• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mentaliteti shqiptar ndaj femres....

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Mentaliteti shqiptar ndaj femres....

Shume ka dallim mentaliteti shqiptare
mund te flas ndryshe per nje femer qe jeton ne
Shqiperi
Kosove
Maqedoni...
se ato qe jan ne EU dhe naper bote nuk e di 80 % mund te jen si ato...
 

No Way

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
44
Pikët
0
Vendndodhja
Larg
Përgjigje e: Mentaliteti shqiptar ndaj femres....

Mentaliteti eshte nga gjerat me te veshtira per te ndryshuar,sepse eshte i rrenjosur thelle.Gjithsesi keto vitet e pas-diktatures,dicka ka ndryshuar.....Them dicka sepse ky ndryshim nuk mund te jete uniform,i njetrajtshem,si ne kryeqytet dhe ne qytetet e vogla,apo aq me teper ne fshat!
Femra shqiptare ka evoluar....megjithese ndonjehere kam rezerva per kete lloj evoluimi...nuk eshte gjithnje per mire!Megjithate as qe mund te krahasohet me femren e para viteve '90!
Kurse shoqeria po emancipohet me ritme me te ngadalta,dhe jo pa dhimbje!

Thuhet qe shkalla e qyteterimit te nje vendi tregohet nga nje parameter shume i rendesishem; Menyra se si trajtohet femra ne ate vend!

Vetem kur mentaliteti i shoqerise dhe evolucioni i femres te hyjne ne sinkroni me njeri-tjetrin do te mund te flasim per vleresim dhe liri te femres!

Per fat te keq ne Shqiperi ka akoma shume per tu bere ne kete drejtim...jemi akoma larg te tjereve(per fat te keq jo vetem ne kete aspekt)!
 
Top