• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Ne kete teme secili mund te sjelle nje mesazh tolerance dhe paqeje kundrejt besimeve te tjera fetare.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Pershendetje vellezer Shqipetare te te gjitha besimeve te tjera, si jeni?

Zoti ju do shume.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

I uroj te gjithe besimtareve te c'do feje qe Zoti ti bekoje.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Bej ç'te duash por mendo se çfare po ben..:D
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Ska pike rendesie c'besim fetar kemi,, te nderojme njeri tjetrin se te tere krijesa te Zotit jemi .
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,139
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Ska pike rendesie c'besim fetar kemi,, te nderojme njeri tjetrin se te tere krijesa te Zotit jemi .
Shume bukur dhe ashtu duhet te jet...
...pos atyre qe po u pengoaka permendja e Zotit, vecanerisht ne nje nenforum qe quhet "tolerance fetare".

Kujt i mbetet hatri, si p.sh. "ateistave" (lexo: injoranteve), do t'ua formulojme nje mesazh tjeter paqeje e tolerance:

"S'ka rendesi ciles parti i perket, le ta nderojme/respektojme njeri-tjetrin si krijese te nje Nëne Natyrë
" :D


*
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,915
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Nese duhet te nderojme njeri tjetrin per arsyen sepse "Jemi te tere krijesa te Zotit", e pra ne emer te Zotit nuk me plas fare te bej asgje.

"Ka apo s'ka zot, e kujt i plasi. Nese eshte aq i madh, aq i mire, aq terc e aq verc sa e shesin te jete, si bie nder mend per keto probleme pa kurrfare rendesie per te nese ne e respektojme njeri tjetrin apo jo. S'ka pike rendesie cfare besimi fetar keni. Te nderojme njeri tjetrin mbi baza reciprociteti, barazie dhe merite."

Ky eshte mesazh paqeje dhe tolerance Jam potencialisht njeri me i mire sesa ata qe mbrojne versionin me lart te shprehjes, qe e ka helmin te mbuluar si embelsire dhe ta japin ta hash duke buzeqeshur.
Mesazh per keta inteligjentat e fese,nga nje <injorant> ateiste.``16``
 

Altruista

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 2, 2012
Postime
130
Pikët
0
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Shume bukur dhe ashtu duhet te jet...
...pos atyre qe po u pengoaka permendja e Zotit, vecanerisht ne nje nenforum qe quhet "tolerance fetare".

Kujt i mbetet hatri, si p.sh. "ateistave" (lexo: injoranteve), do t'ua formulojme nje mesazh tjeter paqeje e tolerance:

"S'ka rendesi ciles parti i perket, le ta nderojme/respektojme njeri-tjetrin si krijese te nje Nëne Natyrë
" :D


*
Te falenderoj per mirekuptimin dhe per perkthimin e asaj qe kisha pikerisht ne mendje te trasmetoja .

P.S ..Habitem me disa qe kane ate manine e UNIT dhe te kundershtimit ne gjithcka ,, epo hyjne ne personat e pavarura nga asgje ose me mire ne tipat jam une dhe askush tjeter .
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,915
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Secili ka mendimin e tij,nuk ka te beje me UNIN.
Edhe simpatite per keto tema paqeje dhe tolerance jane personale.
 

TerraN

incognito
Anëtar
Jul 3, 2012
Postime
2,139
Pikët
83
Vendndodhja
ANTAHKARANA
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Te falenderoj per mirekuptimin dhe per perkthimin e asaj qe kisha pikerisht ne mendje te trasmetoja .

P.S ..Habitem me disa qe kane ate manine e UNIT dhe te kundershtimit ne gjithcka ,, epo hyjne ne personat e pavarura nga asgje ose me mire ne tipat jam une dhe askush tjeter .

S'ka nevoje te falenderohesh, meqenese e ke thene (drejte) ate qe duhet thene...
...nese e kemi fjalen per tolerance dhe mesazh paqeje.
E kunderta (mania e unit [egoizmi] dhe e kundershtimit, sic thua ti) eshte intoleranca.
Intoleranca nuk sjell paqe, keshtuqe s'mund te sillet mesazh paqeje me jotelerancë/intolerancë.

Nese eshte puna per tolerance fetare dhe dikujt i pengon permendja e Zotit, kemi te bejme me intolerance.

Asgje me shume, e asgje me pak.


*
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,957
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Shoku Gurax...eshte me e leht te besh diktatorin sesa te fitosh nje arument duke arsyetuar. Prandaj Shok i dashur ti nuk duhet te jesh ne pozit per te moderuar asnji gje. Kur ti fshin postimet e mija dhe dhe ne rreagon ne kete menyre ne keto rrethana, lind pyetja cfar do te beje nese kishe nje pozit me fuqi te vertet. Le te themi President apo Kryeminister! Me sa shoh une nuk do te cuditesha nese ti do te vazhdoje ne hapat e diktatorit hoxha!

Une nuk te ve shume rendesi se ne fund te fundit, je thjesht nje moderator i nje forumi, por per hir te korrekteses desha te ve ne pah keto vecori tuat prej Pedanti dhe Pragmatiku.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,915
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Disa nuk e kuptojne qe paqja arrihet me dhune.
Peace.
 
Top