• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Meritohet njeriu?

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Sipas jush prania,miqesia,dashuria e dikujt...duhet merituar?

...per te evituar keqkuptime te kota : ka njerez me cilesi te mira,ka te tjeter pa cilesi te vecanta...ka nga ata qe kane ndjekur nje jete shembullore,te tjere qe jane marre me te ashtuquajturat "pislleqe" (te me falni nese dikush ofendohet) - pra kush nga ju qofte edhe nje here ka menduar:Ai s'e meriton ta kete mik.
Ose...ka njerez qe pretendojne t'i japin nje vlere vetes edhe ne dashuri:ajo eshte me e mire,meriton nje si vetja,ai eshte me i shkolluar,s'duhet te rrije me te ,jo ai s'meriton nje goce te pa virgjer(ka edhe keshtu) - llafe bote por qe gjejne shteg ne jeten e perditshme,me shpesh sec mund te mendohet dhe qe kane influence,qofte nga mentaliteti,qofte nga egoizmi - s'jane vetem cilesime te dikujt te jashtem por edhe te vete te interesuarve.Per me teper,duhet dikush te pretendoje nje fare intensiteti ne dashurine qe duhet t'i jepet,dhe kjo si pasoje e vleresimit te vete si njeri?

Ju si mendoni?
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

Si mendon ti, sweet?
 

andi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 26, 2010
Postime
3
Pikët
0
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

te jet e sinqert pse jo
 

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

Si mendon ti, sweet?


Plotesisht qe duhet merituar. Mendoj se cdo njeri ne thelb do vetem veten e tij. (duke perjashtuar familiaret nga ky arsyetim)
Ne duam vetem ata qe na duan, ata qe na trajtojne me respekt, ata qe na japin, qe na kuptojne etj etj. Pra ne thelb duam veten tone.
Mendoj se eshte gabim te mendosh qe dikush pranohet thjesht duke u nisur nga "vlerat morale" te atij personi. Vlerat morale jane disa rregulla gjysem te qarta, shume te perkohshme dhe tejet te ndryshueshme (madje ata ndryshojne edhe brenda jetes se nje njeriu), per t'u skalitur ne thelbin e species "njeri". Ne jemi "hardwired" per te vepruar ne baze interesi.
Nese dikush mendon se sinqerisht mund te pranojne dike thjesht per arsye te "biografise se mire", duhet te filloje te dyshojse se shabllonet e kohes qe jeton ia kane kondicionuar shume trurin.Tani jep mendimin ti Lela :)
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

Cdo njeri meriton respektin per zgjedhjen qe ben, qofte pozitive apo negative.
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

Pastaj kush jam une te gjykoj dike per miqesine qe zgjedh, per zgjedhjen apo limitin e dashurise.
Kush jam une te shqyrtoj disnivelet mes cifteve apo dhe te diskriminoj-kush ke meriton?
Ne zgjedhejt e mia nuk lejoj asnjeri te perzihet(mendimi lejohet, por jo impunimi)...koha nxjerr ne pah cdo gje..
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

UN eci me 1parim ne jet veri njerzit ne vendin qe i takon..vere dhe veten ne pozicionin qe duhet ..pastaj shif rrethanat pasojat qe vijn me von...aty pastaj bej dallimin sepse ne jet duhen pranuar cdo gje..pse jo 1kontribut i mir...mbase e ben dhe nje njeri tlig **si pa dashje te ndryshoj**
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Meritohet njeriu?

Cdo gje eshte sipas merites ndryshe tjetri nuk do dinte ta vleresonte mundin tend . Kurse ne lidhje te kerkosh meritat eshte diçka qe sjell ndarje dhe hatermbetje , nuk ja vlen te fillosh te numerosh gjerat qe ke bere per tjetren apo te t'i numeroje pasi nuk e di çfare mund te arrihet me kete , vetem nese do qe te te bejne qefin apo per mburrje .

Nuk duhen lejuar qe fjale te te tjereve mbi merita te supozuara te zene vend ne nje çift se kjo tregon papjekuri .
 
Top