• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Me inteligjent se vetja?

snowdrop

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 7, 2011
Postime
17
Pikët
0
Nga diskutimet bere ne nje teme tjeter me erdhi kjo pyetje ne mendje.
Cuna a jeni te intimiduar (te friksuar) te njiheni me nje vajze me inteligjente se ju? Apo deshironi te kunderten.
Vajza po ju, a ju intimidon njihja me nje djal me inteligjent se vetja?

Personalisht me humbet interesi brenda sekondit nese kapaciteti i tyre eshte i ulet, ose brenda minutit nese jane aq qesharak sa qesh me to.
Po ashtu kam qene e intimiduar perpara se te filloj biseden e pare me dike me inteligjen se vetja (kur kam ditur para kohe arsimin e tyre).
Intimidimi zakonisht me zgjat ne minutat e para derisa fillojme bisedimin. Me pelqen zgjuarsia dhe e vlersoj shume. S'me pelqen nese bejne sikur dine cdo gje, por per fat te mire me kane qelluar jo te zgjurarit keshtu.
Ndihem e lumtur kur bisedoj per lajmet, shkencat, politike, interesa te ndryshme dhe ai ka OPINION mbase ndryshe nga une por te vlershem.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Do te me pelqente por me duket e pamundur lol

Sdua te tregohem mendjemadh apo nga ata qe u ka hyp vetja ne qef ju lutem mos me keqkuptoni,
gjithmone kam dashur te njof nje vajze e cila te me befasoje, ( flasim per inteligjencen ) madje per te qene sa me i sinqerte kjo eshte ajo qe parapelqej me shume, qe femra te me lodhe, do te me shijonte me shume nese do te ishte keshtu por pr fat te keq deri me sot ska ndodhur, Gjithcka ka perfunduar ne nje shah mat ku bashkebisedueses sime i rrezikohen edhe mbreteresha. ne jo me shume se 30 minuta loje, sdi cte them. uroj nje dite do te mund ta kem kenaqesine te njoh dike qe te mund te me mbylle gojen :D
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Do te me pelqente por me duket e pamundur lol

Sdua te tregohem mendjemadh apo nga ata qe u ka hyp vetja ne qef ju lutem mos me keqkuptoni,
gjithmone kam dashur te njof nje vajze e cila te me befasoje, ( flasim per inteligjencen ) madje per te qene sa me i sinqerte kjo eshte ajo qe parapelqej me shume, qe femra te me lodhe, do te me shijonte me shume nese do te ishte keshtu por pr fat te keq deri me sot ska ndodhur, Gjithcka ka perfunduar ne nje shah mat ku bashkebisedueses sime i rrezikohen edhe mbreteresha. ne jo me shume se 30 minuta loje, sdi cte them. uroj nje dite do te mund ta kem kenaqesine te njoh dike qe te mund te me mbylle gojen :D
plaku a shah po luan:d
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Eshtë një ndër cilësite Prioritare .....!
.....Vihet Re, pa qene nevoja ta lidhesh medoemos me diturite, njohurite, etj etj....Prakticiteti,shpesh here deshmon per Inteligjence, shume me teper se sa nje kulture ne disa, apo shume fusha...
Inteligjence natyrore + pervojat ne "sherbim' te saj.
Nuk e quaj 'sfide' ,nese kuptoj se eshte me inteligjent..
E ku mund ta provoj veten nese nuk e sfidoj ate?

Frojd!
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
621
Pikët
63
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Ti duhet ta dish mire se jeta eshte si nje loje shahu lol nje levizje e gabuar edhe e gjen veten te martuar :D
Jam mese dakort me ty, si ne kete postim por dhe ne ate me larte -shok-
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

....Duke ballafaquar natyrshem dhe pa sforcime, aftesite...pa "strategji" fitimtaresh !
Gjithmone ka nje strategji. qofte ajo edhe ne pavetedijen tende, nuk mund te ballafaqohesh me natyren njerezore pa gatuar me pare mendjen e saj,
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

E theksoj perseri : pa "strategji Fitimtaresh", qe brenda ka fjalen Sfide ....

Cfare lidhje ka perpunimi ne mendje, me Sfiden,(?!) nderkohe qe ka shume lidhje me procesin e ballafaqimit.

Perpunimi!

Mendja jone ngjan me nje motor te mire prodhuar, qofte edhe kur flet , kur ha buke, kur mendon, kur replikon apo kundershton, me pak fjale ne gjithcka qe ti ben edhe pse kjo mund te te duket e cuditshme mendja jote eshte ose nje guzhinjere e mire ose nje guzhinjere e deshtuar,

Ballafaqimi!

ballafaqimi eshte nje proces ku dy mendje te ndryshme shkembejne mendimet e tyre, ( thjesht loje mendimesh ) nga te cilat del gjithmone nje fitimtar. Barazimi ne nje ballafaqim eshte i papranueshem, per te vetmin fakt, ose do e bindesh bashkebiseduasin ose do te te binde, dhe qe te dalesh fitimtar ti ne pavetedijen tende ne fjale e mendime e siper thur strategjine per ti dhene nje rruge qe te pershtatet bisedes,

P.S Besoj isha mese i qarte.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Koncepti Yt - Perpunim- eshte i sakte (mendimi im)
Ballafaqim do te thote perballje idesh, ska lidhje me barazimin, as me Sfiden (termi yt ...duke marre shkas edhe nga postimet e tua me lart.)

P.S. Jam e qarte me vehten.
E dashur Meri Sfida si koncepr ska asnje lidhje me Ballafaqimin ndaj qarteso idete, me pyte per ballafaqimin e tu pergjigja, Sfida eshte tjeter gje, Edhe te jesh e bindur se segziston asnje sfide pa strategji, sfida eshte te dalesh fifimtar me cdo kusht. te sfidosh do te thote te duash te fitosh. e fitorja nuk mund te arrihet pa nje strategji ( bazohem gjithnje te sfidosh inteligjencen e jo injorancen )

Edhe dicka .. nuk mund te kete barazi ne nej sfide. eshte dicka e pamundur edhe e papranueshme nga te dyja palet sfiduese.
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Do te me pelqente por me duket e pamundur lol

Sdua te tregohem mendjemadh apo nga ata qe u ka hyp vetja ne qef ju lutem mos me keqkuptoni,
gjithmone kam dashur te njof nje vajze e cila te me befasoje, ( flasim per inteligjencen ) madje per te qene sa me i sinqerte kjo eshte ajo qe parapelqej me shume, qe femra te me lodhe, do te me shijonte me shume nese do te ishte keshtu por pr fat te keq deri me sot ska ndodhur, Gjithcka ka perfunduar ne nje shah mat ku bashkebisedueses sime i rrezikohen edhe mbreteresha. ne jo me shume se 30 minuta loje, sdi cte them. uroj nje dite do te mund ta kem kenaqesine te njoh dike qe te mund te me mbylle gojen :D
Cudi,dhe mua me ndodh e njejta gje. Ta qaj hallin.-eh-
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Me ke kursyer postimin ! Flm.
Kam mendimin se je Kontradiktor ...Me pak vemendje ...pls lidh postimet qe ke bere.-shok-


-paqe-
sjam spak kontradiktor nese ballafaqimi eshte dicka me tendence fitimi ashtu si edhe sfida, ka nje ndryshim midis ketyre te dyjave, jane dy gjera te ndryshme edhe pse ne parim mund te te duken te njta, Ballafaqimi eshte me shume nje marrje guzimi per te folur e cila do te coje ne nje debat te pashmanshmen dhe nga i cili do te duhet te dale dikush nje nivel me siper pra e permbledhim ne fitimtar, ndersa sfida eshte te provosh veten. eshte nje lufte ne mendjen tende te cilen smundet ta kryesh e vetme por te duhet te gjesh je kundershtar.
 

WALCHIRIA

Best Of Me
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
4,195
Pikët
113
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Aspak se kam problem te kem perball nje mashkull inteligjent , pasi njoh veten time .
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Me inteligjent se vetja?

Puna është se të gjithë mendojnë se janë të zgjuar. Cili është ai njeri që mendon se nuk është i zgjuar?

Lidhjet mes gjinive nuk bëhen për garë. Po të fillojnë të debatojnë se kush është më i zgjuar, ashtu fillojnë grindjet dhe i hyjnë një lufte pa fund.

Gjinitë lidhen për të bërë familje dhe fëmijë, jo për të konkurruar.
 
Top