• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Mona Liza ishte burrë

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania

Mona Liza nuk është portreti i një gruaje.
Sipas disa studimeve të fundit që janë bërë mbi veprën e Leonardo da Vinci, Mona Liza i ngjan një mashkulli me emrin Leonardo Salai, me të cilin Da Vinci ka jetuar për 20 vjet.

“Salai kishte tipare femërore dhe ngjan shumë edhe me disa piktura të tjera të bëra nga Da Vinci”, shpjegon Silvano Vinceti, president i Komitetit Kombëtar të Vlerave Historike.

Më tej, Vinceti shton: “Vepra nisi si një portret i Lisa Gherardini, por me kalimin e kohës u shndërrua në diçka tjetër. Da Vinci krijoi një portret të idealizuar dhe jo një portret të caktuar.”

“Kjo mund të jetë edhe arsyeja se përse ky portret bën që të lindin kaq shumë teori”,
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

loool

meqe dhe kjo qenka fallso.....NUK BESOJ ME ..!!!

un krejt me qejf e shof Mona Lizen( Leonardo Salai)dhe me ka buzqeshur ...:mad:

hallall
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,664
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Kjo e sotmja eshte nje shoqeri e mbarsur plote me semundje. Dhe me e keqja eshte se ne perpiqemi tia veshim semundjet e epokes sone dhe epokave te tjera pararendese.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

E kam pare nga nje largesi , ndoshta 2 - 3 meter, aty ku eshte vendos ky portret...
S`dua te komentoj kete me lart, sepse me siguri krahasimi i Leonardos do te jete bere nga albumi i foto-ve qe i jane zbuluar :p, por mu kujtua qe ajo "te ndiqte me sy" ne cdo pozicion (majtas apo djathtas) qe t`i qendroje ...
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

qenapeshki33 :p

e kam vene re edhe kete qe thua ne tv, por nuk eshte kjo...ajo kishte nje veshtrim ndryshe....nejse...thjesht nje pershtypje e imja, se aty nuk ishte vec piktura e saj...
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Tashme ne kohet moderne edhe gayt kane kryevepren e tyre .
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Ca studime thone qe ishte vete Leo da Vinci ne ate portret ;)--
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,825
Pikët
113
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Jemi ne ekonomi tregu.
Perse keta aktualet nuk bejne DOT ato kryevepra te djeshme???
Fitonin Miliona,sipas mendimit tem.
Mbase ka nje sekret???
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

E kam pare nga nje largesi , ndoshta 2 - 3 meter, aty ku eshte vendos ky portret...
S`dua te komentoj kete me lart, sepse me siguri krahasimi i Leonardos do te jete bere nga albumi i foto-ve qe i jane zbuluar :p, por mu kujtua qe ajo "te ndiqte me sy" ne cdo pozicion (majtas apo djathtas) qe t`i qendroje ...
meri ska gje me te thjeshte se te besh nje pikture te te shoqeroje me sy. si piktor qe jam e di mire kete, mjafton vetem nje pike drite ne nje sy te erret e vendosur ne vendin e duhur e lartesia e duhur e portretir ne pikture e te shef gjithe diten ne sy pa ju dridh qerpiku fare :p
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,602
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

meri ska gje me te thjeshte se te besh nje pikture te te shoqeroje me sy. si piktor qe jam e di mire kete, mjafton vetem nje pike drite ne nje sy te erret e vendosur ne vendin e duhur e lartesia e duhur e portretir ne pikture e te shef gjithe diten ne sy pa ju dridh qerpiku fare :p

:)

une thashe nje impression te castit qe pata ne ate moment ndikoi ambienti, dicka e vecante te ishe kaq prane saj...kjo mu kujtua
teknikat nuk i di te piktures....
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

teoria qe gioconda ka qene burre, nuk eshte teori e re.
ka dekada qe perflitet...

pastaj homoseksualiteti ne firemcen e asaj periudhe ka qene tej mase i perhapur. nuk eshte gje e re.
ka qene aq i perhapur saqe ne shume vende te europes, homoseksualet ne menyre tallese quheshin "fjorentine"...
vete leonardo ka qene gay.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,895
Pikët
113
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Jemi ne ekonomi tregu.
Perse keta aktualet nuk bejne DOT ato kryevepra te djeshme???
Fitonin Miliona,sipas mendimit tem.
Mbase ka nje sekret???
Cfare i ke bere vetes :p..mos guxo vertete...ti nuk e di se sa artiste te mire bashkekohor ka...thjesht ka ndryshuar menyra e te menduarit..ka ndryshuar njerezimi dhe ka ndryshuar dhe arti...kjo nuk do te thote qe artistet bashkekohor nuk dine te bejne vepra arti.. lali, nuk eshte uje arti..nuk flitet kshu kot...
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Kjo e sotmja eshte nje shoqeri e mbarsur plote me semundje. Dhe me e keqja eshte se ne perpiqemi tia veshim semundjet e epokes sone dhe epokave te tjera pararendese.
po edhe epokat pararendese kane qene plot me semundje... ndoshta me shume se sot.

nese e ke fjalen per homoseksualitetin, edhe ne te kaluaren ka qene shume i perhapur...
ne greqine e lashte ka qene aq shume e perhapur, saqe zeusi, zoti i zoterve ka qene gay (biseksual me mire po themi)...

gjithahtu ne firencen e rilindjes (koha kur ka jetuar da vinci) ka qene shume i perhapur.
vete da vinci thuhet se ka qene gay.
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,825
Pikët
113
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Cfare i ke bere vetes :p..mos guxo vertete...ti nuk e di se sa artiste te mire bashkekohor ka...thjesht ka ndryshuar menyra e te menduarit..ka ndryshuar njerezimi dhe ka ndryshuar dhe arti...kjo nuk do te thote qe artistet bashkekohor nuk dine te bejne vepra arti.. lali, nuk eshte uje arti..nuk flitet kshu kot...
Na the dicka te re,se nuk e dime qe ndryshohjne koherat dhe njerezit natyrisht dhe arti...kjo do te thote qe nuk di ti bejne megji kete modernizim.Ju jetoni ne Firenze dhe kam lexuar dhe para disa piktura dhe skulptura te Michelangelo Buonarotti ne nj liber per i viteve 70.
Natyrisht qe bejne artistet bashkekohore vepra arti,por per cfa arti behet fjale????Me trego nje bashkekohor artist qe ben kryeveper ne krahasim me KRYEVEPRAT e M.Buonarotti dhe nuk guxoj vertete te flase.
PS:Bukur ju ka nxjerr ne avatar aparati fotografik
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Cfare i ke bere vetes :p..mos guxo , nuk eshte uje arti..nuk flitet kshu kot...

Mund te me japesh nje perkufizim kompleks te artit te lutem?Ps: Personalisht kam mbaruar artet por s'guxoj ta perkufizoj!
 

SystemA

Jam me Shqiperine,dhe ничего против Pоссии
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,825
Pikët
113
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Per nje jo artist mundesia per te perfituar kenaqesi nga burimet e fantazise eshte e kufizuar.Vazhdimesia e shtypjeve e detyron ate te kenaqet me endrra te mjera,qe mund te mbeten ende te vetedijshme.

Por ne qofte se dikush eshte Artist i vertete,atehere ai ka ne dispozicion me teper gjera.Se pari ai di ti perpunoje endrrat e veta ne ate menyre qe ato humbasin,gjithcka teper personale qe e largojne tjetrin dhe behen te kapshme per te kenaqur te tjeret.Ai di gjithashtu ti zbuse ato aq shume saqe nuk eshte e lehte te gjendet origjina e tyre nga burime te ndaluara.
Pastaj,ai ka aftesine misterioze per ti dhene forme nje lende te ushtruar derisa ajo te behet pasqyrim i sakte i perfytyrimit te tij fantastik,dhe pastaj di te lidhe me kete pasqyrim te fantazise se vet te pavetedijshme perfitimin e nje kenaqesie aq te madhe saqe fal kesaj shtytjeje te pakten perkohesisht kapercehen dhe eleminohen.

Zigmund Frojd
Rruget e formimit te simptomave.
Faqe 36-37
Rrjeshat 7-20.
Shtepia botuese''FAN NOLI,,
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Mona Liza ishte burrë

Per nje jo artist mundesia per te perfituar kenaqesi nga burimet e fantazise eshte e kufizuar.Vazhdimesia e shtypjeve e detyron ate te kenaqet me endrra te mjera,qe mund te mbeten ende te vetedijshme.

Por ne qofte se dikush eshte Artist i vertete,atehere ai ka ne dispozicion me teper gjera.Se pari ai di ti perpunoje endrrat e veta ne ate menyre qe ato humbasin,gjithcka teper personale qe e largojne tjetrin dhe behen te kapshme per te kenaqur te tjeret.Ai di gjithashtu ti zbuse ato aq shume saqe nuk eshte e lehte te gjendet origjina e tyre nga burime te ndaluara.
Pastaj,ai ka aftesine misterioze per ti dhene forme nje lende te ushtruar derisa ajo te behet pasqyrim i sakte i perfytyrimit te tij fantastik,dhe pastaj di te lidhe me kete pasqyrim te fantazise se vet te pavetedijshme perfitimin e nje kenaqesie aq te madhe saqe fal kesaj shtytjeje te pakten perkohesisht kapercehen dhe eleminohen.

Zigmund Frojd
Rruget e formimit te simptomave.
Faqe 36-37
Rrjeshat 7-20.
Shtepia botuese''FAN NOLI,,
Kete e di une ... se skam liber te frojd pa lexu poe desha nga kjo Robery Perkufizimin ;))
``respect``
 
Top