• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Microsoft Office 2010 sfidon Google Docs

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥

Microsoft hedh ne treg paketen e re Office, versioni 2010. Jane permiresuar aplikacionet Word, Excel, Outlook dhe PowerPoint, si dhe shume te reja inovative si prezantimi i te gjithe paketes ne versionin online, duke ju pergjigjur ne menyre absolute tregut te perdoruesve web.


Microsoft ka deklaruar ndryshime te shumta dhe thelbesore si editimi i fotografive ne Word dhe perfshirja e videove ne PowerPoint. Por ndryshimi me i madh i perket kalimit te Microsoft ne sistemin cloud, qe u lejon perdoruesve te ndryshojne dokumentet e tyre qe gjenden ne remote server ne cdo vend te globit. Fushe ne te cilen deri tani ekskluzivitetin e ka patur Google Docs ( versione light te programeve Microsoft ne gjendje te ndryshojne dokumentat online pa qene nevoja te shkarkojne programin )..

Sigurisht Google nuk mbetet pas, perkundrazi. Ne blog-un e saj eshte publikuar nje tabele e cila krahason te mirat dhe mangesite e perdorimit te Google Docs me nje nga versionet e Office ( 2007 ose 2003 ). Ne vend qe te luftoje dhe nxjerre nga tregu Microsoft Office ne favor te Google Docs, kompania amerikane shprehet se produkti i saj Docs mund te jete zgjidhja perfekte per versionet precedente te Office.
Matthew Glotzbach, Google Enterprise Product Management Director, shkruan ne faqen e tij se Google Docs eshte i thjeshte per tu perdorur, i disponueshem ne treg me cmime te lira dhe me nje rendiment te larte ne produktivitetin e perdoruesve. Google deklaron se jane me shume se 25 milion te regjistruar qe nga momenti qe ne treg doli Google Docs, kater vjet me pare.

Sidoqofte Microsoft mendon se mund te mbeshtetet ne nje numer me te madh klientesh te mundshem, rreth 500 milione te tille. Klientet e perhershem mund te kene akses ne Office 2010 qe nga muaji qershor i ketij viti dhe te perdorin aplikacionet e Office Web Apps, ndersa paketa ne fjale eshte qe ne kete moment e dispozicion te firmave dhe biznesit. Paketa e re Microsoft Office 2010 ne ShBA kushton nga 119 derin ne 499 dollare, sipas versionit te zgjedhur.
 
Top