• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

dr.Dugi

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 25, 2010
Postime
45
Pikët
0
Ne titullin e temes besoj qe e kuptuat se qka do te permbaj kjo tem, shpresoj te jete nje debat i denjet i qete, nuk kam deshire te me keqkuptoni. Thjesht qka mendoni ju cila gjini eshte me intelegjente.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
60,528
Pikët
113
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Ne titullin e temes besoj qe e kuptuat se qka do te permbaj kjo tem, shpresoj te jete nje debat i denjet i qete, nuk kam deshire te me keqkuptoni. Thjesht qka mendoni ju cila gjini eshte me intelegjente.
Instinkti femeror mposht cdo inteligjence.
Mendimi im personal.
 

dr.Dugi

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 25, 2010
Postime
45
Pikët
0
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Po e ceku edhe njeher, nuk eshte ne etiken time, nuk du te bej ndasi, thjesht mendimin tuaj desha ta di. Mos me keqkuptoni
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Kam thene diku, Femra ne fraksion te sekondes, mendon "njemilion" gjera :)

O INTUITE E KE EMRIN FEMER ....

Intuita eshte impakti i pare per te thithur ne "ajer" gjithcka te ngacmon nga realiteti ..
Inteligjenca eshte aftesia per tiu pershtatur ngacmimeve te jashtme dhe gjetja e rrugeve me efikse per reagim..(kete e thashe spontaneisht, pa perkufizim,sepse inteligjenca ka perkufizimet e veta shkencore)
Nese ke Intuite , je me afer Inteligjeces

Dy ne favorin e Roxyt :p
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Pergjithesisht meshkujt mbizoterojn ne te gjitha fushat publike, si psh sporti (perjashto fiflaken qe e bejn me mire femrat), arti, politika, shkencat etj etj, ndersa femrat mbizoterojn ne fushen e shtepis...
 

engel

V.I.P
Anëtar
Apr 9, 2010
Postime
6,794
Pikët
113
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Pse nje mashkulli , kur ben dicka te zgjuar ose jep nje mendim te zgjuar , i thon :

Papapap si ma ke trurin si femer .
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Sepse femrave u puno truni vec per prapsina dhe kur ndonje mashkull jep ndonje ide brilante e krahasojne me trunin e femres per idene brilante por qe e kishte per dicka te mire jo per dallave dhe intriga sic e perdorni ju femnat :D
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

femrat profesioni me i larte " sekretare" (shaka):d:d
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,959
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Eshte ndonje femer shume rralle qe te tremb me inteligjencen qe ka , po aq rralle sa nuk llogaritet dhe nuk i ve ne dyshim teorite e mia une vetem per nje perjashtim lol
 

E_PAKAPSHME

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
283
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

femrat jane me te zgjuara, dhe ne zgjidhjet qe bejne ne jete jane me te zgjuara, kane instikt, por ka dhe shume budallaqe, por do thoja, qe femra si natyre lind e zgjuar, ndersa mashkulli e fiton zgjuarsine gjate jetes se tij, por kjo nuk eshte e ndare me thike, nuk ka pyll pa derra si per femrat dhe per meshkujt,
faktikisht dhe danieli me siper shprehet drejte, jane te rralla femrat e zgjuara, meshkujt jan ndryshe
 

e panjohura

Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
7,968
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Ne moshen 50 vjecare, femrat jane me te afta te mbajne mend termat krahasuar me bashkemoshataret e seksit tjeter.
Sipas nje studimi te kryer nga Universiteti i Londres qe ka marre ne analize 9600 njerez, jane pare me kujdes momentet e memorizimit te termave dhe femrat kane arritur rezultate me te mira. Shkencetaret u kane kerkuar njerezve te mbajne ne mendje 10 terma dhe me pas t’i perserisin vazhdimisht pas nje intervali prej dy minutash.

Ne rastin e pare, femrat kane pasur nje avantazh prej 5 % dhe ne rastin e dyte 8 %. Ne te gjitha rastet ka rezultuar se femrat arriten te jene me te sakta dhe me te shpejta. Autoret e ketij studimi, Matthew Brown dhe Brian Dodgeon shprehen se arsyet e ketij ndryshimi mund te jene te shumta.
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Ai/Ajo qe i jep privilegjin e te nxenit vetvetes
 

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Varet nga personi , varet ne cilin drejtim ... Ka shume opsione , por mendoj se ne pergjithesi jane te barabarte ...
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Inteligjenca nuk varet nga gjinia por nga personi
 

Le Chiffre

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 4, 2010
Postime
141
Pikët
0
Vendndodhja
Tirona - ku tjeter!
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

FEMRA PA DISKUTIM, FEMRA ESHTE ME INTELIGJENTE! (e zgjuar) MESHKUJT JANE ME PRAKTIKE!

-Pergjigjen e shume pyetjeve, pikpyetjeve, njollave te erreta, mardhenjeve...mund ti gjeni ne temen "9 RRATHET E FERRIT" referuar librit te Dante "FERRI". Ju ftoj te merrni pjese duke klikuar KETU
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
598
Pikët
0
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Pse nje mashkulli , kur ben dicka te zgjuar ose jep nje mendim te zgjuar , i thon :

Papapap si ma ke trurin si femer .
Nuk sqarove se kush i thot keshtu.

Po ti thote ndonje mashkull tjeter normalisht duhet te plasi grushti. :D
 

Loreal

V.I.P
Anëtar
Sep 4, 2010
Postime
5,555
Pikët
83
Përgjigje e: Me intelegjent/e meshkujt apo femrat

Kuptohet,femrat pra.
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
4,296
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Nuk eshte kuptuar mire mesa duket , Eshte shume e qarte qe inteligjenca e mashkullit eshte me e larte se ajo e femres , Perjashte rastet ekstreme nga te dyja anet .
 
Top