• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Monolog

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Pershendetje te nderuar forumiste!
Mendova te hap nje teme ku ne mund te testojme aftesite tona per te komunikuar me vetveten.Ketu mund te shpreheni ne forme monologu per ceshtje te ndryshme qe ju shqetesojne apo ju nxisin kureshtjen.Ngrini pyetje,ktheni pergjigje por te gjitha keto bejini me veten tuaj,pa u perzier me te tjeret se pastaj gjithcka do behej lemsh duke u kthyer ne dia,tria e me shume llogje.Me kete nuk dua te them se e keni te ndaluar te citoni monologjet e te tjereve per te bere pyetje apo per te perforcuar ide,por do ju lutesha qe keto nderhyrje te ishin sa me te pakta ne menyre qe tema te mos e humbase kuptimin.
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,660
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Monolog

Fillo vete i pari :p
Idioti i Dostotojevskit :)
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Monolog

Une idiot?!

Idiot eshte Dostojevski dhe skota e tij qe na e kane mbushur koken me idiotesira.

Kishin lezet ne nje kohe ato veprat me kapak te kuq qe i mbanim sere ne bufe(faqe muri si i thoshin).

Ilac per mendjen e fukarase ishin.

Po tani na nxjerin ca meselera me xhixhilera...me daniel stillera e me dan braunera...
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,660
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Monolog

Une idiot?!

Idiot eshte Dostojevski dhe skota e tij qe na e kane mbushur koken me idiotesira.

Kishin lezet ne nje kohe ato veprat me kapak te kuq qe i mbanim sere ne bufe(faqe muri si i thoshin).

Ilac per mendjen e fukarase ishin.

Po tani na nxjerin ca meselera me xhixhilera...me daniel stillera e me dan braunera...
Pu pu sa i pakuptushem qe je sot ...
vetem Seroja mi lexon mendimet mua ..
edhe kur si them te plota ... e din se ku du me dal...:)
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Monolog

Pu pu sa i pakuptushem qe je sot ...
vetem Seroja mi lexon mendimet mua ..
edhe kur si them te plota ... e din se ku du me dal...:)
Seroja eshte i kohes se kodit mors...do isha kurioz te lexoja ndonje monolog te tij...nderkohe dhe ti bej ca seanca bashkebisedimi me veten se mbase te ndihmon edhe te shprehesh me qarte.keshtu edhe me mua nuk zihesh,edhe temen nuk ma ben pacavure qe pa nisur mire :)
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Monolog

Pa tjeter Tanku,se gjona per ti thon vetvetes kemi plot.
Saura,ti ke mendime perparimtare,prandaj kuptohesh.I ke rock.
 

Saura

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 25, 2010
Postime
2,660
Pikët
0
Vendndodhja
Itali
Përgjigje e: Monolog

Une idiot?!

Idiot eshte Dostojevski dhe skota e tij qe na e kane mbushur koken me idiotesira.

Kishin lezet ne nje kohe ato veprat me kapak te kuq qe i mbanim sere ne bufe(faqe muri si i thoshin).

Ilac per mendjen e fukarase ishin.

Po tani na nxjerin ca meselera me xhixhilera...me daniel stillera e me dan braunera...

Atehere kur thua MONOLOG te vjen ndermend menjehere Idioti i Dostojevskit o monologjet e Shekspirit ...etjetj
dhe une bera nje batute per ta lidhur me temen ...
nuk te quajta ty idiot ...
pastaj princi Mishkin ishte nje personazh shume pozitiv ,altruist ,perfaqeson njeriun ideal ...
une desha te shprehesha me letersi :p:)
Te jesh apo te mos te jesh :p:)

Ps. Grazie Sero je shume i mire :)
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Monolog

(quaje monolog)si ai i pari qe ti e more per rebelim

Me vjen keq qe nuk e kupton qe une te kuptoj!

Je kaq e kuptueshme per mua sa edhe vetja nuk me eshte e tille.

Te jesh a te mos jesh i kuptueshem...

Te kuptosh a te mos kuptosh

Te shprehesh apo jo ne lidhje me kuptimin ne nje kohe kur askush nuk kupton askend,nuk do dhe nuk e mer mundimin te kuptoje

Ne nje bote ku kuptimi sherbehet si karamele

E ne hame derisa na krimben dhembet
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
13,654
Pikët
113
Vendndodhja
...aty-këtu, tutje-tëhu`...
Përgjigje e: Monolog

.....per mua s'ka rendesi kuptimi.
Une kuptoj mire se, sa pak kuptojne te tjeret.
Kjo nuk me shqeteson, pasi di, se ku mundohem te me kuptojne.
Jam komode ne raportet ndersociale, nuk kuptohem fare se sa shume kuptoj, per pakuptueshmerine qe karakterizon njerezit...
thjesht, sinkronizimi kalimtar pragmatist, me ben te kuptoj se deri ketu kam nevoje, per te me kuptuar...
Ngerci eshte kur nuk me kupton vetja ime nderkohe qe, une asaj mundohem t'i behem e kuptueshme...

:S

p.s : me pelqen perdorimi i shpeshte i foljes, kuptoj.
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Monolog

Per hir te bukurise se postimit po perpiqemi ti veshim karakteristikat e monologut(megjithese mund ti rrine te ngushta)
Monologu eshte nje ilac i mire besoj lidhur me ngercin qe te shqeteson..
Ndonjehere shqetesohemi pse njerezit nuk na kuptojne ashtu si duam ne
Por njerezit kane menyren e tyre te te kuptuarit
Kuptojne sa duan
Kuptojne sa munden
Le te kuptojne sadopak
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
13,654
Pikët
113
Vendndodhja
...aty-këtu, tutje-tëhu`...
Përgjigje e: Monolog

Per hir te bukurise se postimit po perpiqemi ti veshim karakteristikat e monologut(megjithese mund ti rrine te ngushta)
Monologu eshte nje ilac i mire besoj lidhur me ngercin qe te shqeteson..

1- Pak me pare, harrova te te pershendes per idene e temes.Tentativa ne embrion*, ne menyre te pavetedijshme, kam patur ne postimet e mia, ne nje teme tjeter, ne mos gaboj "kendveshtrim"...s'ka rendesi...
2- Mos vendos masa, preferoj Large* :p
3- Vertet, eshte ilac i mire...jam mesuar ta marr* me doza te lehta...

:)
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Monolog

Nuk jam natyre kufizuese por kam deshire ta mbaj kete teme ne binaret e monologut pasi do te doja te lexoja sadopak nga brendesia e cdonjerit prej jush.
Te falenderoj per pjesmarrjen dhe lus te vazhdosh te jesh aktive ne kete teme sepse mendoj se kam c'te lexoj prej teje :)
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
13,654
Pikët
113
Vendndodhja
...aty-këtu, tutje-tëhu`...
Përgjigje e: Monolog

Nuk jam natyre kufizuese por kam deshire ta mbaj kete teme ne binaret e monologut pasi do te doja te lexoja sadopak nga brendesia e cdonjerit prej jush.
Te falenderoj per pjesmarrjen dhe lus te vazhdosh te jesh aktive ne kete teme sepse mendoj se kam c'te lexoj prej teje :)

Kenaqesia e imja :)

..
Politika* eshte mjeti per te mbajtur brenda shinave, temen.
Tanku* eshte gje tjeter.


Mistrece-ja, do te me denoje per kete bastardim* qe i kam bere nje postimi te saj..diku....

(ky eshte monolog, jam brenda temes) :p
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,465
Pikët
0
Përgjigje e: Monolog

Mjaft fole per lumturine...Lumturia jetohet.
Beje hapin e pare...Liroje shpirtin nga zinxhiret e imtesirave...
 

Meri

.
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
13,654
Pikët
113
Vendndodhja
...aty-këtu, tutje-tëhu`...
Përgjigje e: Monolog

..eshte stermunduese, te mendosh se, duke kerkuar ta jetosh ate qe do, te duket sikur kerkon shume nga te tjeret....pres te ma falin?*...e di qe Jo !
 

shoku_tanku

patriot
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
20,945
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Monolog

Sa me shume zbuloj nga bota jote aq me teper tronditem.
I kam vene detyre vetes te zgjidh misterin qe me mban te lidhur pas teje por druaj se ky eshte nga ato raste ku mund te vdesesh ne krye te detyres.
Nderkohe ditet kalojne e une martirizohem ne heshtje...
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,465
Pikët
0
Përgjigje e: MonologMe mungon shume...
Lot nuk derdh se ti ato nuk i doje kurre por, mallin nuk po mund ta heq. E kam si hije kudo qe shkoj saqe edhe nese dua nuk me le te harroj.
... do te kujtoj duke e dashur jeten mu ashtu siç e deshe ti. Vaje vdekjes nuk do t'i thur sepse per sa te jem un, nepermjet zemres sime do vazhdosh te jetosh edhe ti!......Mos vono serish, zbukuromi endrrat.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,581
Pikët
48
Përgjigje e: Monolog

Cfare monologu do besh ? "Hartim ."
Pse ? "Ne munges te thjeshtesise kritikojm veten me ane te letersise."
Cfare eshte kritika ? "Kritika ndaj vetvetes eshte i vetmi art i denje qe mund ti besh jetes njerezore."
Pse art ? "Sepse nuk duhet marre seriozisht,per te mos falimentuar ne sentimentin e domosdoshmerise te individualitetit"
Qe eshte ? "Kuptimi i lirise."
Si ekseperiec ? "Jeta ka vetem nje ekserienc te larte,qe eshte ajo e kerkimit te sekretit te dyshimit."
Ateher si hartim ? "Kritika eshte si ato historite e shkuara te dashurise,ku dhe rakia te dukej me e mire."
Kritika si nostalgji ? "Jo,kritika nuk duhet te kerkoj periudhen e kohes kur ti ishe e dashuruar,"
Cfare duhet te kerkoj ? "Rakin.Ah,sikur ta kishe ate raki sot,kushedi si do ishte e stazhonuar !"
Pse rakia ? "Rakia i jep kritikes notat muzikore qe i mungojne ."
Eshte dhe muzik ? "Po,eshte Bluz,o siç thot nje shoku im;Bluz i paster si pik loti"
Pra kritika si dhe jeta jane ? "Kritika eshte Bluz,ndersa jeta eshte Bluz ku duhet t'et kercej damari i Rokut.
Nuk ishe dhe aq i qarte ? "Qartesia apsolute ndaj vetvetes nuk eshte kurre e vertete ."
 

Beaute

👸
Banned
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,674
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Monolog

Cfare monologu do besh ? "Hartim ."
Pse ? "Ne munges te thjeshtesise kritikojm veten me ane te letersise."
Cfare eshte kritika ? "Kritika ndaj vetvetes eshte i vetmi art i denje qe mund ti besh jetes njerezore."
Pse art ? "Sepse nuk duhet marre seriozisht,per te mos falimentuar ne sentimentin e domosdoshmerise te individualitetit"
Qe eshte ? "Kuptimi i lirise."
Si ekseperiec ? "Jeta ka vetem nje ekserienc te larte,qe eshte ajo e kerkimit te sekretit te dyshimit."
Ateher si hartim ? "Kritika eshte si ato historite e shkuara te dashurise,ku dhe rakia te dukej me e mire."
Kritika si nostalgji ? "Jo,kritika nuk duhet te kerkoj periudhen e kohes kur ti ishe e dashuruar,"
Cfare duhet te kerkoj ? "Rakin.Ah,sikur ta kishe ate raki sot,kushedi si do ishte e stazhonuar !"
Pse rakia ? "Rakia i jep kritikes notat muzikore qe i mungojne ."
Eshte dhe muzik ? "Po,eshte Bluz,o siç thot nje shoku im;Bluz i paster si pik loti"
Pra kritika si dhe jeta jane ? "Kritika eshte Bluz,ndersa jeta eshte Bluz ku duhet t'et kercej damari i Rokut.
Nuk ishe dhe aq i qarte ? "Qartesia apsolute ndaj vetvetes nuk eshte kurre e vertete ."
-bravo-
 
Top