• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Meshkujt flasin me shume se femrat!

Romina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 11, 2009
Postime
63
Pikët
0
Femrat ndoshta i ndjekë prapa reputacioni i gjinisë që flet, mirëpo një hulumtim ka dëshmuar se meshkujt megjithatë flasin më shumë.
Psikologja Campbell Leaper nga Universiteti Santa Cruz i Kalifornisë ka mbledhur të dhënat e hulumtimeve të kryera qysh prej vitit 1960, të cilat kanë të bëjnë me dallimet mashkull-femër kur bëhet fjalë për të folurit. Janë përfshirë të dhënat e hulumtimeve të cilat flasin se në sasisë e fjalëve të folura ndikon situata e veçantë, edhe nëse biseda bëhet në mes gjinive të njëjta apo është në pyetje mashkulli dhe femra.

Situatat në të cilat meshkujt flasin më shumë, janë për shembull, momentet kur duhet të marrin një vendim të rëndësishëm. Femrat, megjithatë, më shumë flasin atëherë kur tema është e lidhur me fëmijët e tyre apo edhe me to.

Këto dallime, sipas Leaper, dalin nga dallimet bazë në mes të dy gjinive të cilat janë të pranuara në masë të madhe në shoqëri – gratë më lirshëm dhe më shumë flasin për ndjenjat e tyre, derisa meshkujt e hapin gojën kur duhet të dëshmojnë dominimin e tyre dhe prirjen për të marrë barrë mbi vete.

“Nuk qëndrojnë thëniet se femrat janë më të prira për të folur sesa meshkujt. Krejt varet nga situata në të cilën zhvillohet biseda dhe gjinia e personit të kyçur në të”, ka deklaruar autorja e studimit.

Pak kohë më parë është kryer një hulumtim në mesin e studentëve, që ka dëshmuar se në mesatare meshkujt dhe femrat flasin numër të njëjtë të fjalëve brenda ditës. Leaper në lidhje më këtë ka thënë se ky lloj i matjes, sipas numrit të fjalëve, dallon dukshëm nga metoda e cila niset nga matja e kohës së bërë në bisede, e këtu definitivisht kryesojnë meshkujt.

Një nga faktorët i cili vendosë se sa një person do të flasë është edhe gjinia e tij/saj, respektivisht nëse flet me personin e së njëjtës gjini apo të gjinisë së kundërt.

“Meshkujt janë më llafazanë kur e kanë bashkëbiseduese një femër, e arsyeja për këtë është se janë të ngritur në atë mënyrë që të dominojnë në lidhje”, ka sqaruar psikologja Leaper.
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
nese esht studim i ber nga nji femer ëprisje ti qe te jepte si rezultat ë dihet ajo qe meshkujt do flasin me shum per ate prandaj ky lloj studimi ska pik vlere per mua
duhet ndonji seks i ndermjetem qe te bej barazpesh thuaj psikologes
 

mouse

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 29, 2009
Postime
5
Pikët
0
Vendndodhja
Gjk,KOSOVA
Titulli: Meshkujt flasin me shume se femrat!

po keto mund te jene rrezulltat vetem i nje eksperimenti, sepse studimet neurologjike flasin per nje aftesi shum me te madhe te te shprehurit tek femrat...kjo eshte e vertetuar... por nuk do te thot qe kjo shkalle e te shprehurit eshte nje dukuri negative, perkundrazi eshte EDHE nje perparesi e jona :p
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
pikerisht pra mouse fakti qe ti je femer e ben shum pak te besushem ket studimin ne thonjeza persa i perket shprehuris se femrave
kur te ket studime nga sekse te ndermjetme mbase beheni te besushme
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Meshkujt flasin me shume se femrat!

hahahahha ndoshta dhe flasin me shum se ne por duhet me shtru pyetjen kane vlere fjalet e tyreëëëëë
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Ne femrat ska perendi te na ndaloj,por nga inati qe kemi ndaj meshkujve na ben te flasim shum. GJithashtu meshkujt s'pushojn uppupupu
 

unlovely

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2009
Postime
483
Pikët
0
Vendndodhja
Lost in the air
Titulli: Meshkujt flasin me shume se femrat!

hahahahahaa taman e ke gjet atij si mi pas ra magjypja me shkop e nuk pushon
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Keshtu si sasi fjalesh Femrat mendoj se flasin me shume.Por dhe meshkujt ama...po barazohen me Femrat.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Jepni njihere barazimet e tjera, qe te fitoni te drejten edhe per te Folur sa ne :p
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

``16`` Ja, Ky eshte Kompromis me Vlere !
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Bla bla bla ben kushdo varet kujt i vete fjala... Mashkullit apo Femres ama kjo eshte me e rendesishmja ;)
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
995
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Shkencerishte femrat flasin me shume,se kerkojne me shume perkujdes.Dhe eshte mire keshtu.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Nga studimet, thuhet se flasin femrat me shume, f dhe m kane specifikat e tyre edhe ne aspektin mental, psikologjik..etj.Femrat jane ana me e brishte e dy perkatesive gjinore , nga ana tjeter qe praktikisht quhet me e forte, sic jane meshkujt.Ndaj Femra perdor Fjalen.Me mire gjuhen e Fjales se gjuhen e Forces.
Ndersa nese do te ishte fjala si -sasi, qe demton cilesine - (pra flet shume e nuk thua gje), kjo varet nga lloji i "species" :p.......
 

trestenik

Heavy Metall
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
735
Pikët
0
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

haha Une e di se Femrat flasin me shum se Mashkujt,bile edhe qajn per kurgja hiq Femrat
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,973
Pikët
113
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

Une do te thoja femrat flasin me shum se ckan per te then. Keto kohet e fundit une duhet te jem i fundit per te then dicka te till:S, por une kam shum per te then.``fumato``
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,768
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

mashkujt Italian flasin ma shum se femrat
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Meshkujt flasin me shume se femrat!

lol Ktu paska humb buRR-nia ... :p kot thone buRi ka fjalen e fundit, dhe njehere flet buRi ... '' smile '' gjum,
 
Top