• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Ne cilin shtet kane perparuar shqiptaret me teper?

lol :)

them se ke gjithe vendet nga pak

sic dihet ku ka shqiptare ka cudira (mrekullira)..:)
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Ne cilin shtet kane perparuar shqiptaret me teper?

Në qoftë se me përparim kuptohet asimilimi në atë shtet, mendoj se vendin e parë e zë Amerika.
 

dbh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 19, 2010
Postime
599
Pikët
0
Përgjigje e: Ne cilin shtet kane perparuar shqiptaret me teper?

Ne Turqi
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,916
Pikët
113
Përgjigje e: Ne cilin shtet kane perparuar shqiptaret me teper?

Në qoftë se me përparim kuptohet asimilimi në atë shtet, mendoj se vendin e parë e zë Amerika.
Jo mer jo,keta patriotet asimilojne ata ne Shqiperi!
Keta traditat i ruajne....
Dhe bejne historine sot...eh mer Bato!
Do rritesh.
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,714
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Ne cilin shtet kane perparuar shqiptaret me teper?

Ne nuk po perparojme ne Shqiperi, e jo me ne vendet e huaja. Edhe ne Shqiperi edhe ne vendet e huaja, ata qe po perparojne jane te huajt, kurse ne jemi ata qe po terhiqemi zvarre.
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Ne Kroaci Shqiptaret e Kroacise jane shum te sukses?shem ne ket vende thuhet se nga numri i pergjithshem i Shqiptarve ne Kroaci 98% kane Biznese te veta atje, dhe jane shum te integruar jo vetem ne Biznes por ne te gjitha fushat.

Pase atyre te Kroacise vine Shqiptaret e Zvicrres .
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Ndersa Shqiptaret me te deshtuar sipase mendimit time jane ata te Amerikes ,Per faktin se perkunder mundesive te shumta qe ofrone Amerika Shqiptaret atje kane arritur shum pake , dhe Per kunder faktit se ka nje numer shum te madhe te Shqiptarve atje te cilet jetojne me dekada ne Amerike Shqiptaret perveqe disa Biznesmenve te Restauranteve te kota nuk kane qen te afte te nxjerin ase edhe nje Miliarder, per dallim nga te gjitha Kombet tjera ne Amerike te cilet kane te pakten nje Miliarder
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Ne cilin shtet kane perparuar shqiptaret me teper?

Në qoftë se me përparim kuptohet asimilimi në atë shtet, mendoj se vendin e parë e zë Amerika.
(North) America and especially Canada ofron cdo gje per emigrantet, qe nga documentat e qendrimit, nga shkollat per ESL dhe Computer falas dhe shume sherbime te tjera qe Europa nuk i ofron. E vetmja veshtiresi ketu eshte se per diplomen qe ke nga vendi yt, duhet te besh nje assessment qe te shikojne ku qendron niveli yt.
 

AAO

Against All Odds
Anëtar
Feb 18, 2011
Postime
5,210
Pikët
83
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Evropa eshte skandal ,dhe ne 20 vjet emigrim shume pak u ka dhene shqiptarve. Edhe une do vecoja ameriken dhe kanadane si vendet me premtuese dhe qe i japin mundesine seicilit te behet dikushi. Pastaj qe ka nga ato qe sbehen e sbehen dihet ,sado mundesi t'u jepen :D ,por ne kte rast se ka fajin as kanadaja as amerika.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Po sigurisht ne greqi sepse ashashi qe eshte shitur ketu nuk ka patur fat ne vend tjeter te shitet.
 

Dardan.Ks

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 30, 2012
Postime
1,196
Pikët
0
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Evropa eshte skandal ,dhe ne 20 vjet emigrim shume pak u ka dhene shqiptarve. Edhe une do vecoja ameriken dhe kanadane si vendet me premtuese dhe qe i japin mundesine seicilit te behet dikushi. Pastaj qe ka nga ato qe sbehen e sbehen dihet ,sado mundesi t'u jepen :D ,por ne kte rast se ka fajin as kanadaja as amerika.
Besoj e ke fjalen per Shqiptaret e Shqiperis , ne qofte se e llogarit Greqin dhe Italin e Jugut Evrope ather!!!! Shqiptaret kane arrite shum ne Evrope por ata jashte Shqiperis te cilet jane te perqendruar kryesishte ne Evropen Qendrore , Zvicerr, Gjermani,Austri,France dhe Skandinavi
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,159
Pikët
113
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Absolutisht, ne Kanda, ne U.S.A dhe ne England, shkurt ne boten anglofone.
Dy nga keto, Angli dhe Kanada i kam provuar vete. Kam ndenjur per nje kohe shume te gjate dhe ne itali, fa veramente schifo, ja vlen vetem si bel paese, per tutto il resto lascia perdere...
 

alem_de

Super Anëtar
Anëtar
Apr 12, 2010
Postime
996
Pikët
38
Vendndodhja
Gjermani.
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Kudo ka shqipetere qe kane arrit te behen te pasur.Edhe ne gjermani.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Po nuk thone kot o Land qefi ne greqi edhe leket ne Amerik.....
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Kudo ka shqipetere qe kane arrit te behen te pasur.Edhe ne gjermani.
A nuk ke thene vete nje here qe ti ke lindur ose ke shkuar qe i vogel ne Gjermani? Hapi matet me njesine e gjenerates me te vjeter se ty ne moshe. Ajo qe ke bere ti quhet Prokopi dhe jo Pasuri. Te lumte dora dhe e gezofsh prokopine(!), por kane ndryshime keto te dyja.

Jo, po te mburren femijet e mij qe as idene nuk e kane c'eshte Shqiperia dhe emigrimi!
Nipi im eshte martuar me nje gjermane dhe akoma auslander quhet.
 

Jolene

🪢
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
19,136
Pikët
226
Vendndodhja
Aty ku jane kujtimet e vjetra e t’presin t’rejat!
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Absolutisht, ne Kanda, ne U.S.A dhe ne England, shkurt ne boten anglofone.
Dy nga keto, Angli dhe Kanada i kam provuar vete. Kam ndenjur per nje kohe shume te gjate dhe ne itali, fa veramente schifo, ja vlen vetem si bel paese, per tutto il resto lascia perdere...

Shyqyr qe e permende ti land England se te gjithe po permendin vendet ku jetojne! Pamvarsisht se ska ngelur njeri "injorant" ne kto kohe, jam e nje mendimi me ty.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

Une per veten time me mundin tim e sakrificat e mia naper shi e bore, pa buk e me buk, pa gjume e me gjum, me mend dhe pa mend kam perparuar, te tjereve nuk u'a di xhepin si e kan dhe mendjen. :)
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,556
Pikët
38
Përgjigje e: Në cilin shtet kanë përparuar shqiptarët më tepër?

pa dyshim ne shqiperi kan perparuar me shume..
nje pjese kan ecur aq shum sa nuk mund ta mendojme..

edhe se ka nje perparim te cregullt perseri eshte kolosal ky perparim..

familje qe dikur para 20 e ca vitesh ..pra ne kohen e xhaxhi enverit nuku mbushen barkun nji her me buk e nuk veshen kurre nje dicka te bukur..e qe kurre nuk paten tv ne shpi.. e as biciklete.. e fjeten 7 vet ne nji dhomze.. sot.. ububuja..
jan pronare vilash super luksoze me nga 7 mercedesa 100 000 eurosh ne oborre.. (bile dhe qent e tyre kan celularo nga me modhernot..) e kan shetitur.. gjith boten.. jo per me gjet krodhe buke.. por si bos te vertete..

bile aq shum kan ecur sa te ikurit qe kthehen per pushime ne atdhe.. u duken ketyre boseve si lecka..

u lumte..


.
 
Top