• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mish i bardhë me kërpudha dhe kaçkavall

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Për 4 persona

* 1 kg gjoks pule
* 50 gr gjalpë
* 200 gr kaçkavall
* 200 gr kërpudha të freskëta
* 3 thelpinj hudhër
* 1,5 lugë miell
* 1 kokë qepë
* 200 ml qumësht
* vaj, kripë dhe piper i zi

Përgatitja:
E grijmë qepën dhe e skuqim në vaj. Pasi zbutet qepa, në tigan i shtojmë kërpudhat e prera në fije të holla. Pasi skuqen ato, në tigan e shtojmë hudhrën e grirë. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi. Gjokset e pulës i presim në biftek, të cilat i skuqim në vaj në tigan tjetër. Fillojmë me përgatitjen e salcës beshamel. Në tenxhere në zjarr e hedhim gjalpin.

Pasi shkrihet gjalpi, e shtojmë miellin. Përziej më me tel kuzhine. Duke përzier pandërprerë me tel, në tenxhere e hedhim qumështin. Hedhim kripë dhe grijmë piper të zi. Pasi salca beshamel e fiton dendësi në e duhur, e heqim tenxheren nga zjarri.
Në tavë hedhim vaj dhe në të vëmë biftekun e skuqur.

Sipër çdo bifteku vëmë nga masa me kërpudha. Sipër vëmë salcë beshamel. Sipër salcës grijmë kaçkavall. Tavën e vëmë në furrë. Pjekim 10 minuta, në temperaturë prej 200 gradë.

Biftekun e pulës me kërpudha i vëmë në pjatën për servirje. Në dy skajet e pjatës vëmë brokoli të kaurdisur. Zbukurojmë me feta domateje. /
 
Top