• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Morali i perrallave...

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Pershendetje te dashur miq.
Po lexoja disa perralla te vjetra, te viteve 300 qe kane te njejten permbajtje me ato te perralleve te sotme. Ato te famshmet: "Bukuroshja e fjetur", "Hirushja" , "Sirena e vogel"..etj etj.
Ndalova disi dhe pashe qe ishin shume ndryshe nga perrallat qe sot
shohim neper Tv.
Bukuroshja e fjetur, ne vitet 300, nga greket eshte shkruar si nje perralle shume e dhunshme. "Aurora" nderkohe qe fle, perdhunohet nga princi, pret nje femije prej tij dhe vetem pas gjithe ketyre ngjarjeve princi vendos ta zgjoje..
Sirena, nderkohe, perfundon qe kthehet ne shkume dhe morali eshte: mos ji diçka qe nuk je..:D
Keni nej gje per te thene?
Pres miratime!:D
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,200
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Adhuroj krijimtarine e Walt Disney-t!
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,497
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

mos ndoshta ngaqe para 300 vjeteve njerezit ishin me pak te qyteteruar(pothuajse si ne mesjete) dhe me shume te "eger" dhe te dhunshme dhe po keshtu ishin dhe perrallat e tyre. dhe keshtu qe me kohen keto perralla duke u qyteteruar dhe duke u "zbutur" njerezit u bene me te bukura dhe me te gezueshme ne menyre qe edhe kalamajt e qyteteruar te mos i trembim por ti veme ne gjume. :))
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Po, ka mundesi, por spo gjej dot moralin e bukuroshes se fjetur..:/
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,740
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Morali i perrallave...

prralla , prralla , han qeni arra ..
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
32,200
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Po, ka mundesi, por spo gjej dot moralin e bukuroshes se fjetur..:/
Mos ji frikacake! Behu trimereshe!!! Ky eshte morali!

Me kujtohet babi im qe me conte tek lodrat kur isha femije dhe me ndihmonte te hipja tek rreshqitsja. Po a kishte perendi te me bindte mua te rreshqisja? Kurren e kurres! Ai me thoshte, rreshqit, mos ji frikacake, Jam une ketu dhe me mbante doren. Kurre nuk rreshqita dhe as frika s'me doli kurre.

Ky eshte pak a shume morali. Face the fears! :)

Kuptove gje nga keto qe shkrova? LOL!!
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,497
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Mos ji frikacake! Behu trimereshe!!! Ky eshte morali!

Me kujtohet babi im qe me conte tek lodrat kur isha femije dhe me ndihmonte te hipja tek rreshqitsja. Po a kishte perendi te me bindte mua te rreshqisja? Kurren e kurres! Ai me thoshte, rreshqit, mos ji frikacake, Jam une ketu dhe me mbante doren. Kurre nuk rreshqita dhe as frika s'me doli kurre.

Ky eshte pak a shume morali. Face the fears! :)

Kuptove gje nga keto qe shkrova? LOL!!

shkau gau pa dashje...ai guximtari qe rreshkiti..shkau pak si shume dhe u be pak si me femije :d


po edhe une kete moral po mendoja :) apo jam jashte teme!!!! :)
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,916
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Mos ji frikacake! Behu trimereshe!!! Ky eshte morali!

Me kujtohet babi im qe me conte tek lodrat kur isha femije dhe me ndihmonte te hipja tek rreshqitsja. Po a kishte perendi te me bindte mua te rreshqisja? Kurren e kurres! Ai me thoshte, rreshqit, mos ji frikacake, Jam une ketu dhe me mbante doren. Kurre nuk rreshqita dhe as frika s'me doli kurre.

Ky eshte pak a shume morali. Face the fears! :)

Kuptove gje nga keto qe shkrova? LOL!!
Ne cilen pike qendron ballafaqimi me friken? Kur zgjohet nga princi?
 

gurax

Super Moderator
Anëtar
Mar 19, 2011
Postime
3,031
Pikët
48
Vendndodhja
Virgo Supercluster, Local Group, Milky Way, Orion-
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Eshte e vertete cfare ke shkruar ne shkrimin e pare, Robbery. Shumica e perrallave te vjetra ne fakt jane ndryshuar nga origjinalet qe kane qene ne kohen kur jane krijuar. Mendoj se kjo gje ka ndodhur gradualisht, me kalimin e kohes, dalengadale, shoqerite njerezore ndryshojne dhe bashke me to ndryshon ngadale edhe perralla e trasmetuar, e treguar, per te rreflektuar botekuptimin perkates te cdo shoqerie ne kohen kur tregohet perralla. Dhe si rrjedhim, pak tashti, pak pastaj... gradualisht, hiqen elemente qe fillojne e konsiderohen jo te denje, dhe shtohen elemente per te promovuar ide dhe vlera te reja.

Pervec atyre perrallave qe ke permendur, une mund te shtoj qe versionet e vjetra te "1001 Net" jane shume revoltuese nese lexohen sic kane qene. Te tera versionet qe ekzistojne sot te perkthyera ne cdo gjuhe, jane te tera te modifikuara dhe i jane nenshtruar te njejtit ndryshim gradual. Gjithashtu edhe disa perralla te vjetra irlandeze qe me ka qelluar te degjoj shume kohe me pare, permbanin po te njejtat karakteristika.
 

Rexhina

V.I.P
Anëtar
Jul 6, 2011
Postime
50,048
Pikët
113
Vendndodhja
Shangri-La
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Pershendetje te dashur miq.
Po lexoja disa perralla te vjetra, te viteve 300 qe kane te njejten permbajtje me ato te perralleve te sotme. Ato te famshmet: "Bukuroshja e fjetur", "Hirushja" , "Sirena e vogel"..etj etj.
Ndalova disi dhe pashe qe ishin shume ndryshe nga perrallat qe sot
shohim neper Tv.
Bukuroshja e fjetur, ne vitet 300, nga greket eshte shkruar si nje perralle shume e dhunshme. "Aurora" nderkohe qe fle, perdhunohet nga princi, pret nje femije prej tij dhe vetem pas gjithe ketyre ngjarjeve princi vendos ta zgjoje..
Sirena, nderkohe, perfundon qe kthehet ne shkume dhe morali eshte: mos ji diçka qe nuk je..:D
Keni nej gje per te thene?
Pres miratime!:D
kjo me ka bere pershtypje dhe vet…i bleva vajzave nje liber me perralla, te terra kan nje moral ne fund dhe sjan aq "happy ending" lol…kur po i lexoja po mendoja "uaa, si mbarron keshtu kjo? :p "where is the happy ever after" lol ama me pelqen ne kete menyre, pasi nuk i bejm femijet "delusional" :p

nje perralle qe se harroj kurre kur isha e vogel ishte per nje baba qe kishte 5 vajza…babai gjithemone i pyeste vajzat "sa me do?"…njera thoshte sa oqeani, tjetra sa deti, dhe e vogla thot 'te dua sa kripa"…babai u nevrikos dhe nuk e pranoj me si vajzen e tij :p…ajo iken dhe martohet me dike…nje dite babai po udhetonte dhe ndaloj ne shtepin e vajzes (qe nuk e njifte se ishte rritur lol)…ajo i gatuajti dicka, dhe babai i thot "cfare eshte ky ushqimi, smund ta ha pa kripe"…dhe vajza ja kthen "ja pse baba, te thash qe te dua sa kripa" "qesh"
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,594
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Morali i perrallave...

s'ka rendesi morali i perrallave te bukura apo te keqija te kaluara apo te sotme...ne jete secilit i shkon sipas fèstes, ku princerit martohen me princeshat dhe hirushet do te vazhdojne te veshin kepuce e sandale duke shpresuar te nderrojne menyren e jeteses... "qesh

p.s. se harrova: abra-kadavra, ashtu katabra...
 

Oxygen

Shy
Anëtar
Oct 24, 2013
Postime
10,302
Pikët
113
Përgjigje e: Morali i perrallave...

Po, ka mundesi, por spo gjej dot moralin e bukuroshes se fjetur..:/
Tani po ta kapesh holle holle dhe mund ta maresh me mend moralin

Bukuroshja e fjetur nuk eshte se nuk u zgjonte po rrinte zgjuar deri ne 5 te nates duke ber llogje me princin e kalter, dhe me pas si dilte gjumi as ne 12 te drekes dhe duke qene se ja sillnin ushqimin ne dhome ajo sdilte thuajse fare dhe i ngeli nami sikur flinte gjith diten.
Me pas princi i kalter gjeti nje dashnore, ksaj i ra ne vesh dhe debatoj me princin e kalter ne dhome dhe ne fund kur skishte me ke te rrinte se u prishen bashk ajo doli nga dhoma dhe njerzit kujtuan se e puthi ky e u zgjua.


Kurse nje version tjeter po aq i besueshem eshte se bukuroshja e fjetur bente shum selfie dhe i hidhte ne FB por sa here i hidhte shkruante "duke fjetur" tek statusi dhe ngaqe mori shum like dhe aq me teper share u be me fame :)
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,594
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Morali i perrallave...

huk na the, ato perrallat e viteve 300 ne cfare gjuhe i lexoje?
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,888
Pikët
113
Perrallat Esopit ( Aesopit) jane sa argetuese edhe edukuese. Ai ishte skllav qe fitoje lirine me 'perrallat' e tij. Padroni I tij nuk mund te mbante nje njeri me zgjuarsine dhe me intelektin e tij si skllav prandaj e liroj. Ka jetuar ne mos gaboj rreth 300 apo 250 bc.

Perrallat kane nje mesazh morali shume te fuqishem. Dhe perrallat e para nuk u shkruajten per femijet por per te rriturit. Dhenepermjet alegorise vihej ne loje autoriteti absolute i kohes. Edhe pse me kohen menyra e jeteses ndryshon njeriu thelle brenda ndryshon shume pak prandaj keto perralla jane te pavdekshme.

Ne kohen e komunizmit ne shqiperi qarkulloni barsaleta, shkodra ishte e famshm per barsaletat e te cilat vinin ne loje diktaturen komuniste.
 
Top