• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa


Mish pule ne copa

gjysem kg bamje

1 qepe e madhe

4 domate te pjekura

vaj,krip,piper

PERGATITJA

Skuqet qepa ne vaj hidhen domatet e grira pastaj hedhim copat e mishit ,,i perziejme mire e mire ,,i mbulojme me uje copat e mishit hedhim krip dhe piper dhe i leme ne zjarr mesatar te ziejne.Kur shohim se mishi i pules gati eshte zier fillojme pregatitjen e bamjeve,

Bamjet jane lene ne nje vend te ngrohte qe me pare qe te shkrihen ( nqse bamjet kur jane futur ne ngrirje nuk kane qene shum te fresketa ---vendosini per pak minuta ne uthull.

Bamjet vendosen ne fund te nje tenxhereje te rreshtuara me maje ne mes,,hidhni siper tyre gjellen me mishin e pules,,ju vendoset siper nje pjate porcelain permbys qe mos te lejoje bamjet te ngrihen ne siperfaqe

Lerini te zihen derisa te ngelin me pak uje
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

Gjithmone i kam bere bamjet me mish vici. Ne shqiptaret ne pergjithesi perimet i kemi gatuar me mish, ndersa pulen kryesisht me brumerat. Nuk e di pse. Se ku degjova nga nje gjirokastrite qe beheshin dhe me pule. U bera kureshtare dhe i gatova. Me pelqeu.
Bamjet me pelqejne me shume kur jane te fresketa, dhe te plota. Te grirat zakonisht i gjen te copetuara. Zakonisht i gatuaj ne tave dhe jo tenxhere.
I gatuaj bamjet te pakten nje here ne jave.:)
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

[email protected] bamjet dhe mami ime me mish viçi i gatuan gjithemone... por siç the dalin te mira dhe me mish pule..mua me pelqen mishi pules qe ta besh me kerpudha dhe me pak patate..

kurse bamjet mundet ti skuqesh pak sepse i ben qe te mblidhen dhe nuk hapen kur i hedh ne tenxhere per gatim. :)sepse mishin dhe qepen ja gatuan veç. dhe kur fergon pak bamjet i jep shume pak vale te dyjave bashke..... sepse jan te gatuara.. dhe mua me pelqejne shume :)
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

Edhe une i skuq pak bamjet. Ne pergjithesi nje pjese te mire te perimeve i fergoj pak ne tigan. Behen me te shijshme.
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

po [email protected] ashtu fergohen pak edhe i kullon vajin ..pastaj i bashkon bashke me qepen dhe mishin e gatuar dhe i shton gjerat e duhura ..

po ne pergjithesi perimet fergohen pak fare.. dhe gatuhen behen me te shishme me lezet ndryshe :)

kiss [email protected]
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

IIIIIIIIII sa te shpifura jane bamjet...Me kujtohet kur isha e vogel qe me thoshte mami: Po e mbarove gjellen do te blej kepucet :p..
Hante bamjet me zor tjetra vetem per nji pale kepuce :D..
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

Mos skuqni shume vajza se analazita e gjakut nuk dalin mire pastaj;)
une nuk skuq hic
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

Po une qe ha vetem te kinezi dhe te mcdonald..:p..Maksimumi i perimeve qe mund te ha eshte nej kaktus te meksikani :D..
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

Me kalimin e kohes do e kuptosh se cfare i ben vetes
bej nje analize gjaku edhe do e maresh pergjigjen atje;)
te gjithe mund te marim dicka nga jashte por,,,,
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,912
Pikët
113
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

Ne vend te bamjeve cfar mund te perdorim tjeter?
Palltixhan.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

po mund te vesh cfare te pelqen por patlixhanin duhet ta kesh kujdes se nga njeher eshte i hidhur nese nuk e ke len ne uje per disa ore
 

ABORDAZH

into the wild
Anëtar
Dec 7, 2010
Postime
1,510
Pikët
48
Vendndodhja
kuturu
Përgjigje e: Mish pule me bamje (te ngrira -frigoriferi )

na mesoni ta bejme me ndonje gje tjeter, se me bamje se ha une
 
Top