• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mjeket shqiptare e cojne vajzen shqiptare drejt vdekjes me nga keq mjekimi

The.Mask

Anëtar
Anëtar
Aug 14, 2014
Postime
507
Pikët
18
Vendndodhja
Dibër

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,221
Pikët
113
Gjynaf, u prehte ne paqe Anjeza e shkreta, me kete rast tragjik, qe paska patur per fat. Me nje diagnostifkim te sakte do te ishte ne jete dhe prane dy femijeve te saj te vegjel, nderkohe personelit mjekesore ti sherbeje si leksion ne te ardhmen ky rast tragjik, qe mund te shpetoje jeterat e shume njerezve te tjere. Pra siç prefereohet qe sa me shpesh dhe ne shume menyra te behet kontrollimi i tyre per te ardhur tek nje diagnostifikim i sakte.

Meqe ra dhafi, siç bie fjala… po lexoja keto dite, qe eshte shtuar numri i te prekurve me kancer edhe ne moshat e reja, gje qe fillimisht simptomat as vete te prekurit nuk i marrin seriozishte, sepse nuk e presin qe ne nje moshe te re te jene te goditur (statistikisht nga teresi e te prekurit me kancer, statisktikat llogarisin me nje perqindje 5-10 % te semuareve), por njkekohesisht i njejti gabim ndodhe edhe nga ana e mjekeve, ngaqe ata mendojne qe pjesa me e madhe e rrezikut i perket moshave mbi 40 vjeçare.

Kanceri endometrial, veshkave dhe pankreasit jane ne rritje tek mohat e te rriturve, por edhe tek te rinjet.

Ne Juesej, kanceri endometrial prek grupmoshat 25-49 vjeç dhe numri i kancereve qe prek moshat nen 30 vjeçare eshte ne rritje. Nga 1995 ne 2014, numri i pacienteve me kancer ne veshka te moshave 25-29 vjeç u rrit me 6.2 perqind ne Angli,.

Nderkohe kanceri i temthit eshte ne rritje ne bote me 36 perqind tek njerezit me mosha mbi 30 vjeç. Vitet e fundit kane hetuar intensivisht faktin se kanceri i zorres se trashe po behet me i zakonshem tek te rinjte deri ne 49 vjeç, dhe ky lloj kanceri dikur ishte karakteristik per popullaten e moshuar.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Ka nje teme per MJEKESINE dhe DOKTORAT ne kohen e largeqoftit.
Shttttttttttttttttttttttttttttttttttttt.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
7,301
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Keta duhen egzekutuar
Pak qe marin rroge
Ne shtet dhe ne privat ku cmimet i ke si ne Europe! Po tallin dhe menderen me jeten e njerezve.
Ekzekutimi eshte pak per ta. Ashtu shpetojne nje here e mire ata.

Une mendoj se ata duhet te vuajn. Ta vuajne dite per dite ate qe kane bere. Dhe vuajtja me e madhe per ta eshte revokimi i te drejtes per te ushtruar profesionin e mjekut.
Mund te duket denim me i bute por eshte me i rende per ta, besom. Cdo njeri e perjeton ne menyren e tij dhimbjen dhe vuajtjen.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Ekzekutimi eshte pak per ta. Ashtu shpetojne nje here e mire ata.

Une mendoj se ata duhet te vuajn. Ta vuajne dite per dite ate qe kane bere. Dhe vuajtja me e madhe per ta eshte revokimi i te drejtes per te ushtruar profesionin e mjekut.
Mund te duket denim me i bute por eshte me i rende per ta, besom. Cdo njeri e perjeton ne menyren e tij dhimbjen dhe vuajtjen.
GABIM.
Marrin licence tjeter per ushtrim si..................KRIMINEL.
KLM nga mua dhe noten.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
7,301
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
GABIM.
Marrin licence tjeter per ushtrim si..................KRIMINEL.
KLM nga mua dhe noten.
Merri nje te pasuri pasurin dhe do shikosh kur te vdesi. Vdekje me te dhimbeshme per te nuk ka.
Keshtu jane dhe keta. ajo cope karte u jep pushtet, u jep para, u jep te drejten te ndihen Zot. Hiqja ate karte dhe do ti shohesh te vdesin neper cmendina.
Mendimi im ky Sistem, nuk thashe se eshte i sakte.

Naten e mire Sistem.
 

Bad_Teacher

*Eat Me*
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
19,278
Pikët
113
Keta plehra mjeke po ikin nga Shqiperia dhe po na vijne ketej neper Gjermani/France etj etj..
Pasi po marrin ne qafe shqiptaret, duan te marrin ne qafe edhe te huajt me duket…. :unsure: -hug-
Po andej nuk I ve kush direkt ne ate pozicion Bsbe, mos u tremb. Lol. Le ti hedhin ne gjyq keto palo doktora. Ti nxjerrin neper gazeta. Ti demaskojne para t’gjitheve. Shume mire ka bere kjo Anjeza qe u cuar leter te hapur. Ta marrin vesht te gjithe. Tu ulet reputation, mos u shkoj me njeri as ne privat kudo qe praktikojne. Do marri ca kohe sa te ndergjegjesohen te gjithe qe ke te besh me jete njerezish por duhet.
 

Helena

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
19,618
Pikët
113
Eshte mos te rente e keqja se po te ra zoti na ndihmofte pastaj...

Iku ajo e fatkeqesisht e sa te tjere do t'ikin mbas kesaj....
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,221
Pikët
113
Per nje vend ne poziten siç eshte Odhbenia pa organ kontrolli e pergjegjesie, te ndodhin keshtu gjerash qe fatkeqesisht perfundojne me fatalitet te papershkruar.

Ne raste te tilla, patjeter qe kjo neglizhence profesionale do te duhej ti nenshtrohej pergjegjesise penale; a i bie te kualifikohet vrasje e paramenduar ose e shkaktuar nga neglizhenca, por qe duhet dikush ti paguaj faturen.

Dhe qetra, sa kam degjuar edhe ketej ne Zhvicerr nga njerez te ndryshem, qe i jane nenshtruar ndonje nderhyrjeje me ndonje gabim te mundshem, thone qe perkunder ankesava o padise eshte e veshtire per tu deshmuar, ngaqe dhe sepse keta „vedhezerit e Hipokratit“ nuk deshmojne kunder njeri-tjetrit. 🤔 Qashtu thoshin te ju kene thene avokatet e tyre nga ajo qe ka rezultuar.

E shumta sillet sikur ka ndodhur nje gabim, ama nuk po e gjejne ate kriminelin se ka hikur 😳

Ne qashtu raste, beji padine sikur ke jueseja, me ka shkelur kemben mjeku kur isha ne Spital dhe demshperblim 100 milion dollare; you know e dua pagesen ne banke pdhus ti thuash pate fat dottore qe nuk ishe gje e modhe se kish plasur ne one billion dollars 💵 kerkesa per zhdemtim.

Te shikosh si i shikojne e lexojne pastaj dottoret ato raporte e ato skica.

Edhe do te duhej sistemi hamerikan i gjobave te ishte edhe ke juropa ne praktikim.
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,384
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Problemi më i madh është spitali privat në Shqipëri.
Askush nuk i ka nën kontroll, çdokush mund të të luaj me jetën e pacientit duke rritur fitimet nëpërmjet marketingut të sforcuar bile deri aty sa të kërcënoj çdokënd që investigon apo shkruan për keq - mjekimin me pasoja deri në fatalitet.
A u harruan dy pacientët e Spitalit Amerikan?
E ndjera pastë dheun e lehtë dhe mjekët paqin faqen e zezë dhe në kokë të tyre më keq.
Por ne jemi këtu ku jemi për shkak të Klodianëve të parajsave fiskale.
Amavita, kontinental, amerikan 1,2,3,4,5,6 e të tjera nëpër rrethe janë kthyer në varrhimës të shqiptarëve dhe jo sipas udhëzimeve të betimit të hipokratit.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,892
Pikët
113
Merri nje te pasuri pasurin dhe do shikosh kur te vdesi. Vdekje me te dhimbeshme per te nuk ka.
Keshtu jane dhe keta. ajo cope karte u jep pushtet, u jep para, u jep te drejten te ndihen Zot. Hiqja ate karte dhe do ti shohesh te vdesin neper cmendina.
Mendimi im ky Sistem, nuk thashe se eshte i sakte.

Naten e mire Sistem.
Nuk ishte as kritike as per te dhene mend.Beni meson nga juve.
E kisha fjalen duhet bere njeri prej tyre SHEMBULL.
Tashti si?
Besoj e dini mendimin tim, dhe eshte ne.............KULM EKSTREMIST.
A mund te zgjidhet problemi?
Nuk e di.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
7,011
Pikët
113
me vjen keq per kete nene
ka njerez te pa skrupullt sic ka edhe njerez te pergjegjshem per punen qe bejne
une mendoj se ata qe ikin jane pikerisht ata qe nuk durojne mizerjen morale qe ekziston ne shqiperi
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,384
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
me vjen keq per kete nene
ka njerez te pa skrupullt sic ka edhe njerez te pergjegjshem per punen qe bejne
une mendoj se ata qe ikin jane pikerisht ata qe nuk durojne mizerjen morale qe ekziston ne shqiperi
Problemi qëndron se papërgjegjshmëria është në propocion më të madh se e kundërta.
Shëndetësia jonë dhe jo vetëm është kthyer në akumulues të të mirave materiale dhe jo në qasje të një shërbimi më të mirë.
Që do të thotë mjekë, infermierë dhe shumë punonjës të administratës janë gjobëvënës në këmbim të shërbimit që duhet ta bëjnë sepse paguhen nga taksat tona.
Sigurisht që ikja është zgjidhja e fundit por a është etike të abuzosh me shëndetin e dikujt në këmbim të parasë kur ai paguhet për një gjë të tillë?
Nejse Shqipëria ka abuzime të panumërta që nuk ka memorie kompjuterash ta rezervoj dhe kjo për fajin tonë ( por më shumë të strukturave shtetërore )që jemi shkurtpamës/dritëshkurtër.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
18,864
Pikët
113
Problemi më i madh është spitali privat në Shqipëri.
Askush nuk i ka nën kontroll, çdokush mund të të luaj me jetën e pacientit duke rritur fitimet nëpërmjet marketingut të sforcuar bile deri aty sa të kërcënoj çdokënd që investigon apo shkruan për keq - mjekimin me pasoja deri në fatalitet.
A u harruan dy pacientët e Spitalit Amerikan?
E ndjera pastë dheun e lehtë dhe mjekët paqin faqen e zezë dhe në kokë të tyre më keq.
Por ne jemi këtu ku jemi për shkak të Klodianëve të parajsave fiskale.
Amavita, kontinental, amerikan 1,2,3,4,5,6 e të tjera nëpër rrethe janë kthyer në varrhimës të shqiptarëve dhe jo sipas udhëzimeve të betimit të hipokratit.
Nje te afermit tim i thane ke cancer ne fyt, atje tek Hygea...
E qajten per se gjalli sa kohe
Vajti ne Italy i thane ke infeksion!
Pastaj filluan te qajne per leket qe kishin len lart e poshte qe nga hygea dhe der ne Italy.

Welcome to Albania
Vendi i cudirave
 

par

V.I.P
Anëtar
Oct 30, 2015
Postime
6,384
Pikët
113
Vendndodhja
Diku nëpër Shqipëri, lindur anës së Drinit të Zi.
Nje te afermit tim i thane ke cancer ne fyt, atje tek Hygea...
E qajten per se gjalli sa kohe
Vajti ne Italy i thane ke infeksion!
Pastaj filluan te qajne per leket qe kishin len lart e poshte qe nga hygea dhe der ne Italy.

Welcome to Albania
Vendi i cudirave
Kam shkruar me 10-tra herë në forum por edhe në rrjetet sociale që braktisja e spitaleve private në Shqipëri është mëse e domosdoshme nga çdokush përfshirë banorët e Kosovës.
Janë ndërmarrje kriminale në Shqipëri që më së shumti kontrollohen nga fondacione off shore dhe parësorja e tyre janë fitimet e oligarkisë dhe jo shërimin e shoqërisë dhe në mos them se mund të bëjnë edhe transplant organesh për Ishujt Marshall.
Të të fusin në sallë apo të bëjnë një ekzaminim pa patur nevojë fare pacienti, është marketing.
E di që spitalet shtetërore janë lënë në mëshirë të fatit mu për shkak të atyre private që pacienti me familjarët e tyre të shkojnë dhe të lënë shtëpi e katandi tek privati por zgjidhja paa shtetit është jashtë Shqipërisë, sepse tek e fundit spitalet shtetërore në në EU nuk të kurojnë për marketing.
Dhe diçka por mund ta konfirmoj ndokush tjetër nëse ka ndonjë njohuri.
OJQ që operojnë në Shqipëri por bëjnë studime për të privatizuar ose konçesionuar më mirë gjithë sistemin shëndetësorë të Shqipërisë tek ndonjë Klod i off shore.
E paramendoni se ç'mund të ndodh me bankat e gjakut!!!!!
Nga kush do kontrollohen dhe ku përfundojnë?
Se tashmë kemi një sërë PPP në sistemin tonë shëndetsorë që po na kontrollojnë gjithëçka të shëndetit tonë dhe jo vetëm.
 
Last edited:
Top