• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt!!


Zotësia në matematikë nuk ka lidhje me gjininë. Lënda që deri dje cilësohej si një pushtet mashkullor dhe në lidhje direkte me seksin duket se nuk ka më kushtëzim të tillë.

Përfundimi është frut i një studimi të disa kërkuesve të Universitetit të Wisconsin në Madison dhe në California, Berkeley, të publikuar në “Science”, revistë shkencore amerikane.

Kërkuesit morën në provim notat dhe zgjedhjet universitare të 7 milionë studentëve, në 10 shtete të botës, duke filluar që nga klasa e dytë fillore deri në arsimin e lartë. Vajzat e diplomuara në lëndë shkencore përbëjnë 48% të totalit të gjithë studentëve.

Hulumtimi mbi të dhënat e tyre tregoi se studentet janë shumë të zonjat, aq sa kolegët e tyre meshkuj, edhe kur bëhet fjalë për të zgjidhur probleme matematike shumë të ndërlikuar dhe me gradë vështirësie të lartë.

Të dhënat sipas viteve rrotulloheshin reth të njëjtit përfundim. Asnjë diferencë në vlerësimin e marrë në matematikë që lidhej me gjininë, pra nëse bëhej fjalë për femër apo mashkull.
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

Gabim kush ka menduar se është e kundërta. Problemi nuk qëndron, se është njëra gjini më lart se tjetra. Problemi është se femrat nuk e vazhdojn rrugën e studimit më tej, në shkencat ekzakte. Duke marrë parasysh një sërë faktorësh, jan më të lidhura në familje, kohën e kan më të kushtëzuar, jan natyrë më e brisht etj... Por realiteti është ky, që nuk ka diferencim midis gjinive.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

Ne qofte se femra duhet te zgjedh njeren nga Dashuria apo Pasuria,ajo i zgjedh te dyja.Kjo tregon per inteligjencen e saje.Kurse burrat zgjedhin vetem njeren.
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

Grate jane me te zgjuara se burrat se,dine me pak por kuptojne me shume............
 

KaMi

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 27, 2010
Postime
3
Pikët
0
Vendndodhja
Nippon
Përgjigje e: Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt
S'jam dakord -mendon-
Tallem, ska ndryshim gjinie apo rrace, gjith isoj jemi :d
 

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Përgjigje e: Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

lol KaMi per i sek thash femer eshte kjo :pP
Edhe sot e kesaj dite i degjoj njerezit kur flasin se si meshkujt jan me te mencur se femrat mi sjellin zorret ke goja dhe per me teper sja vlen te hysh ne nje debat me njerez qe e kan mendjen ne vitet 1800 e para...
Maddness I couldnt agree more with you!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
puna e femres eshte si puna e qenit kur eshte i uritur prej shum kohesh
me nji cop sallami e manipulon dhe e perdor si te duash
te femrat sallami zevendesohet me diçka tjeter ...
gjith inteligjenca e nji femre bie ne toke perball Phallusit kjo tregon dhe natyren shum te dobet te femres ndaj tundimeve
te barazosh femren dhe mashkullin per nga inteligjenca eshte sikur te pranosh faktin qe homoseksualet mund te risin femije si çdo çift tjeter ne kete bote dhe smendoj qe shum njerez jan dakord me kete dmth eshte absurde totalisht sepse femra biologjikisht eshte inferiore ndaj mashkullit ne çdo drejtim
ka disa grame tru me pak
ka me pak rezistence ndaj lodhjes sesa mashkulli
ka me pak force fizike dhe sipas latineve menta sana nel corpo sano
pra asnji mundesi barazie nuk mund te ekzistoje midis te dyve
kushdo qe genjen veten me mendime te shpartalluara si ajo çorapja e perdorur nga 100 veta se bashku ben mire te zgjohet e te shofi realitetin
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Përgjigje e: Matematika, femrat të zgjuara njësoj sa meshkujt

Ne kurse azhornimi ekonomie,me kan rastisur shum profesor e matematikan,dhe ka pasur shum raste debatimesh mbi formula e zgjidhje problemesh me shifra da capoxhiro qe as i shkon mendja kujt ktu dhe dua te dal qe vet profesori e pranonte qe femra esht shum me e shkathet nga mashkulli...
Tani se ka meshkuj qe i duket veta superiore nga femrat,ky esht mendimi i tij nga maskilist..
1-femra krijon jet..
2-femra ka nje fuqi interiore mendore me te fort se mashkulli
3-mashkulli esht shum me i dobet ndaj problemeve qe mund ti dalin befasisht.
4-femra zhvillohet gjithmon para mashkullit
5-ne nje dokumentar e kan vertetu se mashkulli esht me potent se femra vetem ne an fizike,por femra ka nje enregji dhe inteligjenc shum me superiore se mashkulli...
etj etj etj..
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
1:femra krijon jet ? me fal po biologjikisht pa dal sperma nga penisi mashkullit ska jete apo gabohem ? hajde budalliqe hajde

2:femra ka nje fuqi interiore mendore me te fort se mashkulli
po kte barbarizmin kush qenka ajo femer idiote qe ka guxuar ta shprehi ? lol
forca e brendshme e mendimit shifet ne aftesite e dikujt per te shprehur gjera te bukura dhe ajo qe e shpalos kete force eshte letersia ose me sakte poezia romanet tregimet
femrat perveçse ndonji libri per gjelle smund te shkruajne me shume ketu flas per femrat shqiptare lol
mjafton te shofesh viganet e letersise boterore forcat e verteta te mendimit e do kuptosh qe 1 nder 100 ka qene femer
o zot pse duhet me qen kaq te ceket shqipot sidomos femrat lol
 
Top