• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mjekesia & Sherbimi

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
61,159
Pikët
113
Per Zotin, nese do gjeje nje pacient te vetem qe mund ti kem kerkuar para ose ti kem lene mangut dicka nga sherbimi qe e kam detyrim bujrum. Nuk jemi as shume mjeke keshtu qe llafi xhiron mjaft shpejt :)
Po të pyesësh njerzit do thonë që të shqep duke marrë lekë, asnjë nuk mendon se doktori nuk merr lekë.
Kështu që namin e ke sikur po bën namin prandaj në daç merr në daç mos merr në sytë e njerzve ti je gllabërues lekësh.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
8,338
Pikët
113
Nuk jam dakort aspakt , sigurisht qe ka profesionista te ndershem dhe ne mjeksi qe e bejn ate pune me perkushtim dhe pasion por eshte e pafalshme ddrqi ta haj te shohesh tjetrin tek vdes dhe ti qe e ke detyre humane morale profesionale te mos besh asnje perpjekje pa mar ate rryshfetin tend qe te njollos njeher e mire , cdo gje ne shqiperi vertitet pas politikes karikes dhe frikes eshte per te ven duart ne koka ngado qe hesh syt .
Eshte me se e vertete..
Rasti qe ndodhi nuk kerkon justifikim..eshte skandaloze...
 

Si Bora

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
26,249
Pikët
113
Nuk te meson dot askush dhe as te detyron te jetosh ne ate menyre ne cfaredolloj profesioni qoft , “ti” zgjedh te jesh nje prej atyre...
Aspak dakort.
Jo jo ketu do te kundershtoj rendshem.
Kjo ndodh nga pagat e ulta. Nje doktor i cili paguhet shume mire nuk e ul veten te marri leke dhe anasjelltas nje pacient qe ka siguracione dhe nje pune me te ardhura te mjaftusheme nuk fut leke poshte dores. Ky eshte nje sistem i instaluar nga spitalet publike per arsye fondesh. Atje ne cdo institucion publik duhet ta paguash perndryshe puna ste zgjidhet. Kaq e thjeshte eshte!
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
26,729
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Per Zotin, nese do gjeje nje pacient te vetem qe mund ti kem kerkuar para ose ti kem lene mangut dicka nga sherbimi qe e kam detyrim bujrum. Nuk jemi as shume mjeke keshtu qe llafi xhiron mjaft shpejt :)
E di se kam qene vete i shtruar.Nga personeli mjekesor nuk me kerkoi askush asgje.Vetem kordinatorja i kerkonte ndonjehere plakut per transportin kur me sillte shishe uje.Normale ajo punonte me nafte.
 

IronMan

Kindda Hero
Anëtar
Apr 12, 2013
Postime
1,588
Pikët
113
Vendndodhja
Marvel Universe
Po të pyesësh njerzit do thonë që të shqep duke marrë lekë, asnjë nuk mendon se doktori nuk merr lekë.
Kështu që namin e ke sikur po bën namin prandaj në daç merr në daç mos merr në sytë e njerzve ti je gllabërues lekësh.
Per ate pjese nuk kam piken e dyshimit dhe ne syte e popullit kam per te mbetur perhere i tille. Dhe sic thashe kjo do beje qe akoma me teper personel te iki.
Ajo qe me vjen keq eshte qe keto lajme hedhib poshte edhe mundin e shume prej atyre aty qe mundohen ta bejne punen sic duhet. Aq me teper qe lajme te gjitha jane ushqim per popullit qe te harroje problemet e tjera qe jane ne kete menyre. Nuk ju ben pershtypje se kur doli si lajm? Dmth cfare problematikash po diskutoheshin ne TV derisa doli ky lajm?
 
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
3,720
Pikët
113
Vendndodhja
Diku!
Jo jo ketu do te kundershtoj rendshem.
Kjo ndodh nga pagat e ulta. Nje doktor i cili paguhet shume mire nuk e ul veten te marri leke dhe anasjelltas nje pacient qe ka siguracione dhe nje pune me te ardhura te mjaftusheme nuk fut leke poshte dores. Ky eshte nje sistem i instaluar nga spitalet publike per arsye fondesh. Atje ne cdo institucion publik duhet ta paguash perndryshe puna ste zgjidhet. Kaq e thjeshte eshte!
Ai doktor me ate page e ka mare parasysh qe kur ka nisur studimet, dhe betohet per ate profesion, pasi hyn ne sistem shnderojet ne tjeter specie, ndersa ai person we ka nevoj per ate sherbim tek ai mjek apo infermiere eshte i detyruar te jap rryshfet ndryshe ata nuk do e prekin me dore , eshte kaq banale cdo gje sa nese nuk i perjeton vet personalisht nuk mund ti besosh as ktyre qe them une dhe askujt qe ndan njejtin mendin si une..
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
61,159
Pikët
113
Jo jo ketu do te kundershtoj rendshem.
Kjo ndodh nga pagat e ulta. Nje doktor i cili paguhet shume mire nuk e ul veten te marri leke dhe anasjelltas nje pacient qe ka siguracione dhe nje pune me te ardhura te mjaftusheme nuk fut leke poshte dores. Ky eshte nje sistem i instaluar nga spitalet publike per arsye fondesh. Atje ne cdo institucion publik duhet ta paguash perndryshe puna ste zgjidhet. Kaq e thjeshte eshte!
Ti ja fut kot.
Ka doktora që u vete 1 milion lekë në ditë dhe prap të shikojnë nga duart për të marrë një 5 mijë lekëshe.
Këta jan të punësuar në dy tre klinika marrin dy tre rroga, marrin para nga farmacitë që u çojnë klient dhe prap duan të rrjepin fakirët.
 

Si Bora

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
26,249
Pikët
113
Ai doktor me ate page e ka mare parasysh qe kur ka nisur studimet, dhe betohet per ate profesion, pasi hyn ne sistem shnderojet ne tjeter specie, ndersa ai person we ka nevoj per ate sherbim tek ai mjek apo infermiere eshte i detyruar te jap rryshfet ndryshe ata nuk do e prekin me dore , eshte kaq banale cdo gje sa nese nuk i perjeton vet personalisht nuk mund ti besosh as ktyre qe them une dhe askujt qe ndan njejtin mendin si une..
Po po ne ate krah fli ti. Te ishin gjerat keshtu si thua ti cdo gje do te ishte perfekte ne kete bote te « piset ». Atje madje te gjeje nje post ne nje spital apo bashki ishe njeriu qe patjeter ke te njohur nga lart sepse me merite eshte dicka e veshtire.. per mua mekanizmat e sistemit jane te kalbur dhe per kete vuajme sot. Me vjen keq me shume per njerzit qe jane te detyruar te perplasen me spitalet publike.
 

Si Bora

V.I.P
Anëtar
Sep 27, 2014
Postime
26,249
Pikët
113
Ti ja fut kot.
Ka doktora që u vete 1 milion lekë në ditë dhe prap të shikojnë nga duart për të marrë një 5 mijë lekëshe.
Këta jan të punësuar në dy tre klinika marrin dy tre rroga, marrin para nga farmacitë që u çojnë klient dhe prap duan të rrjepin fakirët.
Po pra jane mekanizmat qe i kemi ndertuar vete ne.
 

shoku_tanku

I am the chosen one
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
26,729
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Tek kjo teme mund te flasi vetem @shoku_tanku
Ajo kokkuqja e rilindjes dajana rosa e ka lyer dhe pjeshken te kuqe?
Ka qe kerkojne ka qe jane korrekte.Gjithsesi po ja u dhe nuk i refuzojne.Une kam patur fatin qe kam patur te njohur te punesuar te qendra spitalore universitare.Jo se do mi benin sherbimet pa leke po te pakten te drejtonin diku dhe te mbaronin pune.Operova plaken me tumor ne koke,ajo nderhyrje ne privat bente 10.000 €.Ne shtet i dhashe dicka kirurgut qe e mori persiper,ja dhashe me deshire se ai nuk beri pazar pasi nderhyri miku.Keshtu funksionojne gjerat ketu.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
19,905
Pikët
113
Erdogani dhe Gulen luftë spitalesh në Shqipëri. Po Rama me kë është?Janar 12, 2021Nga BoldNews.al
“Dhurata” e kryeministrit turk, Rexhep Taip Erdogan, për ngritjen e një spitali të ri në qytetin e Fierit, për një periudhë rekord brenda 3 muajve, duket se fsheh një tentativë për të rivalizuar investimet Guleniste në Shëndetësinë shqiptare.
Erdogan “surprizoi” homologun e tij shqiptar, Edi Rama, kur pak ditë më parë deklaroi gjatë një takimi zyrtar mes tyre në Ankara, se qeveria turke do të investojë me urgjencë ngritjen e spitalit në Fier.
Pas “fermanit” të Erdoganit, Rama doli vetë në periferinë rurale të Fierit dhe piketoi po ai vetë zonën më të përshtatshme për ndërtimin e godinës.
Pasi u vendos dhe vendi, kryeministri Rama tregoi edhe disa detaje se si do të funksiojë menaxhimi i këtij Spitali të ri.
Në një komunikim mediatik gjatë mesditës së kësaj të Hëne, Rama u shpreh se “Do të jetë një spital (i Fierit), ku Republika e Turqisë do të kontribuojë jo vetëm për ndërtimin, por dhe për transferimin e teknologjisë”.
Ai vijoi më tej, duke u shprehur se “për një periudhë kohe, spitali do të administrohet nga specialistë turq, do të punësohen natyrisht mjekë dhe infermierë shqiptarë që për një periudhë kohe do të punojnë nën drejtimin e specialistëve turq dhe në fund do të marrin edhe drejtimin e spitalit”.
Pa u mohuar vlerat menaxherëve dhe mjekëve turq, kjo dhuratë “e kushtëzuar” e Erdoganit krijon pikëpyetje mbi qëllimin real të saj.
Natyrisht, për qytetarët shqiptarë, një spital i ri është një vlerë e shtuar, pavarësisht kundërshtive të pronarëve të tokave të piketuara nga Rama në mënyrë “arbitrare”.
Por, fakti që qeveria turke ka kushtëzuar ndërtimin dhe menaxhimin e spitalit të ri të Fierit me administrimin nga persona me shtetësi turke, krijon përshtypjen se ky institucion i ri shëndetësor mund të shërbejë si një “kontrapedal” për investime të tjera turke në Shqipëri, të pavarura nga Erdogani.

Prej shumë vitesh, qeveria e Ankarasë ka kërkuar nga autoritetet shqiptare që të marrin masa dhe të pengojnë investimet e atyre që konsiderohen si interesa të lidhura me Lëvizjen Gulen, të drejtuar nga Fetullah Gulen, një kundërshtar i ashpër politik i kryeministrit aktual turk, Rexhep Taip Erdogan.
Qeveria e Ankarasë është e bindur se multi-miliarderi Gulen ka investuar në Shqipëri, në sektorë të rëndësishëm si në Shëndetësi, Arsim e në industrinë e rëndë.

Pas një goditjeje që morën pak muaj më parë disa institucionet arsimore në Shqipëri, të konsideruara nga Ankaraja si të lidhura me Gulenin, tashmë duket se i ka ardhur radha investimeve private në Shëndetësi.
Menaxhimi i Spitalit të ri të Fierit nga administratorë turq mund të konsiderohet si një hap i parë i sfidës që qeveria e Ankarasë po u bën institucioneve private shëndetësore në Shqipëri.
Erdogan e ka treguar qartë tashmë se ka një ndikim shumë të madh mbi kryeministrin shqiptar Edi Rama, sidomos pas dhuratave të pakursyera për avionë “personal”, me të cilin kreu i qeverisë së Tiranës kryen udhëtimet në vendet e rajonit apo për premtimin për ndërtimin e disa zonave të rrënuara nga tërmeti i 26 Nëntorit 2019.
Nga ana tjetër, Rama, i cili kërkon me çdo kusht mandatin e tretë qeverisës, ka nevojë ekstreme për një “mbështetës” si Erdogani.
Ndaj, nuk mund të jetë aspak surprizë nëse, pas ndërtimit të Spitalit të Fierit, përfaqësues të qeverisë së Ankarasë të marrin një rol primar në sektorin e Shëndetësisë në Shqipëri, duke sfumuar investimet e deritanishme private në këtë fushë, të cilat, siç pretendojnë njerëzit e Erdoganit, dyshohet se janë të lidhura me Fetullah Gulen.
 
Top