• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mesazhe paqeje dhe tolerance.

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,387
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Papa Françesku iu thotë të pasurve të kërkojnë një jetë më të thjeshtë.

Papa Françesku ka kërkuar nga njerëzit në vendet e zhvilluara të kërkojnë një jetë më të thjeshtë, më pak materialiste, si dhe dënoi ndarjen e thellë midis të varfërve dhe të pasurve.

Papa Françesku i bëri vërejtjet gjatë një shërbese në bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan, në meshën tradicionale të Krishtlindjes më 24 dhjetor.

Papa, 82 vjeçar, tha se lindja e Jezusit në varfëri duhet të bëjë që të gjithë të reflektojnë mbi kuptimin e jetës. Ai tha se lindja e Krishtit vuri në pah një mënyrë të re të të jetuarit “jo duke ngrënë e grumbulluar, por duke dhënë dhe ndarë me të tjerët”, raporton Evropa e Lirë.

“Le të pyesim veten: A më duhen vërtet të gjitha këto objekte materiale dhe këto receta të komplikuara për jetën? A mund të menaxhojë pa këto dhe të bëjë një jetë me një thjeshtësi edhe më të madhe” ka pyetur Papa Françesku.

Gjatë ditës së Krishtlindjes më 25 dhjetor, Papa do të përcjellë mesazhin e “Urbi et Orbi” nga ballkoni i Sheshit të Shën Pjetrit.

20 minuta më parë.

amen Padre.

Shenimi IM....inshallah papalja, vje knej nga forumi jone dhe....do iki me VRAP :p
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,350
Pikët
48
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Papa Françesku iu thotë të pasurve të kërkojnë një jetë më të thjeshtë.

Papa Françesku ka kërkuar nga njerëzit në vendet e zhvilluara të kërkojnë një jetë më të thjeshtë, më pak materialiste, si dhe dënoi ndarjen e thellë midis të varfërve dhe të pasurve.

Papa Françesku i bëri vërejtjet gjatë një shërbese në bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan, në meshën tradicionale të Krishtlindjes më 24 dhjetor.

Papa, 82 vjeçar, tha se lindja e Jezusit në varfëri duhet të bëjë që të gjithë të reflektojnë mbi kuptimin e jetës. Ai tha se lindja e Krishtit vuri në pah një mënyrë të re të të jetuarit “jo duke ngrënë e grumbulluar, por duke dhënë dhe ndarë me të tjerët”, raporton Evropa e Lirë.

“Le të pyesim veten: A më duhen vërtet të gjitha këto objekte materiale dhe këto receta të komplikuara për jetën? A mund të menaxhojë pa këto dhe të bëjë një jetë me një thjeshtësi edhe më të madhe” ka pyetur Papa Françesku.

Gjatë ditës së Krishtlindjes më 25 dhjetor, Papa do të përcjellë mesazhin e “Urbi et Orbi” nga ballkoni i Sheshit të Shën Pjetrit.

20 minuta më parë.

amen Padre.

Shenimi IM....inshallah papalja, vje knej nga forumi jone dhe....do iki me VRAP :p
Kam humb besimin une te keta "fetaret e mdhenj", Beni...``fumato``

I ruajt demoni kta...uuupsss....u desht me thon "i rujt zoti"???
Per mua emri zot eshte hipokrizi, ndersa demon realitet...

Mesazhe paqeje dhe toleranceje, phiiii.-mos-...beje mer, e mos ta marr vesh askush, e jo ta thuash per boten...-eh-:mad:
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,387
Pikët
113
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Kam humb besimin une te keta "fetaret e mdhenj", Beni...``fumato``

I ruajt demoni kta...uuupsss....u desht me thon "i rujt zoti"???
Per mua emri zot eshte hipokrizi, ndersa demon realitet...

Mesazhe paqeje dhe toleranceje, phiiii.-mos-...beje mer, e mos ta marr vesh askush, e jo ta thuash per boten...-eh-:mad:
Ndersa une...KURRE besim.Ky ndoshta mund te jete ndryshe,por po qe i VECANTE e....HELMOJNE.Varrikani eshte....DEMONI nr-1 ne BOTE.Do preken keta qe shkojne ne mesha,por atje lahen dhe MEKATET.
 

Samiu

V.I.P
Anëtar
Oct 9, 2010
Postime
6,350
Pikët
48
Përgjigje e: Mesazhe paqeje dhe tolerance.

Ndersa une...KURRE besim.Ky ndoshta mund te jete ndryshe,por po qe i VECANTE e....HELMOJNE.Varrikani eshte....DEMONI nr-1 ne BOTE.Do preken keta qe shkojne ne mesha,por atje lahen dhe MEKATET.
Jo se kam pas ndonje besim te vecant religjioz, por sado pak shpresoja te ndonje besimtar-njeri...por kot...
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Une per vete i respektoj njerzit per ate qe jan, nuk me intereson feja e tyre sepse nuk mendoj se kam te drejt te gjykoj tjeret per besimin e tyre!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,387
Pikët
113
Porosia 49.


Me këtë porosi Pejgamberi a.s. na bën të ditur se njerëzit derisa e kanë një gjë nuk ia dinë vlerën, andaj na tërheq vëmendjen që të mirat e kësaj bote t’i shfrytëzojmë sepse ato nuk janë të përhershme.
Transmetohet prej Ibni Abbasit se Pejgamberi a.s. një njeriut i ka thënë....

Shfrytëzoi pesë gjëra para pesë të tjerave:

– Rininë tënde para se të arrijë pleqëria.
– Shëndetin para se të arrijë sëmundja.
– Pasurinë para se të vijë varfëria.
– Kohën e lirë para se të zihesh me punë.
– Jetën tënde para se të vijë vdekja.

Transmeton DariMIU

Qendra Islame Shqiptare
Stuttgarter Str. 72b | 70469 Stuttgart

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=OHWwTTvjG88[/ame]

Shyqyr....Pace.
 
Top