• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,179
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
SA MIRË KUR ME KËNGË FILLOHET DITA

Në shkollën e Herborgut, ku jam duke punuar, ashtu sikur në shumicën e shkollave në Danimarkë, ka një traditë të mirë: ata e fillojnë ditën me këngë.

Të shumtën e herës edhe unë marr pjesë ( d.m.th kur vij herët në shkollë) dhe bashkë me nxënësit dhe mësuesit këndojmë këngën e mëngjesit. Sot më bëri përshtypje një këngë, që titullohej: Kënga e Tyrës ( vend- lokacion këtu afër Herborgut ) e cila i kushtohet fillmditës, sepse ka shumë rëndësi si e fillon ditën, ndaj e quajta "Mirëmëngjesi ditë e re", ose "Kënga e Ditës së re".

Sa forcë e dashuri më dha kjo këngë!

Më ka bërë përshtypje edhe një tjetër gjë në këngët e mëngjesit. Ende, asnjëherë nuk kam dëgjuar të këndohen në mëngjes këngë të "gjakosura " ( horror ), këngë që mbjellin urrejtje ndaj të tjerëve; të gjitha kënget i kushtohen jetës, ardhmërisë, punës, nderit.... Fëmijët nuk duhet që në mëngjes t'i ngarkojmë me këngë të trishta.

Prandaj kanë jetë të mirë danezët, prandaj ka mirëqenie këtu, prandaj mesataren e jetëgjatësisë e kanë mbi 82!

Se ju lodha, o miq.
Ju dëshiroj ditë e muaj të mirë, plot dashuri e respekt, buzëqeshje, harmoni e tolerancë për njeriun e për jetën.

P.S. Tani po ju sjell edhe këngën në danisht e në gjuhën shqipe ( me një përkthim të lirë )
 

Attachments

Last edited:

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,052
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Shume teme e bukur! Miremengjes e vetem te mira ju uroj:)
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,179
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Mirëmëngjesi ditë e re. Mirëmëngjesi ditë e mbarë.
Mirëmëngjesi shpirt i çiltër. Mirëmëngjesi mendje e kthjellët.

@Elushe- mirëmëngjesi, goca e buzëqeshjeve.
 
Last edited:

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
17,612
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Teme konkurente kjo :d

Miremengjes Profesor
Paci nje dite me diell:)
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,179
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

SA MIRË KUR ME KËNGË FILLOHET DITA

Në shkollën e Herborgut, ku jam duke punuar, ashtu sikur në shumicën e shkollave në Danimarkë, ka një traditë të mirë: ata e fillojnë ditën me këngë.

Të shumtën e herës edhe unë marr pjesë ( d.m.th kur vij herët në shkollë) dhe bashkë me nxënësit dhe mësuesit këndojmë këngën e mëngjesit. Sot më bëri përshtypje një këngë, që titullohej: Kënga e Tyrës ( vend- lokacion këtu afër Herborgut ) e cila i kushtohet fillmditës, sepse ka shumë rëndësi si e fillon ditën, ndaj e quajta "Mirëmëngjesi ditë e re", ose "Kënga e Ditës së re".

Sa forcë e dashuri më dha kjo këngë!

Më ka bërë përshtypje edhe një tjetër gjë në këngët e mëngjesit. Ende, asnjëherë nuk kam dëgjuar të këndohen në mëngjes këngë të "gjakosura " ( horror ), këngë që mbjellin urrejtje ndaj të tjerëve; të gjitha kënget i kushtohen jetës, ardhmërisë, punës, nderit.... Fëmijët nuk duhet që në mëngjes t'i ngarkojmë me këngë të trishta.

Prandaj kanë jetë të mirë danezët, prandaj ka mirëqenie këtu, prandaj mesataren e jetëgjatësisë e kanë mbi 82!

Se ju lodha, o miq.
Ju dëshiroj ditë e muaj të mirë, plot dashuri e respekt, buzëqeshje, harmoni e tolerancë për njeriun e për jetën.

P.S. Tani po ju sjell edhe këngën në danisht e në gjuhën shqipe ( me një përkthim të lirë )
Meqë m'u duk se nga forografia nuk lexohej shkrimi, unë po e sjell tani me shkrim në danisht dhe të përkthyer në gjuhën shqipe:

God morgen nye dag
God morgen velbehag
God morgen sol og vind
God morgen lyse sind
God morgen du som er på vej
God morgen til en lystig leg
Go’ morgen – go’ morgen – go’ morgen

God morgen blomst og urt
God morgen til alt surt
God morgen lille dreng
som sover i sin seng
God morgen alle folk på jord
God morgen kære far og mor
Go’ morgen – go’ morgen – go’ morgen!

- përkthimi -

Mirëmëngjesi ditë e re
Mirëmëngjesi kënaqësi shpirti
Mirëmëngjesi, diell e erë
Mirëmëngjesi mendje e kthjellët
Mirëmëngjesi ti që në rrugë je
Mirëmëngjesi ti lojë e dëshiruar
Mirëmëngjesi! Mirëmëngjesi!

Mirëmëngjesi barishte e lule
Mirëmëngjesi për gjithçka që vjen
Mirëmëngjesi ti vogëlush
që akoma rri shtrirë në shtrat
Mirëmëngjesi njerëz anembanë
Mirëmëngjesi baba e nënë
Mirëmëngjesi! Mirëmëngjesi!
 
Last edited:

BlueRose

Audere semper
Anëtar
Jul 20, 2011
Postime
6,359
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Miremengjesi!
 

Ajell

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 23, 2016
Postime
1,211
Pikët
0
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Miremengjesiii!
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,931
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Në Teme : Ju te gjithe jeni njerez te mire dhe intelegjent :d
 

Beaute

👸
Banned
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,677
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Miredita Gi. Te uroj nje dite sa me te bukur .:)

Miredita Te gjithve.:)
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,600
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Teme konkurente kjo :d

Miremengjes Profesor
Paci nje dite me diell:)
meqe kemi nje teme per pershendetjet e zakonshme ditore,
meqe kemi kete temen vetem per pershendetjet e mengjesit,
meqe kemi nje tjeter vetem per kafen e mengjesit,
meqe kemi nje tjeter vetem per "Naten e Mire"
meqe kemi nje tjeter teme po te ngjashme per "Te Pagjumet"
meqe kemi nje tjeter vetem per shqiptaret ne USA
meqe kemi nje teme vetem per anetaret me te dashur
meqe kemi nje teme per Pershendetje me fotografi dhe muzike
meqe kemi nje teme vetem per gocat dhe cunat e Tirones
meqe kemi nje teme me varavingo nga udhetimet ne vendlindje

une mendoj qe s'ka me konkurrence, vendet jane te zena.
I vetmi vend i lire eshte vetem Pershendetje Jashtetokesore -qesh--qesh--qesh- ``14``
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,318
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Pershendetje Adem,

Po perpiqem te kuptoj qellimin e kesaj teme dhe cfare ofron kjo me teper se tema tjeter e pershendetjeve me fjale apo asaj me muzike?!
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,931
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Esther tek kjo teme, sa here qe futesh, e ke me detyrim te thuash diqka pozitive dhe ne fund te buzqeshes, ose me foto, ose me ndonje emocion nga forumi, mirepo eshte mandatory qe te jete pozitiv. Ja ndosha veq e ke vrejt dallimin ne momentin qe ke shkru tek kjo teme, se sa pozitiv je duke u ndje per momentin. :)
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,318
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Pse te ato temat e tjera nuk tregohesh dot pozitiv?! Mua kjo teme pervec agrivimit, nuk me dha asnje lloj ndjenje tjeter.
 

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
11,121
Pikët
63
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

``chairhide``
Pse te ato temat e tjera nuk tregohesh dot pozitiv?! Mua kjo teme pervec agrivimit, nuk me dha asnje lloj ndjenje tjeter.
Hiq ashpërsinë ta kuptosh :p ``chairhide``

Shkruaj të dashur forumistë :p
Buzëqeshni
Buzëqeshni :D

Kaq!
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
18,674
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Me thoni ndonje fjale te embel, lol
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,931
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Bad Teacher, ti je shume e bukur, shume e lezetshme,shume simpatike, obobobo sa me fat eshte burri i juaj qe te ka. :)
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
55,832
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Me thoni ndonje fjale te embel, lol
-Ëmbël (fjalë e ëmbël)
-:) :) (ja dhe dy buzëqeshje nga një që kërkohet)
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,732
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

e paskan hap temen apet. Demi ka çel nai shishe shampanj-qesh-
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,613
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Shisha me shampanje eshte lajm pozitiv edhe ta bene buzeqeshjen, smiley, smileja :D
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,732
Pikët
113
Përgjigje e: Mirëmëngjesi ( Eja, na e thuaj një fjalë të mirë, falna një buzëqeshje )

Shisha me shampanje eshte lajm pozitiv edhe ta bene buzeqeshjen, smiley, smileja :D
ja ja wunderbar gute rede man:d
 
Top