• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Në Eurosong udhëheqin femrat

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
559
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Sipas një studimi të kryer nga Univeristeti në Leiden, fjalët e lidhura me Eurosongun, të përdorura më së shumti nga tifozët e tij janë “Abba”, “Eurovision”, “Dana” dhe “Leandros”.


Statistikat e garave shkojnë në dobi të femrave, pasi që në mesin e fituesve të Eurosongut ka më shumë femra se kolegë të tyre meshkuj. Mesatarisht, në çdo tre nga katër femra që kanë fituar, është një mashkull.

Në Eurosong, herë pas here paraqiten dialekte dhe gjuhë të imagjinuara. Në vitin 1979, një këngë zvicerane është kënduar në gjuhën romane. Austria në vitin 1996, tentoi të fitojë votat me këngën në njërin prej dialekteve alpine.

Ndërsa Belgjika në vitin 2003 ka fituar vendin e dytë me këngën në një gjuhë të imagjinuar, shkruan IndexForum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top