• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Minipompa që rrit aftësinë e zemrës

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Shkencëtarë në Hannover kanë shpikur një pajisje të re në ndihmë të zemrës. Pompa implantohet nën lëkurë njësoj si Peismeker.
Është vetëm 5 cm e gjatë dhe ka një diametër prej 1.4 cm. Së pari kjo pajisje me emrin Synergy Pocket Circulatory Device u implantua pas dy infarktesh, tek një pacient 60*vjeçar me insuficiencë të rëndë kardiake.

Aparatura përmirëson funksionin e zemrës me rreth një të tretën dhe përmirëson cilësinë e jetës të pacientit, - sipas mjekëve të Klinikës për kirurgjinë e zemrës, toraksit dhe të enëve të gjakut në Hannover.
 
Top