i vitit 2010 ne te cilin rolet kryesore i luajn :
Leonardo DiCaprio
Ben Kingsley
Mark Ruffalo
Michelle Williams
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin ScorseseMartin Scorsese perveq Filmave artistik beri edhe Filmat dokumentar :

1974: Italianamerican
1978: American Boy
1978: The Band - The Last Waltz
1990: Made in Milan
1995: A Century Of Cinema – A Personal Journey With Martin Scorsese Through American Movies
1999: Il mio viaggio in Italia
2003: The Blues
2004: Lady by the Sea: The Statue of Liberty (TV)
2005: No Direction Home – Bob Dylan
2008: Shine a Light - Rolling Stones


- te ndryshme :

1970: Woodstock (selekcionimi edhe prerja e filmit )
1972: Elvis on Tour ( montazhen e filmit )
1987: Bad - video apo film i shkurt per Michael Jackson - Musikvideo (Regjijen )
2007: The Key to Reserva ( Regjijen )
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

u mundova qe ne menyren ma te thjesht ta prezentoj regjisorin gjigant Martin Scorsese , kuptohet se per secilin film te tij mundemi ti mbushemi faqet e forumit duke folur per ta...por kam lan zbrazeti te mjaftushme , qe edhe ju antaret e forumit te tregoni ate qe ju pelqen ..
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,748
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Martin Scorsese

veprat e Martin Scorsese The Band - The Last Waltz , The Blues , No Direction Home – Bob Dylan edhe Shine a Light - Rolling Stones , do ti prezentoj tek nen forumi muzika botrore :)
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
34,098
Pikët
113
Përgjigje e: Martin Scorsese

Great!

https://www.youtube.com/watch?v=yUp6d79WRVI
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Martin Scorsese

Mua me pelqen shume Martin Scorsese.
Nder te tjerat do te shtoja kete..:).
Eshte nje film/dokumentar qe shpjegon origjinen e BLUES_it..marre nga prjekti The Blues qe Busa ka permendur me lart.
http://www.youtube.com/watch?v=IP6OOSF7yME

P.s: Pergezime serish Busa se hap tema vertete te bukura.
Faleminderit.
 
Top