• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Musarde me fruta

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa1kg fruta te perziera ( rrush i bardhe ,,molle ,,dardhe,,kajsi ,,qershi etj )( frutat mund ti kombinoni sipas sezonit )

1limon

150gr mjalte i lengshem

2gota vere e bardhe

lajini ,,qeroini dhe pritni frutat ,,duke i lene te plota kokrrat errushit,,qershise ( nqse keni )

vendosini ne nje tigan te thelle mbuloini me uje ,,dyluge mjalte ,,lengun dhe levoren e limonit

zieni ne zjarr te ulet drisa frutat te zbuten ( kujdes mos te ju prishet forma )

Vloni tani veren dhe mjaltin e mbetur per 10min ne zjarr

derisa te behet si nje mase e trashe ,,hidheni pastaj mbi frutat ,,

Kete lloj musarde un e pregatis gjithmone sidomos ne raste festash del nje gje vertet e vecante
 

Perla

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 10, 2010
Postime
104
Pikët
0
Vendndodhja
Città Alta
Përgjigje e: Musarde me fruta

Per femijet psh, ne vend te veres shton leng komostoje dhe majlte :)

Ne vere frutat i shoqeron po te duash dhe me akull te imtezuar, pa pasur nevoje ti kalosh ne piekje frutat. Vetem ti lesh per rreth 1-2 ore te regjenen ne lengun qe i shoqeron.
 
Top