• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

I dont need a test either. I already knew I was Albanian. I just did it for fun. But obviously the results are accurate.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,016
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

They do make money but they are also accurate, here is the proof

https://www.forum-al.com/showthread.php?t=41299

Mind you, they had no idea I'm Albanian and most of my relatives are Albanian if this is what you mean . I get the same results on other tests. Otherwise I have no idea what you mean :D
Lomsh e ke bo temen mer cun, here hudhu knej e her hudhu anej, gjysem shqip ene gjysem inglizshce….
Bashkoi te dyja qe te bim rehat ene te diskutojm me radhe se po lujm kukamcefti me tema…. :S -gezuar-
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

po natyrisht o Performer, me shume jane budalliqe te kota,
boni mer babe analizat e gjakut per me pa kolesterolin, sheqernat ne gjak, melcine, zemren, etj etj… :p
Ato s'ki nevoje mi ba. veq ban ushtrime edhe ha ushqim te mir. Keto teste i kam ba une kur kom qene ne ni forum ku ka pas shume Serb dhe propganda e tyne qe thojshin Shqipetaret nuk jane vendas ne Balkan por sipas rezultatet ne jemi ma vendas. Edhe ne histori e kane shkru shume propaganda per ne, sikur krejt fisat Shqiptar jane Serb por gjenetika thot diqka tjeter.

tash i krahason rezultatet Serb ketu me Shqiptar

https://www.forum-al.com/showthread.php?t=41299

atyne i del ma shume East Europe.

Por nuk i kuptoni keto gjera ju dhe qka eshte propganda Serb po m'doket.


Nuk eshte veq mu kane Shqiptar por edhe me krahasu veten me populla te lashte te Balkanit etc

Kra njerz kane shkru shume propganda per ne ne histori.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Lomsh e ke bo temen mer cun, here hudhu knej e her hudhu anej, gjysem shqip ene gjysem inglizshce….
Bashkoi te dyja qe te bim rehat ene te diskutojm me radhe se po lujm kukamcefti me tema…. :S -gezuar-
S'kom faj qe nuk din anglisht
 

Dibran

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 10, 2018
Postime
7
Pikët
1
Re: Përgjigje e: Re: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Relax brother, you used to have more humor:d
Anyway, i have yet to do a deep Y test, but im lazy and dont give a shit much. Regardless i have same Y as Tesla, and neither Tesla nor me look like typical slavs, which means im from deeper balkans euro roots than the I2a suggests,lol
Your Y-DNA doesn't make you any less Albanian than the so called pure "Albanian YDNA Trinity". Haplo is less than 1 percent of your genome. The other 99 plus percent is your ancestry that defines you, but your personal identification with the culture and language make you what you are. Quick correction, Tesla was actually R1a-L1029. A testing of a close paternal relative confirmed this. I don't know his clade but it could be YP417, common in South-East Slavs, East Slavs etc.

You obviously wouldn't call a J2b zezak Albanian. You would acknowledge his ancestor may have been. All your ydna says is your ancestor however many hundreds if not a thousand or more years back was Slavic. You are not Slavic. If someone considers J2b/V13/R1b Southern Serbs more Albanian than their R1a/I2a/I1/J1/G Albanian countrymen then they suffer the disapora disease.

I2a1b-Din in Albanians(per compiled data) suggests more than two-thirds of it falls in the branch I2a-Z17855>Y12341 (https://www.yfull.com/tree/I-Y12341/)

It has a young TMRCA about 1450ypb. Interestingly enough its most common in Romania, Bulgaria, Moldova, Poland, Albania, Ukraine. Even thought it arrived with Slavic tribes, perhaps it was brought by Vlachs in the case of Albanians?

Alot of assimilated Slavs that became part of Vlach movements could have carried that clade in particular. Personally, considering we both have Y-DNA that is less in our people, I would recommend testing bigY,

Reason I say this is I tested FullGenome as there was a founder effect in my line. Even though my line arrived with Proto-Slavs, Avars, and possibly Goths, I had a "Albanian" founder effect. Which means I split the L1029 tree and created a new branch that so far is only common in Albanians and has a TMRCA of 1200 years. Relation to other L1029 is 2000-2100ypb. So presumably there is a clade split that should happen before the founder effect in Albanians. If Albanians come up in the future negative for some mutations it could push the age of the founding ancestor back. Currently he lived around 800AD. Which means most likely around 1300 years ago if not maybe more, a Proto-Slav, Avar, Bulgar settled in and became assimilated producing many sons that created an Albanian specific cluster within L1029. I think it came with the first Bulgarian Empire maybe, and settled and assimilated into and expanded out from Diber. If not arriving with the early waves that were assimilated by Byzantines.

Doing the test may discover a new branch in your case or give you an idea of how long the line may have been Albanian.
 
Last edited:
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,016
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Ato s'ki nevoje mi ba. veq ban ushtrime edhe ha ushqim te mir. Keto teste i kam ba une kur kom qene ne ni forum ku ka pas shume Serb dhe propganda e tyne qe thojshin Shqipetaret nuk jane vendas ne Balkan por sipas rezultatet ne jemi ma vendas. Edhe ne histori e kane shkru shume propaganda per ne, sikur krejt fisat Shqiptar jane Serb por gjenetika thot diqka tjeter.

tash i krahason rezultatet Serb ketu me Shqiptar

https://www.forum-al.com/showthread.php?t=41299

atyne i del ma shume East Europe.

Por nuk i kuptoni keto gjera ju dhe qka eshte propganda Serb po m'doket.


Nuk eshte veq mu kane Shqiptar por edhe me krahasu veten me populla te lashte te Balkanit etc

Kra njerz kane shkru shume propganda per ne ne histori.
Epo mire ke baba, vazhdo ti e merru se ca thote serbi, greku, turku, inglizi apo taljoni e gjermoni … Zoti te dhashte durim dhe kohe -qesh-
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Ato s'ki nevoje mi ba. veq ban ushtrime edhe ha ushqim te mir. Keto teste i kam ba une kur kom qene ne ni forum ku ka pas shume Serb dhe propganda e tyne qe thojshin Shqipetaret nuk jane vendas ne Balkan por sipas rezultatet ne jemi ma vendas. Edhe ne histori e kane shkru shume propaganda per ne, sikur krejt fisat Shqiptar jane Serb por gjenetika thot diqka tjeter.

tash i krahason rezultatet Serb ketu me Shqiptar

https://www.forum-al.com/showthread.php?t=41299

atyne i del ma shume East Europe.

Por nuk i kuptoni keto gjera ju dhe qka eshte propganda Serb po m'doket.


Nuk eshte veq mu kane Shqiptar por edhe me krahasu veten me populla te lashte te Balkanit etc

Kra njerz kane shkru shume propganda per ne ne histori.
Edhe pa keto lloj testesh, tashme eshte e provuar dhe e pranuar nga pikepamja historike, gjuhesore, etj, qe Shqiptaret jane popullsia me e lashte ne Ballkan dhe mbase ne Europe.
Qe te percaktosh etnicitetin e njerezve me gjenetike duhet te testosh te gjithe nje nga nje.
Pastaj fqinjet tane ate pune kane, ata ashtu do vazhdojne.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Epo mire ke baba, vazhdo ti e merru se ca thote serbi, greku, turku, inglizi apo taljoni e gjermoni … Zoti te dhashte durim dhe kohe -qesh-
Jo s'ka lidhje qka thojn ata. Veq thjesht ja kalxon prove . Ata le thojn qka dush. Por ti po ki qef me i lan me shkru historin dhe me ba qka dush .

Shko kqyre ne wikipedia per fisa Shqiptar e mbushur me propganda Serb per origjinen e tyne por gjenetika thote diqka tjeter.. gjithashtunper origjinen Shqiptar.. teste gjenetika na ka ndihmu shume ne fakt.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Edhe pa keto lloj testesh, tashme eshte e provuar dhe e pranuar nga pikepamja historike, gjuhesore, etj, qe Shqiptaret jane popullsia me e lashte ne Ballkan dhe mbase ne Europe.
Qe te percaktosh etnicitetin e njerezve me gjenetike duhet te testosh te gjithe nje nga nje.
Pastaj fqinjet tane ate pune kane, ata ashtu do vazhdojne
.
Po shume njerz jane testu ne fakt , edhe bash qashtu e kane ba. Rezultatet jane shume korekt. Shumica e kusherit e mi jane Shqiptar dhe kjo ma qet 100%.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,016
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

S'kom faj qe nuk din anglisht
jo mer babe, s'dime asi gjuhe te huj, edhe pse kena 27 vjet ne emigracion rrugeve te botes, s'na kan lone vend pa shkel komet...
Ene ktu ne forumin shqiptar qe vete rregullorja e permban qe flitet dhe postohet shqip, kena hy vetem me msu shqip se as ate nuk e dime...
Je i modh fare..:d -gezuar-
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: Re: Përgjigje e: Re: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Your Y-DNA doesn't make you any less Albanian than the so called pure "Albanian YDNA Trinity". Haplo is less than 1 percent of your genome. The other 99 plus percent is your ancestry that defines you, but your personal identification with the culture and language make you what you are.

You obviously wouldn't call a J2b zezak Albanian. You would acknowledge his ancestor may have been. All your ydna says is your ancestor however many hundreds if not a thousand or more years back was Slavic. You are not Slavic. If someone considers J2b/V13/R1b Southern Serbs more Albanian than their R1a/I2a/I1/J1/G Albanian countrymen then they suffer the disapora disease.

I2a1b-Din in Albanians(per compiled data) suggests more than two-thirds of it falls in the branch I2a-Z17855>Y12341 (https://www.yfull.com/tree/I-Y12341/)

It has a young TMRCA about 1450ypb. Interestingly enough its most common in Romania, Bulgaria, Moldova, Poland, Albania, Ukraine. Even thought it arrived with Slavic tribes, perhaps it was brought by Vlachs in the case of Albanians?

Alot of assimilated Slavs that became part of Vlach movements could have carried that clade in particular. Personally, considering we both have Y-DNA that is less in our people, I would recommend testing bigY,

Reason I say this is I tested FullGenome as there was a founder effect in my line. Even though my line arrived with Proto-Slavs, Avars, and possibly Goths, I had a "Albanian" founder effect. Which means I split the L1029 tree and created a new branch that so far is only common in Albanians and has a TMRCA of 1200 years. Relation to other L1029 is 2000-2100ypb. So presumably there is a clade split that should happen before the founder effect in Albanians. If Albanians come up in the future negative for some mutations it could push the age of the founding ancestor back. Currently he lived around 800AD. Which means most likely around 1300 years ago if not maybe more, a Proto-Slav, Avar, Bulgar settled in and became assimilated producing many sons that created an Albanian specific cluster within L1029. I think it came with the first Bulgarian Empire maybe, and settled and assimilated into and expanded out from Diber. If not arriving with the early waves that were assimilated by Byzantines.

Doing the test may discover a new branch in your case or give you an idea of how long the line may have been Albanian.
I also said this in a way. I agree with you.
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

jo mer babe, s'dime asi gjuhe te huj, edhe pse kena 27 vjet ne emigracion rrugeve te botes, s'na kan lone vend pa shkel komet...
Ene ktu ne forumin shqiptar qe vete rregullorja e permban qe flitet dhe postohet shqip, kena hy vetem me msu shqip se as ate nuk e dime...
Je i modh fare..:d -gezuar-
Ketu ki njerz qe kane qef me qene anetar por ndoshta nuk din aq mire Shqip pra duhet me shkru anglisht ata deri te mesojn Shqipen ma mir, ngadal ngadale.. nese nuk din anglisht ti vet athere OK s'kemi qka bojm. Por i vjen zor ketyne anetar tjer apo dikush qe nuk i din cdo fjal.
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,006
Pikët
113
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Po shume njerz jane testu ne fakt , edhe bash qashtu e kane ba. Rezultatet jane shume korekt. Shumica e kusherit e mi jane Shqiptar dhe kjo ma qet 100%.
serbet e ata qe sna duan mundohen te vene dyshime per prejardhjen e Shqiptareve … po ne e dime te verteten ska nevoje per te provuar asgje
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Edhe nuk ka qene e pranuar 100% .. ke pas plot teoria proganda .. me gjenetike e verteton 100% , keshtu pa dyshim.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,016
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Ketu ki njerz qe kane qef me qene anetar por ndoshta nuk din aq mire Shqip pra duhet me shkru anglisht ata deri te mesojn Shqipen ma mir, ngadal ngadale.. nese nuk din anglisht ti vet athere OK s'kemi qka bojm. Por i vjen zor ketyne anetar tjer apo dikush qe nuk i din cdo fjal.
nuk e paske kuptu postimin tim sepse i kom ra larg e larg, anej nga Kina… -qesh-
Nejse…,;))
 

Braveheart

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,253
Pikët
83
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

serbet e ata qe sna duan mundohen te vene dyshime per prejardhjen e Shqiptareve … po ne e dime te verteten ska nevoje per te provuar asgje
Lol why not ? It is already proven. You dont have to test. There are many Albanians that already tested. We have enough samples. And you learn about other populations.

Some people , including Albanians, claimed how there has been Turkish influence in Balkans genetically, there have even been peer reviewed studies that showed this to be false.

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0105090


You saying we dont habe to discuss these things is like saying we dont have to discuss history because we know the truth deep down inside.

Even those peer reviewed studies show Albanians are generically South European or South East. Its the same results I got.
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,006
Pikët
113
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

ata bejne thjesht prapagande , skane fakte , kur te japin teste gjenetike do I besojm :p

se mos dalin shqipo ata lol
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
34,987
Pikët
113
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Jane shume sakte. Nuk ka perqind Slav. Athere me kish dal East Europe. South East Europe cluster eshte native.

You're clearly cluess about these things. So Ima leave it at that. Other tests gives me 100% Balkan too and theres one that gives me like 99%-100% Greek-Albanian and no South Slavic or East Europe.
Yoi are clueless in interpretation and in understanding :)
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Edhe nuk ka qene e pranuar 100% .. ke pas plot teoria proganda .. me gjenetike e verteton 100% , keshtu pa dyshim.
Deri perpara disa viteve kishte akoma njerez qe merreshin me teorine e Kaukazit. Tashme ajo eshte nje teori qe nuk merret me ne konsiderate.
Persa i perket gjenetikes, nese nuk jane prezent universitetet, institucionet tona, atehere asnje nga keto studime nuk merret seriozisht. Nuk e di nese ka ndonje studim te kryer nga universitetet tona ne Shqiperi apo Kosove. Keto jane tema delikate, pastaj gjenetika eshte nje shkence e re dhe eshte ende shpejt per te pritur pergjigje prej kesaj disipline shkencore, megjithese une dyshoj nese do kemi ndonjehere pergjigje prej gjenetikes ne lidhje me pjese te errta dhe te paqarta te historise tone por edhe ne pergjithesi asaj Europiane dhe Boterore.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
34,987
Pikët
113
Përgjigje e: MyOrigins II - Autosomal DNA Results

Lol why not ? It is already proven. You dont have to test. There are many Albanians that already tested. We have enough samples. And you learn about other populations.

Some people , including Albanians, claimed how there has been Turkish influence in Balkans genetically, there have even been peer reviewed studies that showed this to be false.

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0105090


You saying we dont habe to discuss these things is like saying we dont have to discuss history because we know the truth deep down inside.

Even those peer reviewed studies show Albanians are generically South European or South East. Its the same results I got.
Kam pare Shqiptar nga kosova e Dibra qe duken qarte qe kane fytyre turke/lindje mesme. Edhe pse nje pakice e vogel. Neqoftese jo turke atehere nga ndonje vend tjeter i lindjes mesme se ashtu eshte perbere turqia dhe perandoria osmane. Mese normale qe te kete ndikim.
 
Top