• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Per ta hapur kete teme po zgjedh nje prej mbreterive me te vogla e me te panjhura por te diskutuara mjaftueshem ne ambjentete e arkeologeve angleze, mbreterine misterioze e gati te panjohur fare, mbreteria e YLLI-t


Ne mes shume principatave qe u krijuan pas ikjes se romakeve, ishte dhe ajo principate apo mbreteri e vogel qe u quajt "Kingdom of YLLI". Ndoshta ajo nuk ka ndonje kapitull te rendesishem ne historine e Britanise, pervec faktit, i cili e nxjerr ne pah egzistencen e saj, pra, pervec faktit qe nje nga princeshat e kesaj mbreterie te vogel u martua me nje mbret Britanik dhe u dha jete trashegimatereve e pasardhesve britanike.
Kjo mbreteri ka qene shpesh nje prej temave me te diskutuara per vend ndodhjen e saj dhe per zanafillen dhe shpjegimin e emrit te saj deri diku te cuditshem (per anglezet, sepse shqip YLLI dihet se c' kuptim ka).
Jane te pakta infrmacionet ne lidhje me kete mbreteri te vogel e te harruar deri diku, por po e sjell si fakt sepse edhe vete anglezet kane shume "pikepyetje" ne lidhje me zanafillen e tyre.

Troja Nova, ndertuar nga nipi i Enea Dardanit, Bruti, ishte thjesht Londra e sotme dhe nese sot diskutohet statusi i kosovareve si autoktone, nuk ngelet qe vetem te qeshim se nuk jemi te vjeter, po jemi aq te vjeter sa qe na nxorren ne pension si komb "te pavlefshem".
 

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Ne doreshkrimin Anglo-Sakson Pseudo-Sybella, i shkruar ne latinisht, tregohet se Britania ishte nje ishull i populluar nga te mbijetuarit e Trojes (insulam reliquiis Trojanorum inhabitatam). Pra pushtuesit anglo-sakse thone per ata qe gjeten se jane trojane.

Kronika saksone Widukind thote se :
"Saksonet kane prejardhje nga Maqedonia, nga ushtria e Aleksandrit te Madh"
Pas luftes se Trojes nje pjese e madhe e trojaneve u vendos edhe ne Maqedoni, ose Paioni ne ate kohe. Albion nderron emer ne Britani vetem kur aty vajti Briti Trojan ose Brutusi sips kronikave latine. AI nuk ishte i pari i etnise se tij qw shkonte ne ishujt britanik dhe po ashtu edhe anglosaksonet qe erdhen me pas ishin po ashtu dinasti dardano-trojane qe me kalimie e kohes ishin vendosur ne Maqedoni.

Cezari e quajti Londren si Trinovante, Troja e re, nga ku edhe familja e tij e kishte prejardhjen. Kete gje ai e permend edhe kur kerkon te pushtoje Britanine duke u vene ne dukje se jane nga e njejta dege gjaku trojan.

Lord Chancellor Fortwescue, ne punen e tij "Ligjet e Anglise" thote se :
"Mbreteria e Britanise ka instututet e veta origjinale nga Briti i Trojaneve".

Ka emra mbretrish britanike si Bard(h)u, Pari, Albion, Romi etj nga shek XII-XI pes, pra pak kohe pas perfundimit te luftes se Trojes.

Ka me qindra fakte dhe eshte e pakundershtuar dhe e pamundur qe te kundershtohet se britaniket e vjeter ishin me origjine nga dinastite mbreterore dordano-trojane-ilire-thrakase-maqedonase.
 

BARAT

tăl'ithu kyOO'mI
Anëtar
Nov 17, 2012
Postime
669
Pikët
28
Vendndodhja
Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Londra e famshme nuk eshte gje tjeter vetem nje Troje e re. Mund ta krahasosh me nje Butrint te larget i cili u ndertua po ashtu nga te ikurit...nga trojanet. Dinastite e tyre pas renies se trojes u shperndane ne tere Evropen duke krijuar bazat e familjeve mbreterore.
Briti i cili njhet edhe ne variante si Bruti apo Brutus (Briti ka kuptim shume te qarte ne shqip..edhe sot perdoret ne dialekte shqipje:
"...Ai briti (bertiti) si i cmendur" nga ku dhe fjala britme),
ndertoi dinastite qe do mbretronin me pas ne ishujt britanike...ishte ai qe ndertoi edhe Londren e sotme apo sic u quajt ne ate kohe Troja e re.
Pranohet qe ishte trojan por heshtet ne lidhje me etnine e trojaneve dhe anashkalohen ata duke u bere shpesh lidhje te kota me perendite romako/greke, gje qe nese kujton se kur eshte kryer lufta a Trojes, duket qesharake.
Trojanet u vendosen ne gadishullin italik dhe Enea Dardani ishte dhe themeluesi i dinastise mbreterore. Briti nip i Eneas vret pa dashje te atin dhe largohet ne krye te nje pjese te trojaneve.
Ai po shkonte drejt nje vendi ku ashtu si dhe Enea qe vajti drejt etruskeve apo pellazgeve te Italise, edhe ai po drejtohej drejt nje vendi ku me pare kishin vajtur njerez te se njejtes etni me te.
Me pare ky vend quhej Albion, por pas dyndjes se Britit vendi mori emrin Britani dhe mendohet te kete qene emri i tij arsyeja.
Ndarja e Britanise u be nga vete Briti ne tre qendra te medha te cilat u emeruan sipas tre bijve te tij:
-Albani ...sot Skocia
-Kamb(e)ri...sot Wellsi
-Lokrini...sot Anglia

Pas vdekjes se Britit , vendi, Britania, u nda mes djemve. Me pas do te vinte nje degezim i gjate me mbreter nga dyer trojane
 

Rex

Gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
15,167
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

E takova para ca vitesh nje nderkombetar ketu, ne Kosove, dhe ne bisede e siper e pyeta nga vjen. Vij nga Skocia tha. Me saktesisht nga Argyll. M'u duk interesant emri dhe e luta qe ta germezoj.
Cila eshte etimologjia e ketij emri - e pyeta serish. Nuk di - tha, nuk kam ndonje ide. Kaq.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Para se te shtjellohet kjo teme duhet te saktesohen me fakte e dokumenta keto gjera:

1. Shtrirja e Dardanise- kufijte e saj.
2. Sistemi i qeverisjes. Mbreteri apo ndonje forme tjeter.
3. Tema thote "mbreterite", ne shumes. Duhen sqarime.
4. Lidhja mes Dardanise se Trojes dhe Dardanise ne gadishullin Ballkanik (Kosova sot)

Pa themeluar keto teza, zere se kemi bere nje vere ne uje.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Me qe askush nuk pipetin po vazhdoj me Piken #4

Citimet me pasohet jan marre nga nnje burim dytesor, libri i J.C. Dragan "We, the Thracian". Por citimet jane perifrazuar saktesisht nga autoret primare, sic i kane shkruar ata vete, ne kete rast, Schuchardt. Ne se mundeni ta gjeni kete autor primar, ose e keni, shkruani.

f.93

....Sipas Schuchardt "emri i Dardaneve vjen nga Iliria, degezohet ne Maqedoni dhe shperndahet nja njera ane ne Azine Minore dhe nga ana tjeter ne Greqi dhe Peloponez."....
....Schuchardt thote se "Troja e pare u themelua nga Dardani dhe ka propabilitet te quhej Dardania, pasi deri me sot asnje vend perfundimtar nuk eshte gjetur qe te jete Dardania. Dhe Aeneas i takon dinastise se pare e cila e sundoi kete qytet per shekuj te tere."...
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

cili liber te duhet?....ne format pdf
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Nu po ecen. Me del faqja gjysme e mbuluar e nje doreshrimi nga arkiva e Schuchard, kur kerkoj per Dardanine.

 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

nese ma thua tek cili liber eshte, ta gjej, (meqenese kam njohuri le te themi te mira ne gjermanisht)aty jane gjithe veprat dhe eshte shume voluminoze.

cdo liber shikohet direkt online si dhe eshte opsioni per ta shkarkuar ne pdf.

mjafton te klikosh tek viti, duke filluar nga 1864 dhe me tej, dalin librat qe ka patur cdo vit.

libri i pare eshte De sermonis Romani plebei vocalibus, Bonnae,
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Po ne faqen 93. "We, the thracians" autori eshte nje cope ideologu injorant, por ka pasur ne dore materiale te arkivave Serbe.
".....arkeologet Schuchard, Malten dhe Schreibner kane nenvizuar rolin historik te Aeneas. Ai ishte udheheqes i Dardaneve qe jetonin ne Serbine Jugore sot."
Kjo shpjegon shkurt e qarte se Dardanet e ish- Serbise Jugore, me sakte Kosoves nuk kane levizur nga vendi. Ata jane aty ku kane qene gjithnje se paku qe ne fillimet e Trojes. Aeneas eshte prijes i tyre qe perkon me popullin e dinastise se pare, asaj te Dardanit, ku Troja nuk eshte pos nje qytet i mevonshem i kesaj Dardanie e cila shtrihej nga Azia Minore ne Peloponez.

Ne se ky informacion ciftoset me qendren e Perandorise se Kostandinit, me klauzolen qe Rumet nuk lejoheshin te perziheshin me popuj te tjere Barbare te Veriut , dhe se Roma u perkiste racave barbare te veriut pak a shume qe nga shek. 1 AD, se asnje Rome e famshme nuk njihet para eres sone ose pas Dinastive Dardane, mund te konkludohet se Roma e Italise nuk eshte pos nje imperatori e shpikur qe fillon te shkateroje ate te verteten kur fiset barbare marrin Bizantin dhe fillojne te shkaterojne Triballen dhe Epirin.

Qe kurora e Bizantit i takonte Dardaneve-Ilireve, kjo eshte thene nga Baptist ne nje forum tjeter disa vjet me pare. Tema e hapur per kete qellim eshte fshire 2 here nga moderatoret e atjeshem.

Une vec po shtoj fakte mbi ate konkluzion aq te rendesishme per historine e cartur te Shqiptareve.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

click tek Ergebnisliste ose tek werk, dalin te gjitha punet.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

nese ma thua tek cili liber eshte, ta gjej, (meqenese kam njohuri le te themi te mira ne gjermanisht)aty jane gjithe veprat dhe eshte shume voluminoze.

cdo liber shikohet direkt online si dhe eshte opsioni per ta shkarkuar ne pdf.

mjafton te klikosh tek viti, duke filluar nga 1864 dhe me tej, dalin librat qe ka patur cdo vit.

libri i pare eshte De sermonis Romani plebei vocalibus, Bonnae,
Nuk e di, ta haje dreqi. Ky derr sllav, nuk citon librin dhe faqen. Ka shkeputur vetem paragrafe nga ai autor dhe i ka vene si citime ne librin e vet. Te cilat i kamvene me lart. Nga keto citime bleva tere librin, qe eshte bullcrap ne pergjithesi, po ama ka referenca interesante. E ka bere si une, kur nuk du ate tregoj librin nga eshte marre.

Nderkohe qe une e bej qe agjenturat te mos i qerojne ato pak libra qe kane ca informacione te shkeputura, ky e ben qe te mos gjendet libri.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Nuk e di, ta haje dreqi. Ky derr sllav, nuk citon librin dhe faqen. Ka shkeputur vetem paragrafe nga ai autor dhe i ka vene si citime ne librin e vet. Te cilat i kamvene me lart. Nga keto citime bleva tere librin, qe eshte bullcrap ne pergjithesi, po ama ka referenca interesante. E ka bere si une, kur nuk du ate tregoj librin nga eshte marre.

Nderkohe qe une e bej qe agjenturat te mos i qerojne ato pak libra qe kane ca informacione te shkeputura, ky e ben qe te mos gjendet libri.
ateher duhet kerkuar tek librat qe kane lidhje me ilirine, gjuhen shqipe, dakine, etc, duke evituar librat per basket apo gjuhen gjermane etc.

por tek ai arkiv eshte e sigurt qe eshte, sepse jane 791 pune te tij. eshte arkivi i plote.


ndoshta eshte tek Albanisches und Romanisches
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Para se te shtjellohet kjo teme duhet te saktesohen me fakte e dokumenta keto gjera:

4. Lidhja mes Dardanise se Trojes dhe Dardanise ne gadishullin Ballkanik (Kosova sot)
deshmine e pare te lidhjes se dardanise se trojes me dardanine ballkanike e jep appian-i( i kohes se trajanit).

duhet te kem diku cfar thote ekzakt appiani.


nga koha e luftes se trojes deri tek mbreti dardan bardhyli...longari etc ka goxha distance kohore, dhe boshllek te dhenash, por kjo nuk eshte vetem per dardanet, por per te gjitha fiset e ilirikut, perfshire helenet dhe traket.
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Per ta hapur kete teme po zgjedh nje prej mbreterive me te vogla e me te panjhura por te diskutuara mjaftueshem ne ambjentete e arkeologeve angleze, mbreterine misterioze e gati te panjohur fare, mbreteria e YLLI-t


Ne mes shume principatave qe u krijuan pas ikjes se romakeve, ishte dhe ajo principate apo mbreteri e vogel qe u quajt "Kingdom of YLLI". Ndoshta ajo nuk ka ndonje kapitull te rendesishem ne historine e Britanise, pervec faktit, i cili e nxjerr ne pah egzistencen e saj, pra, pervec faktit qe nje nga princeshat e kesaj mbreterie te vogel u martua me nje mbret Britanik dhe u dha jete trashegimatereve e pasardhesve britanike.
Kjo mbreteri ka qene shpesh nje prej temave me te diskutuara per vend ndodhjen e saj dhe per zanafillen dhe shpjegimin e emrit te saj deri diku te cuditshem (per anglezet, sepse shqip YLLI dihet se c' kuptim ka).
Jane te pakta infrmacionet ne lidhje me kete mbreteri te vogel e te harruar deri diku, por po e sjell si fakt sepse edhe vete anglezet kane shume "pikepyetje" ne lidhje me zanafillen e tyre.

Troja Nova, ndertuar nga nipi i Enea Dardanit, Bruti, ishte thjesht Londra e sotme dhe nese sot diskutohet statusi i kosovareve si autoktone, nuk ngelet qe vetem te qeshim se nuk jemi te vjeter, po jemi aq te vjeter sa qe na nxorren ne pension si komb "te pavlefshem".
ok, Barat, e gjitha kjo eshte permendur nga kronisti i shekullit te XII te eres sone Geoffrey of Monmouth tek Historia Regum Britanniae.

por ky Bruti nuk eshte permendur me heret ne asnje prej teksteve klasike.
njeri variant e nxjerr Brutin si birin e Silvios(biri i birit te Askanit) dhe akoma me tej gjenealogjia shkon tek Ham i biri i Noes.
varjanti tjeter na del tek Numa Pompilius (vete biri i Askanit) mbretit te alba longes dhe me tej tek Japeth biri i Noes.
por keto varjante te tradites kristiane jane ne kundershtim me gjenealogjine e famijljes mbreterore trojane.

une di qe i pari qe permend britanine eshte aristoteli..."... en toutoi ge men nesoi megistoi tynchanousin ousai dyo, Brettanikai legomenai, Albion kai Ierne, ...", Aristotle: On Sophistical Refutations.

pra ka lidhje me shkembinjte e bardhe te Dover-it(Albion) qe duken nga kontinenti(nga franca).

keto teori te krishtera donin te na jepnin te gjitha kombet kryesore te europes si trojane:p, vellezerit e Brutit ishin Francus, Alamanus dhe Romanus.

pra Bruti->britania, Francus>franca, Alamanus> gjermania, Romanus> italia.

i biem per shkurt Barat, e bejme gjithe europen dardane pa harruar dhe sllavet dhe jemi ne rregull:p


sipas meje, ka shume me teper vlere albion-albania, dhe fundet skoceze me fustanellat shqiptare sesa keto mite qe u sherbenin te krishtereve, apo masoneve, apo ku dreqin e di une kujt tjeter i sherbenin.


sorry, une nuk besoj ne Japethe, Ham dhe Noe.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

ateher duhet kerkuar tek librat qe kane lidhje me ilirine, gjuhen shqipe, dakine, etc, duke evituar librat per basket apo gjuhen gjermane etc.

por tek ai arkiv eshte e sigurt qe eshte, sepse jane 791 pune te tij. eshte arkivi i plote.


ndoshta eshte tek Albanisches und Romanisches
Le te mos hallakatemi.
Eshte marre nga autori qe thashe (Schuchardt). Por nuk e di nga cila veper apo faqe vepre e ketij autori.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

ok, Barat, e gjitha kjo eshte permendur nga kronisti i shekullit te XII te eres sone Geoffrey of Monmouth tek Historia Regum Britanniae.

por ky Bruti nuk eshte permendur me heret ne asnje prej teksteve klasike.
njeri variant e nxjerr Brutin si birin e Silvios(biri i birit te Askanit) dhe akoma me tej gjenealogjia shkon tek Ham i biri i Noes.
varjanti tjeter na del tek Numa Pompilius (vete biri i Askanit) mbretit te alba longes dhe me tej tek Japeth biri i Noes.
por keto varjante te tradites kristiane jane ne kundershtim me gjenealogjine e famijljes mbreterore trojane.

une di qe i pari qe permend britanine eshte aristoteli..."... en toutoi ge men nesoi megistoi tynchanousin ousai dyo, Brettanikai legomenai, Albion kai Ierne, ...", Aristotle: On Sophistical Refutations.

pra ka lidhje me shkembinjte e bardhe te Dover-it(Albion) qe duken nga kontinenti(nga franca).

keto teori te krishtera donin te na jepnin te gjitha kombet kryesore te europes si trojane:p, vellezerit e Brutit ishin Francus, Alamanus dhe Romanus.

pra Bruti->britania, Francus>franca, Alamanus> gjermania, Romanus> italia.

i biem per shkurt Barat, e bejme gjithe europen dardane pa harruar dhe sllavet dhe jemi ne rregull:p


sipas meje, ka shume me teper vlere albion-albania, dhe fundet skoceze me fustanellat shqiptare sesa keto mite qe u sherbenin te krishtereve, apo masoneve, apo ku dreqin e di une kujt tjeter i sherbenin.


sorry, une nuk besoj ne Japethe, Ham dhe Noe.
Keto qe jane thene ne artikullin e sjelle nga Barat qendrojne, aq sa mund te qendrojne librat. Me kete do merrem tjeter here.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,838
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

cili liber te duhet?....ne format pdf
Duhet te jete ky:

Alteuropa: die Entwicklung seiner Kulturen und Völker

sa duket Karl Schuchardt, jo Hugo S.

F.267
 

magnus

I larguar
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
16,498
Pikët
113
Përgjigje e: Mbreterite dardane qe krijuan Britanine, mbreteria e YLLI-t

Duhet te jete ky:

Alteuropa: die Entwicklung seiner Kulturen und Völker

sa duket Karl Schuchardt, jo Hugo S.

F.267
ja ku e ke
 
Last edited by a moderator:
Top