• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mbipesha, problemi me i madh shendetesor

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Rastet e mbipeshes mes amerikaneve po shtohen. Nje studim i ri tregon se gjate vitit te kaluar mbipesha u rrit ne 28 shtete. Por megjithate, mes amerikaneve ekziston nje vetedije ne rritje se mbipesha trupore eshte nje problem i madh shendetesor.

Ne vitin 1980, 15 perqind e te rriturve amerikane ishin mbi peshe. Sot, ky numer eshte dyfishuar. Shoqata per Shendetin e Amerikes, nje grup jofitimprures, ka nxjerre raportin e e saj te shtate mbi mbipeshen ne Amerike.

Jeff Levi, nje nga autoret e raportit thote se ne vitin1991, asnje shtet nuk kishte nje nivel mbipeshe mbi 20 per qind. Tani 38 shtete kane mbi 25 perqind te banoreve te tyre mbi peshe. Qe nga viti i kaluar, kater shtete te tjere njoftuan se niveli i mbipeshes kishte arritur me shume se 30 per qind - qe do te thote se te pakten 30 per qind e banoreve te tyre jane mbi peshe. Zoti Levi thote se per kete ka shume shpjegime, por kryesorja eshte se njerezit bejne nje jete me pak aktive.

Studimet tregojne nje lidhje mes te kohes qe nje person qendron ne kompjuter ose duke pare televizor dhe mbipeshes. Studime te tjera tregojne per kalorite e larte te ushqimit te shpejte. Por Levi thote se ka edhe faktore te tjere. Ai mendon se mbipesha eshte shume e lidhur me varferine. Mos perfshirja ne diete e frutave te fresketa, perimeve, mishin dhe peshkun lidhen me cmimet e larta me te cilat ato shiten ne treg. Kjo do te thote njerezit e varfer e kane te veshtire per te blere ushqim te shendetshem.

Zoti Levi thote se njerezit e varfer priren te jetojne ne lagje qe jane me pak te sigurta, prandaj qendrojne ne shtepi dhe kane me pak mundesi per aktivitet fizik. Pra, kombinimi i ushqimeve me kalori te larta dhe mundesite e pakta per aktivite fizike, krijon epidemine e mbipeshes. Jeff Levi vlereson se administrata Obama, dhe Zonja e Pare Michelle Obama, per perpiqen per te ndryshuar kete prirje. Zonja e Pare Michelle Obama thote se mbipesha eshte kercenim per femijet, familjet dhe te ardhmen e ketij kombi.

Vitin e kaluar, Administrata Obama u zotua per me shume se 400 milione dollare per te ndihmuar ne hapjen e me shume dyqaneve ushqimore ne lagje te varfera. Mbipeshe do te thote shpenzime me te shumta per kujdes shendetesor. Qendrat per Kontrollin e Semundjeve njofton se shpenzimet qe lidhen me mbipeshen arrijne te pakten 147 milirarde dollare ne vit.

Kenneth Thorpe i Universitetit Emory parashikon qe kjo shifer te rritet, ndersa mbipesha tashme eshte percaktuar si faktor rreziku per shume semundje si diabet, tension te larte, semundje zemre dhe kancer. Eksperte te politikes shendetesore dhe mjeket shpresojne se keto te dhena do t'i ndihmoje njerezit te ndryshojne stilin e tyre te jeteses.
 
Top